زائران ایرانی از 20 ایستگاه پروازی به حج مشرف می‌شوند

زائران ایرانی از 20 ایستگاه پروازی به حج مشرف می‌شوند

زائران خانه خدا از ۲۰ ایستگاه پروازی کشورمان به حج تمتع مشرف می‌شوند که اولین گروه زائران نیز ۲۷ تیرماه اعزام خواهند شد.

حج تمتع یکی از سفرهایی است که آرزوی هر مسلمانی است تا بتواند خانه خدا را زیارت کرده و به این مکان مقدس مشرف شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال‌های اخیر به ویژه پس از فاجعه منا، حساسیت‌های ایران برای برپایی حجِ با عزت و سلامت، بیش از پیش شد؛ تا جایی که از سال 1394 تاکنون مسئولان کشورمان پیش از برقراری حج تمتع با مسئولان عربستانی مذاکراتی را کرده و در صورت تامین امنیت مردم کشورمان، زائران را به حج تمتع اعزام می‌کنند.

امسال نیز با توجه به این امر، مسئولان سازمان حج و زیارت با چندین بار سفر به عربستان، موقعیت را برای سفر ایرانیان به حج ارزیابی کردند و پس از برنامه‌ریزی‌های مختلف امکان اعزام زائران ایرانی به حج فراهم شد.

از آن پس ثبت‌نام علاقه‌مندان و مشتاقان به حج تمتع که چندین سال در انتظار رفتن به این سفر نورانی بودند، آغاز و به سرعت ظرفیت اعلام شده تکمیل شد.

با توجه به درخواست‌های مکرر برای افزایش سهمیه ایرانیان و خیل عظیم عاشقان سفر به حج تمتع، ایران تلاش بسیاری برای افزایش این سهمیه کرد، اما به دلیل نبود امکانات لازم به ویژه اسکان در مدینه، عربستان با درخواست هیچ کشوری مبنی بر افزایش سهمیه موافقت نکرد. در نهایت 85 هزار و 200 نفر از مردم کشورمان در حج 97 به عنوان بزرگترین کنگره جهانی مسلمانان شرکت می‌کنند.

زائران خانه خدا از ابتدای سال جاری خود را برای این سفر معنوی آماده می‌کنند تا بتوانند در این سفر که شاید اولین و آخرین سفر آن‌ها به حج تمتع باشد، به خوبی استفاده کنند.

بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت و همچنین توافق‌نامه با عربستان که حدود 15 سال گذشته صورت گرفته است، نیمی پروازهای زائران خانه خدا ایرانی و نیمی دیگر سعودی است.

در همین راستا سازمان حج و زیارت 20 ایستگاه پروازی را برای اعزام زائران خانه خدا به حج انتخاب کرده که البته هنوز اسامی این ایستگاه‌ها نهایی نشده است.

«حج، تحول روحی و اخلاقی، سبک زندگی دینی، عزت و کرامت اسلامی» شعار حج 97 است و اولین گروه زائران خانه خدا از 27 تیرماه به حج تمتع مشرف می‌شوند؛ به طوری که پروازهای مدینه قبل از 27 تیرماه تا 19 مردادماه و پروازهای مدینه بعد از 8 تا 24 مرداد ماه انجام خواهد شد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند