کد خبر: 165530

روغن نباتی مجددا وارد بازار خارجی شد

یک صادرکننده نمونه گفت: از سال ۱۳۹۱ شرایط به گونه‌ای رقم خورد که صادرات روغن ممنوع شد، اما به‌تدریج در حال تصاحب دوباره بازارهای منطقه هستیم.

سرویس اقتصاد کلان -

یک صادرکننده نمونه گفت: از سال ۱۳۹۱ شرایط به گونه‌ای رقم خورد که صادرات روغن ممنوع شد و بازارهای صادراتی را از دست دادیم اما به‌تدریج در حال تصاحب دوباره بازارهای منطقه هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، جعفر بیرالوند، امروز در حاشیه مراسم روز ملی صادرات که در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار کرد: از سال ۱۳۹۱ به بعد که تحریم‌ها علیه ایران، شرایط ارزی کشور را با مشکلاتی روبرو کرد که به دنبال آن صادرات روغن ممنوع و تولیدکنندگان و صادرکنندگان روغن نباتی بازارهای صادراتی خود را از دست دادند.

وی افزود: در سال‌های اخیر با حمایت‌های دولت و بهبود نسبی شرایط ارزی و اقتصادی کشور دوباره شرکت‌های تولیدی، در حوزه صادرات فعال شدند و به تدریج امکان حضور در بازارهای منطقه‌ای پیدا کردند.

بیرالوند معتقد است برگزاری این چنین همایش و مراسم‌هایی انگیزه‌ای است برای همه تولیدکنندگان در حوزه‌های مختلف که سعی کنند در راستای تقویت تولیدات صادرات محور، به رشد اقتصادی کشور کمک کنند.

این صادرکننده نمونه درباره ظرفیت‌های تولیدی کشور در حوزه روغن‌ نباتی گفت: تولیدکنندگان روغن، توانمندی‌های مناسبی در بخش تولید و صادرات دارند و با توجه به شرایط رکود نسبی اقتصاد داخلی، به طور حتم برنامه‌ریزی این شرکت‌ها برای توسعه تولید و صادرات می‌تواند مثمرثمر باشد.

وی یادآور شد: بخش عمده صادرات روغن نباتی ایران به کشورهای عراق و افغانستان انجام می‌شود و کشورهای ارمنستان، ازبکستان و تاجیکستان نیز از واردکنندگان روغن نباتی ایران هستند.

به گفته بیرالوند، کارخانه‌های روغن نباتی اکنون با نیمی از ظرفیت تولیدی خود کار می‌کنند درحالی‌که بیش از سه میلیون تن ظرفیت تولید وجود دارد لذا می‌توان صادرات سالانه را هم افزایش داد.

 

منیع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.21)
1350.1
2.8
مثقال طلا (%0)
629700
سکه امامی (%0)
1501750
دلار (%0)
4594
یورو (%0)
5717
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.