وزیر رفاه خبر داد

سالمندان فقیر شناسایی می‌شوند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه افزایش امید به زندگی و نرخ سالمندی در کشور نشانگر موفقیت برنامه‌های بهداشتی است، گفت: پرداخت مستمری به سالمندان در دولت دوازدهم نیز ادامه می‌یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز دکتر علی ربیعی که به منظور شرکت در همایش منطقه‌ای جمعیت سالمندی به تبریز سفر کرده است، در جمع خبرنگاران گفت: اکنون در سایه افزایش امید به زندگی در جامعه طول دوران حیات فیزیکی افراد افزایش یافته و تلاش می‌شود این افزایش همراه با زندگی با کرامت برای سالمندان باشد.

وی با بیان این که حرکت نرخ رشد جمعیت به سمت سالمندی در ایران متاثر از دنیاست، اظهار کرد: حضور افراد سالمند در کنار افراد جوان در جامعه مشکل جمعیتی نبوده بلکه کاهش نرخ باروری و بهم خوردن تعادل جمعیتی مشکل‌ساز است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: ابلاغ سیاست‌های جمعیتی از سوی رهبر معظم انقلاب نیز برای جلوگیری از بروز این اتفاق ناگوار در کشور بوده است، زیرا با کاهش نرخ باروری، نرخ سالمندی افزایش یافته و جامعه به سمت پیری می‌رود.

ربیعی ادامه داد: هم‌اکنون 7 میلیون و 200 هزار نفر بالای 60 سال در کشور وجود دارد که بر اساس مطالعات این وزارتخانه از این تعداد بیش از 4 میلیون نفر به نوعی مستمری‌بگیر صندوق‌های مختلف حمایتی هستند.

وی با بیان اینکه حدود یک نفر از این تعداد بین سنین 50 تا 60 سال قرار دارند، گفت: برای اینکه با مشکل فقر سالمندی در جامعه مواجه نشویم، بیش از 2 میلیون نفر از سالمندان تحت پوشش نهادهای حمایتی قرار دارند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برنامه‌ریزی در جهت اجرای طرح‌های حمایتی برای داشتن سالمندی بدون فقر در جامعه اظهار کرد: هم‌اکنون موضوع حرکت نرخ رشد جمعیت به سمت سالمندی نگران‌کننده نبوده ولی قابل توجه بوده و باید برای آن برنامه‌ریزی انجام شود.

ربیعی، پرداخت مستمری به سالمندان برای راحت‌تر کردن زندگی آنان در دولت یازدهم و تداوم این برنامه در دولت دوازدهم، افزایش حداقل مستمری‌ها به حدی که قدرت خرید سالمندان افزایش یابد و ایجاد باشگاه‌های سالمندی و مکان‌هایی برای گفت‌وگوی اجتماعی سالمندان را از جمله برنامه‌های این وزارتخانه اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: در بحث اجتماعی سالمندان نیز تلاش می‌شود با ایجاد باشگاه‌های سالمندی افرادی که عضو صندوق‌های بازنشستگی نیستند، در این باشگاه‌ها عضو شده و از خدمات آن بهره‌مند شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیشگیری فقر سالمندی را از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه اعلام کرد و گفت: در این طرح افراد سالمند شناسایی و به نهادهای حمایتی متصل می‌شوند تا علاوه بر مستمری از درمان رایگان نیز بهره‌مند شوند.

ربیعی ادامه داد: اشتغال سالمندی متناسب با شرایط آنان از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه بوده و سازمان فنی و حرفه‌ای مکلف شده تا آموزش‌های لازم برای مشاغل سالمندی را به منظور ارتقای مهارت‌های شخصی و شغلی آنان ارایه کند و به زودی ثبت نام از این افراد را آغاز می‌کند.

وی یادآوری کرد: قانون برنامه ششم، شورای عالی رفاه را مکلف کرده تا کمیته سالمندی را تشکیل دهد و در راستای زندگی با کرامت سالمندی در شهرها اقدام کند.

ربیعی، افزود: در این راستا سالمندان تحت پوشش مراکز نگهداری سالمندان قرار می‌گیرند و سالمندان خانواده‌های بی‌بضاعت، زندگی توام در خانه و مرکز نگهداری از سالمندان را تجربه کنند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند