ترامپ ساخت واکسن کرونا و رشد شاخص بورس را به خود نسبت داد

ترامپ ساخت واکسن کرونا و رشد شاخص بورس را به خود نسبت داد

دونالد ترامپ روز دوشنبه در پی نپذیرفتن شکست در انتخابات ۲۰۲۰، در پیامی توئئیتری نوشت که خبرهای بسیار خوبی مانند رشد بسیار زیاد شاخص بورس و ساخت واکسن ویروس کرونا در کشورش دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، ترامپ در این پیام مدعی شد که واکسن کرونایی که وعده داده بود، در ۹۰ درصد حالات موثر بوده و از دچار شدن شهروندان کشورش به ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ جلوگیری می‌کند. ظاهرا اشاره او به اطلاعیه شرکت داروسازی فایزر در باره ساخت و آزمایش بالینی موفق واکسنی برای ایجاد مصونیت در برابر این ویروس با همکاری یک شرکت آلمانی‌ست.

ترامپ در دوره رقابت‌های انتخاباتی سوم نوامبر (۱۳ آبان) ۲۰۲۰، به ویژه در چند ماه گذشته و پس از همه گیری گسترده ویروس‌کرونا و تلفات انسانی بالای بیماری کووید ۱۹ که آسیب‌های بسیاری به اقتصاد این کشور زد، بارها تلاش کرد با از وعده ساخته شدن واکسن کرونا پیش از برگزاری انتخابات یا قبل از پایان دوره نخست ریاست جمهوری‌اش، بهره‌برداری تبلیغاتی کرده و نظر شهروندان را به خود جلب کند، اما با توجه به عملکرد ضعیف دولتش در زمینه جلوگیری از همه‌گیری و مبارزه با این ویروس، ناکام ماند.

شبکه اجتماعی توئیتر بامداد یکشنبه (۱۸ آبان) در پی مشخص شدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری و انتشار توئیت ترامپ با ادعای پیروزی با ۷۱ میلیون رای، بر روی آن برچسبی زد که رویش نوشته بود: این ادعا درباره تقلب انتخاباتی، مورد مناقشه است.

ترامپ در حالی خود را پیروز انتخابات معرفی کرد که آمار رسانه‌های معتبر آمریکا نشان می‌دهد بایدن با کسب ۲۹۰ رای الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رای دونالد ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا انتخاب و کامالا هریس به عنوان نخستین زن و رنگین پوست، به مقام معاون رئیس‌جمهوری این کشور برگزیده شده است.

با وجود مشخص شدن نتیجه انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ماه)، ترامپ با طرح ادعای تقلب، انتشار سخنان جنجالی و فراخواندن هوادارانش به شورش و آشوب، تاکنون از پذیرش شکست خودداری کرده است.

شبکه اجتماعی توئیتر، پس از برگزاری این انتخابات، بر روی چند پیام ترامپ مانند ادعای پیروزی در انتخابات، برچسب هشدار دهنده با عنوان گمراه کننده قرار داد و حتی یک سازمان مدافع حقوق بشر خواستار تعلیق حساب توئیتری او پس از طرح ادعاهای نادرست و بی‌اساس در باره رخ دادن تقلب و دستکاری در روند رای‌گیری و شمارش شد.

ترامپ پس از ادامه زده شدن برچسب “مورد اختلاف” بر روی پیام‌هایش در باره انتخابات، این شبکه اجتماعی را بدون نظارت خواند.

همچنین بازارهای سهام آمریکا و جهان در نخستین روز هفته تازه در پی مشخص شدن رئیس‌جمهوری بعدی ایالات متحده، به پیروزی بایدن در انتخابات در برابر رئیس‌جمهوری کنونی، واکنش مثبت نشان داده‌اند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند