عضو کمیته علمی مقابله با کرونا:

احتمال وقوع پیک جدید کرونا/ زمان طلایی برای تزریق واکسن کرونا

احتمال وقوع پیک جدید کرونا/ زمان طلایی برای تزریق واکسن کرونا

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی میزان مراجعات سرپایی کرونا، از احتمال وقوع موج سویه اومیکرون خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، از آنجایی که دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری گفت حدود ۴۰ درصد از موارد کرونایی در کشور، از نوع سویه اُمیکرون هستند، آیا احتمال بروز پیک جدید وجود دارد؟

آنطور که تسنیم گزارش داده، داوود پیام طبرسی عضو کمیته علمی مقابله با کرونا گفت: درباره وضعیت کرونا در کشور گفت: وضعیت بستری و مرگ و میر تغییر چندانی نکرده است اما در هفته گذشته مراجعات سرپایی به علت کرونا، ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

تعداد بیماران سرپایی را نمی‌توان پیک جدید حساب کرد

وی افزود: این افزایش تعداد بیماران سرپایی را نمی‌توان پیک جدید حساب کرد اما با توجه به شیوع اومیکرون در کشورهای جهان و ورود این سویه به کشور، احتمال وقوع موج جدید کرونا وجود دارد اما زمان آغاز این موج بستگی به میزان تزریق دوز سوم واکسن کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد.

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا ادامه داد: تاکنون حدود ۱۲ میلیون نفر دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و باید ۵۰ تا ۶۰ میلیون نفر دوز سوم واکسن را تزریق کنند.

 علت پایین بودن آمار واکسیناسیون دوز سوم

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره علت پایین بودن آمار واکسیناسیون دوز سوم تصریح کرد: تزریق دوز سوم واکسن کرونا به دو علت می‌تواند پایین باشد؛ اول آن‌که بیشتر افراد در ماه‌های اخیر واکسینه شده‌اند و هنوز سه ماه از تزریق نوبت دوم آنها نگذشته است و علت دیگر نیز این است که به دلیل فروکش کردن کرونا مردم احساس می‌کنند که نیازی به تزریق دوز سوم وجود ندارد در حالی که این تصور اشتباه است.

زمان طلایی تزریق دوز سوم واکسن کرونا

وی تأکید کرد: مردم باید توجه داشته باشند که الان بهترین زمان برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا است زیرا واکسیناسیون قبل از آغاز موج جدید کرونا با اومیکرون، اثربخشی بهتری خواهد داشت.

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان این‌که مطالعات نشان داده که تزریق دوز تقویتی (دوز سوم) واکسن کرونا باعث افزایش سطح ایمنی در مقابل اومیکرون می‌شود، تأکید کرد: افرادی که دو دوز واکسن کرونا تزریق کرده‌اند ممکن است با درصد بیشتری به اومیکرون مبتلا شوند اما تزریق دوز سوم واکسن کرونا می‌تواند از ابتلا و بستری جلوگیری کند.

گفتنی است سویه «اومیکرون» گونه‌ای از کروناست که نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شده و به علت جهش‌های متعدد و امکان سرایت‌پذیری بالاتر، جزو سویه‌های نگران‌کننده ویروس کرونا طبقه بندی شده است.

آخرین اخبار کرونا را از صفحه ویروس کرونا  تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند