نماینده خرمشهر در مجلس:

سازمان بنادر در لایروبی اروندرود تعلل می‌کند

سازمان بنادر در لایروبی اروندرود تعلل می‌کند

نماینده خرمشهر در مجلس با تاکید بر این‌که تعلل در شروع عملیات لایروبی اروندرود، رونق بنادر کشورهای همجوار از جمله بندر فاو عراق را به‌دنبال دارد، گفت:‌ حدود ۴ دهه از آخرین لایروبی اروندرود می‌گذرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالله سامری اظهار کرد: نباید اجازه داد بیش از این لایروبی اروندرود به تعویق بیفتد چرا این کوتاهی باعث رونق تجاری بنادر کشورهای حوزه خلیج فارس می‌شود.

وی با بیان این‌که کوتاهی در لایروبی اروندرود می‌تواند به مرگ تدریجی بنادر خرمشهر و آبادان منجر شود، افزود: رونق اقتصادی و حیات این دو بندر و بنادر بصره و ابوالخصیب عراق در گرو لایروبی اروندرود است.

وی با یادآوری این‌که حدود 4 دهه از آخرین لایروبی اروندرود می‌گذرد، افزود: متاسفانه هنوز توافقی برای شروع عملیات مشترک با عراق برای لایروبی اروندرود حاصل نشده است.

وی با اشاره به این‌که زمانی نه چندان دور که خبری از بنادر دوبی و جبل علی نبود، بنادر آبادان و خرمشهر، فعال‌ترین بنادر منطقه به حساب می‌آمدند، افزود: متاسفانه با شروع تجاوز صدام بعثی به جمهوری اسلامی ایران، همه معادلات به سود بنادر کشورهای منطقه رقم خورد و بنادر خرمشهر و آبادان از قافله توسعه بازماندند.

نماینده خرمشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار شروع مذاکرات مجدد با مقامات عراقی برای شروع عملیات لابروبی اروندرود شد و گفت: بر اساس مفاد قرارداد 1975 الجزایر لایروبی اروندرود تنها با مشارکت دو کشور امکان‌پذیر است.

اروندرود به طول 85 کیلومتر تنها راه ارتباط دریایی بنادر جنوبی ایران و عراق را به آب‌های بین‌المللی میسر می‌سازد. رژیم بعثی عراق در شهریور 1359 با حمله زمینی، هوایی و دریایی ده‌ها فروند شناور در حال تردد در آبراه اروندرود را هدف قرار داد و غرق کرد.

آخرین بار در سال 1356 لایروبی اروندرود در چارچوب قرارداد 1975 توسط دو کشور ایران و عراق انجام شد.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند