موضوعات داغ:

ریزش شاخص بورس ادامه‌دار است؟

ریزش شاخص بورس ادامه‌دار است؟

شاخص کل بورس تهران دوشنبه در پی هجوم همه‌جانبه معامله‌گران برای فروش سهام 7/ 2 درصد افت کرد. از یک طرف انگیزه زیاد برای شناسایی سود و از سوی دیگر نگرانی از تبعات افت بسیار جدی شاخص‌های جهانی سهام و نفت منجر به تشکیل صف‌های سنگین فروش در تالار بورس شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بورس تهران دوشنبه در پی هجوم همه‌جانبه معامله‌گران برای فروش سهام 7/ 2 درصد افت کرد. از یک طرف انگیزه زیاد برای شناسایی سود و از سوی دیگر نگرانی از تبعات افت بسیار جدی شاخص‌های جهانی سهام و نفت منجر به تشکیل صف‌های سنگین فروش در تالار بورس شد. دیروز تنها سهام 18 بنگاه از میان 308 بنگاه بورسی از فشار فروش مصون ماند و سهام مابقی شرکت‌ها در این روز با افت قیمت به‌کار خود پایان دادند.

طبق این گزارش دنیای اقتصاد، ارزش معاملات خرد هم با افت شدید به 2500 میلیارد تومان رسید و در مقابل 2600 میلیارد تومان نقدینگی در پایان معاملات در صف‌های فروش قفل شد. ناگفته نباید گذاشت که انتظار برای تصمیم‌گیری روز سه‌شنبه ناظر بازار درخصوص محدودیت دامنه نوسان قیمت هم عامل مضاعفی در جهت فشار فروش‌های دیروز ارزیابی می‎‌شود.

دنیای اقتصاد در گزارشی دیگر نوشت: در جریان داد و ستدهای روز گذشته، از 308 نماد فعال بورسی، تنها 18 نماد قیمت پایانی مثبت داشتند و 289 نماد قیمت پایانی منفی را به ثبت رساندند که حاکی از گستردگی فشار فروش بود. این اتفاق درحالی رخ داد که بسیاری از نمادهای بورسی به‌دلیل آشفتگی حاکم بر جریان بازار و بدون اثرپذیری ویژه از تحولات بازارهای جهانی به‌دلیل قرار گرفتن در موج منفی فروش‌های روزانه به صف فروش کشیده شدند. چنین رفتاری در بازارهایی با سلطه ترس عمومی یک واکنش همیشگی به شمار می‌رود و تا کاهش نسبی التهابات می‌تواند ادامه داشته باشد.

یکی دیگر از اتفاقاتی که در جریان خرید و فروش‌های روز گذشته در بازار سهام شکل گرفت، واکنش شدید سهام شرکت‌های مرتبط با قیمت‌های جهانی فلزات اساسی بود. اگرچه قیمت جهانی نفت در نخستین دقایق روز دوشنبه با سقوط 30 درصدی بزرگ‌ترین افت روزانه خود از سال 1991 تاکنون را تجربه کرد و بسیاری از کارشناسان معتقدند که مسیر پرشتاب نزولی قیمت جهانی نفت می‌تواند سرآغاز افت قیمتی سایر کامودیتی‌ها نظیر مشتقات نفتی، فلزات اساسی و حتی مواد غذایی باشد اما با گذشت چند ساعت از شروع دادوستدهای مربوط به فلزات اساسی نظیر فولاد، مس، آلومینیوم و روی؛ واکنش‌ها به سقوط قیمت جهانی نفت بسیار کنترل شده‌تر و آرام‌تر بود به نحوی که تا لحظه نگارش این گزارش، قیمت این فلزات نهایتا تا مرز 5 درصد افت را به ثبت رسانده‌اند و از کف‌های روزانه خود فاصله گرفته‌اند. اما فشار تقاضا در سهام کامودیتی محور می‌تواند ناشی از تیره‌وتار شدن چشم‌انداز قیمت جهانی این محصولات و انعکاس مستقیم این رویداد بر سودآوری سال آینده شرکت‌های مرتبط باشد که تاحدی واکنش سرمایه‌گذاران را توجیه‌پذیر می‌کند.

اما در نقطه مقابل برخی از صنایع بورسی نیز هستند که قرابت زیادی با بازارهای جهانی نداشته و بروز ریسک‌های بزرگ در این بازارها نمی‌تواند اثر معناداری بر مختصات ارزندگی این سهم‌ها داشته باشد. در چنین شرایطی تشکیل صف‌های فروش در این موارد را می‌توان به بروز رفتار گروهی و موج‌های فراگیر فروش نسبت داد که با آرام‌تر شدن اوضاع انتظار می‌رود تخصیص سرمایه‌های آزاد شده به نحو مطلوب‌تری صورت پذیرد.

مازاد دو سویه نیروهای بازار

ارزش معاملات خرد بورس تهران با حذف بلوک و اوراق بدهی در روز دوشنبه رقم 2568 میلیارد تومانی را نشان می‌داد که پایین‌ترین سطح از تاریخ 22 دی‌ماه تاکنون است. از سوی دیگر ارزش معاملات فرابورس و بازارهای پایه نیز به عدد 1461 میلیارد تومان رسید. بنابراین در مجموع شاهد ثبت خرید و فروش در بازار سهام در محدوده 4 هزار میلیارد تومانی بودیم که فاصله بسیار زیادی با میانگین ماه‌های اخیر دارد. همان‌طور که در قسمت‌های قبلی گزارش اشاره شد، قفل شدن سهم‌ها در صف‌های فروش دلیل اصلی بروز چنین پدیده‌ای به شمار می‌آید. ارزش صف‌های فروش در بورس تهران در ساعت 12:30 و در 260 نماد بورسی به رقم معنادار 2643 میلیارد تومان رسید.

در همین راستا تعداد صف‌های فروش در کل بازار به 456 نماد رسید که ارزش 3909 میلیارد تومانی را نشانه رفت. در نقطه مقابل تشکیل صف خرید در 15 نماد بورسی به ارزش 709 میلیارد تومان در پایان جلسه معاملاتی روز دوشنبه به وقوع پیوست که 610 میلیارد تومان از این ارزش به دو نماد تازه وارد «قرن» و «تملت» اختصاص یافت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند