معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

ساخت ۵ میلیون خانه ظرف یک دهه آینده در کشور

ساخت ۵ میلیون خانه ظرف یک دهه آینده در کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۵ میلیون خانه ظرف یک دهه آینده باید در کشور ساخته شود.

حامد مظاهریان ظهر پنجشنبه در دومین همایش بتن، ضرورت‌ها و الزامات که در بندرعباس برگزار شد، گفت: سهم مسکن در سرمایه، اشتغالزایی بسیار بالاست به‌طوری‌که سهم مسکن از تشکیل سرمایه ثابت ۳۰ درصد، از اشتغال مستقیم ۱۲ درصد، سهم مسکن در سبد هزینه خانوار ۳۰ درصد و سهم مسکن در تولید ناخالص داخلی ۷ درصد است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با اشاره توان مردم در تهیه مسکن افزود: طبق اطلاعات مرکز آمار در سرشماری نفوس مسکن سال ۹۵، ۲۴ میلیون خانوار با بعد ۳.۳ حدود ۲۷ میلیون مسکن وجود دارد که از این تعداد ۲.۶ میلیون خانه خالی و دو میلیون خانه دوم داریم. در بخش خانه دوم برای اسکان مقطعی ساخته شده است و تقریبا شش‌ماه از سال در آن سکونت انجام می‌شود و شش‌ماه دیگر در خانه دیگر زندگی می‌کنند. اما مشکل اصلی در خانه‌هایی است که ساخته شده و خالی از سکنه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد، ۲.۶ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد که برای متقاضیان واقعی ساخته نشده است. این خانه‌ها بخش عمده آن لوکس هستند و به فروش نرسیده‌اند.

وی افزود: آمار واقعی نشان می‌دهد که به ازای هر ۱۰۰ خانه ۱۰۴ خانوار وجود دارد. در سال ۱۴۰۵ تعداد خانوارهای ایرانی به ۲۹ میلیون خانوار خواهد رسید و جمعیت شهرنشین از ۷۴ درصد فعلی به ۷۹ درصد افزایش پیدا می‌کند، یعنی جمعیت در شهرها مشکل آینده کشور خواهند بود.

وی با بیان اینکه باید ۵ میلیون خانه جدید ساخته شود، گفت: تا سال ۱۴۰۵ قرار بر این است که ۵ میلیون خانه جدید ساخته شود همچنین حدود ۳.۸ میلیون خانه نیاز به نوسازی دارند.

مظاهریان با بیان اینکه طبق برنامه ششم توسعه ۵۰ درصد بافت فرسوده باید نوسازی شود، گفت: ۱۲۳ هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی نوسازی بافت‌های ناکارآمد خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به رکود بازار مسکن اظهار داشت: تمام تلاش دولت بر این بود که رونق بازار مسکن واقعی باشد. بعد خانوار به ۳.۳ کاهش یافته و بنابراین نیاز به مسکن حداقلی با متراژ کمتر وجود دارد که متناسب با توان خانوارهای ایرانی باشد.

وی با اشاره به طراحی ساز و کار مناسب برای پاسخ به نیاز تامین مالی مسکن اقشار متوسط گفت: با طراحی صندوق پس انداز مسکن یکم مختص خانه اولی‌ها اقدام مناسبی را در جهت خانه دار شدن و کمک به تامین مالی اقشار متعلق به گروه‌های درآمدی متوسط انجام داده‌ایم؛ ضمن حفظ همین رویه لازم است موضوع فقر مسکن و همچنین کمک به دهک های ناتوان تر جامعه در حوزه مسکن نیز در سال‌های پیش رو ،جزو رئوس برنامه‌های دولت و نظام بانکی کشور قرار بگیرد.

به گفته مظاهریان، دو دهک بالایی جامعه نیز با توجه به توانی که دارند نیازی به حمایت‌های دولت ندارد و خودشان در این زمینه به تولید مسکن می‌پردازند. در بخش دهک‌های پائین هم باید دولت ورود کند و حمایت‌های لازم را انجام دهد.

وی افزود: در افق طرح جامع مسکن تا سال ۱۴۰۵، مجموعا ۳۰ میلیون خانوار پیش‌بینی شده است که از این تعداد ۲۳ میلیون خانوار، خانوار شهری خواهد بود.

مظاهریان ادامه داد: به نظر می‌رسد جمعیت روستاها و وضعیت روستاها در حدی تثبیت شده‌اند و فرآیندها و روندها به شدت تغییر کرده است؛ طوری‌که هم‌اکنون برای اولین بار در دنیا بیش از ۵۰ درصد جمعیت جهان شهرنشین شده‌اند.

وی رشد شهرنشینی و ابعاد آن را در ایران فراتر از میانگین جهان اعلام کرد و گفت: هم‌اکنون بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران شهرنشین هستند.

معاون وزی راه و شهرسازی با بیان اینکه بر خلاف تصوراتی که طی سال‌های گذشته مبنی بر نامطلوب بود رشد شهرنشینی و مهاجرت از روستا به شهر وجود داشت رشد شهرنشینی در مقطع حاضر پدیده‌ای نامطلوب به شمار نمی‌رود.

وی افزود: ما نباید به پدیده شهرنشینی در مقطع فعلی به عنوان پدیده‌ای ناهنجار نگاه کنیم بلکه باید شهرها را به منزله مولد واقعی اقتصادی شناسایی و به حساب آوریم؛ البته هیچ کدام از این تاکیدات منکر ضرورت توجه به روستاها و نوسازی روستاها نخواهد شد و نقش روستاها در کنار شهرها همچنان نقشی اقتصادی، مولد و مهم محسوب می‌شود؛ لازم است برای روستاها نیز برنامه‌های جدید با محوریت جدید و برمبنای تحولات روز، طراحی و عملیاتی شود.

مظاهریان گفت: یکی از مهمترین الزامات برنامه‌ریزی در حوزه مسکن در شرایط فعلی و سال‌های پیش‌رو تلاش برای زدودن و یا به حداقل رساندن فقر مسکن شهری است.

 

منبع: مهر

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند