ریشه شکاف طبقاتی در کشور؛ گم کردن ریل عدالت است

ریشه شکاف طبقاتی در کشور؛ گم کردن ریل عدالت است

نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی ریشه همه مشکلات و شکاف طبقاتی حال حاضر کشور را در گم کردن ریل عدالت در کشور دانست.

مسعود پزشکیان نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما عدالت را گم کردیم، مشکل ما در نگاه ماست، ما برای همه چیز در دین اسلام دستوراتی داریم، در همه احکام پیامبران نیامدند که چگونگی نماز خواندن را به امت خود بیاموزند بلکه همه برای اجرای عدالت قیام کردند، لذا عدالت باید در نگاه مسلمانان باید بالاتر از نماز باشد، حال اگر نمازی بخوانیم که از دل آن عدالتی بیرون نیاید این نماز بیهوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، او گفت: عدالت شامل همه مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی می‌شود لذا برای هریک میزانی هم وجود دارد، برای همه اینها متر و ترازویی وجود دارد، حال اگر همه اینها براساس ترازو و معیاری انجام می‌شد می‌توانستیم کسانی را که از این خط خارج می‌شدند را شناسایی و احقاق حق کنیم.

پزشکیان گفت: ما براساس عدالت در قانون، در پست‌ها و غیره ورود نکردیم در نتیجه توسعه‌های ما نیز متوازن نیست. این نارضایتی‌ها نیز براساس نادیده گرفتن عدالت در جامعه است.

او افزود: ما باید فردای قیامت جواب خدا را بدهیم، علت نارضایتی مردم عملکرد ماست، پاسخگویی در مقابل خدا سخت است زیرا در روز قیامت همه چیز براساس عدالت وضع می‌شود.

پزشکیان گفت: همه ما در قبال این وضعیت و شکاف طبقاتی که ایجاد شده مسئول هستیم لذا پاسخگویی در قبال خدا بسیار سخت‌تر از پاسخگویی به مردم است.

او افزود: بدیهی‌ترین موضوع این است که باید اطلاعات و داده صحیح داشته باشیم، اگر اطلاعات غلط باشد خروجی کار نیز غلط می‌شود، مشکل امروز مملکت ما درست کردن ستادهای مبارزه با قاچاق و غیره نیست بلکه باید جایگاهی داشته باشیم که اطلاعات درستی بدست ما برسد لذا حتی اگر نیت خالص باشد اما اطلاعات صحیح نباشند در نتیجه خروجی کار غلط می‌شود، اگر زمین‌خواری صورت می‌گیرد به این علت است که اطلاعات درستی نداریم، حال اگر اطلاعات روشن باشد، شفاف باشد، دیگر سند سازی معنایی ندارد. زمانی که اطلاعت کامل در دسترس نیست لذا قوانین وضع شده نیز به تبصره و ماده می‌رسد.

نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: امروز در کشورما یک دکل نفتی گم می‌شود نمی‌توانیم پیدایش کنیم، سیستم بانکی ما چه بلایی سر این کشور آورده است، مشکل اصلی کشور این است که اطلاعات درستی در اختیار سیاستمداران قرار نمی‌گیرد.

او گفت: ما چرا انقلاب کردیم، ما انقلاب کردیم تا عدالت در جامعه حاکم شود، شعارهای انقلاب روشن است و امروز بعد از 39 سال نسبت به آن شعارها فاصله گرفته‌ایم، هشدار رهبری واقعیتی است که امروز با آن مواجه هستیم، امروز توقعات ما نسبت به 39 سال گذشته تغییر کرده و بالاتر رفته است.

او افزود: ما در انقلاب اگر قرار است به اهدافمان برسیم باید به دنبال کار و تلاش باشیم نه اینکه به تن پروری توجه کنیم، اگر شعار دهیم و عمل نکنیم، اوضاع بدتر می‌شود زیرا این بار به اسم دین دچار خطا شده‌ایم.

پزشکیان گفت: امام در وصیت‌نامه خود مطلبی دارد مبنی بر اینکه کسی که گرسنگی نکشیده باشد درد گرسنگان را نمی‌فهمد، بیکاری، گرسنگی و بی‌پولی را نمی‌فهمد.

نمایندگان ما طوری زندگی می‌کنیم که با طبقه عادی مردم قابل قیاس نیست، امروز بازنستگان ما 1.5 تا 2 میلیون تومان دریافتی دارند درحالی که برخی از بازنشستگان به راحتی 6 میلیون تومان دریافتی دارند و این برای فلان بازنشسته لشکری و ارتشی که روزگاری پادگان را اداره می‌کرد سخت است.

او گفت: ما گذشتگان خود را در سیستم اداری رها کرده‌ایم، ما مقصر هستیم، ما مقصر هستیم که یکی به راحتی 100 میلیون تومان می‌گیرد اما دیگری 1.5 تا 2 میلیون تومان بیشتر دریافتی ندارد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند