معدن به عنوان یک حوزه پر خطر به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شود

معدن به عنوان یک حوزه پر خطر به سرمایه‌گذاران معرفی می‌شود

رئیس خانه معدن ایران گفت: تغییر در سیاست‌های بخش معدن موجب شده این بخش به ‌عنوان یک حوزه پرخطر به سرمایه‌گذاران معرفی شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس خانه معدن گفت: برای جذب سرمایه های داخلی و خارجی دولت باید تکلیف خود را با بخش معدن روشن کند.

محمدرضا بهرامن یادآور شد: معضل اصلی فعالان این بخش نبود ثبات در تصمیم‌ گیری ‌هاست، طوری‌که تغییر در سیاست‌ ها در بخش معدن موجب شده این بخش به‌ عنوان یک حوزه پرخطر به سرمایه ‌گذاران معرفی شود. با وجود اینکه، منابع معدنی در ایران بسیار بالاست و از این منظر کشور یک قطب بزرگ معدنی در جهان محسوب می‌شود.

بهرامن ادامه داد: سهم بخش معدن از کل ارزش افزوده کشور رقمی بین پنج تا هفت درصد و بسیار پایین است.

رئیس خانه معدن ایران اظهار داشت: از دیگر معضلات این بخش آن است که تاکنون فقط در هفت درصد از مساحت ایران اکتشاف تکمیلی برای شناسایی ذخایر معدنی انجام شده که این میزان تنها با میانگین عمق حفاری 20 متر و صرف هزینه حدود سه صدم درصد از کل هزینه اکتشافات جهانی، به سه میلیون و 200 هزار متر می‌رسد.
وی با بیان اینکه در کشورهای مطرح مواد معدنی سالانه حدود چهار میلیون متر حفاری انجام می‌شود، بیان داشت: کشورهای هند (نیم درصد)، استرالیا (12 درصد)، کانادا (16 درصد)، آمریکا (هشت درصد) و برزیل (سه درصد) از کل هزینه‌های اکتشاف جهانی را به خود اختصاص داده‌اند.

سهم بخش معدن در اقتصاد ایران

بهرامن ادامه داد: سهم بخش معدن و صنایع معدنی از تولید ناخالص ملی ایران در شرایط کنونی حدود 6 درصد است.

وی یادآوری کرد: در سال 96 صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی حدود 30 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل داده و اکنون نزدیک به 139هزار نفر به طور مستقیم در معادن کشور مشغول به کار هستند.
رئیس خانه معدن ایران افزود: به دلیل استفاده نشدن از فناوری روز استخراج در معادن و نبود مکانیزاسیون، ضریب بهره وری در معادن ایران پایین است.

 صادرات محصوات معدنی

وی گفت: سنگ آهن و کنسانتره، سنگ مس و کنسانتره، شمش فولاد، محصولات طویل فولادی، شمش آلومینیوم، شمش روی، کاشی و سرامیک، چینی بهداشتی، شیشه ساختمانی، سنگ تزئینی کار نشده و سنگ تزئینی کار شده؛ از جمله مهمترین محصولات معدنی و صنایع معدنی هستند که در هشت ماهه 97 صادرات آنها بین 10 تا 300 درصد رشد کرد.

رئیس خانه معدن ایران ادامه داد: بازارهای اصلی صادراتی ایران در محصولات صنعتی و صنایع معدنی؛ شامل چین، عراق، هند، امارات، اندونزی، افغانستان، ترکیه، تایلند و کره جنوبی است.

به گفته وی، در این مدت مواد معدنی و صنایع فلزی شامل سنگ آهن، فولاد، فلزات رنگین و لوله و پروفیل پنج میلیارد دلار صادرات داشته است.

رئیس خانه معدن ایران اضافه کرد: همچنین صادرات صنایع غیرفلزی شامل سیمان، کاشی، سنگ‌های تزئینی و دیگر اقلام این گروه نیز با یک میلیارد و 600 میلیون دلار صادرات، رشد چهار درصدی را نسبت به سال 96 نشان می‌دهد.
وی بیان کرد: ارزش صادرات 10 ماهه 97 چدن، آهن و فولاد به بیش از سه میلیارد و 220 میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال 96 رشد 27 درصدی دارد.

 تولید و صادرات فولاد

بهرامن خاطرنشان کرد: سهم ارزش صادرات فولاد کشور از ارزش کل صادرات در 10 ماه امسال 9.1 درصد بود.

وی اظهار کرد: انتظار می رود امسال مجموع تولید فولاد خام میانی به رقم 24 تا 25 میلیون تن رسیده و از این رقم بیش از 50 درصد در داخل کشور به مصرف برسد.
رئیس خانه معدن ایران یادآور شد: در 9 ماهه پارسال 18 میلیون و 700 هزار تن فولاد در کشور تولید شد که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال 96، 16 درصد رشد داشت.

وی بیان کرد: مجموع صادرات زنجیره فولاد کشور در سال 96 نزدیک به 9 میلیون و 480 هزار تن بود که رشد 39 درصدی نسبت به سال 95 را به دنبال داشت.

بهرامن گفت: آمارها نشان می دهد، اکنون ایران دهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و ظرفیت این بخش به رقم 35 میلیون تن رسیده و تا دستیابی به سطح پیش بینی افق چشم انداز 1404 ( ظرفیت 55 میلیون تنی) افزون بر 20 میلیون تن اختلاف وجود دارد.

وی اظهار کرد: نزدیک به 250 معدن درحال تجهیز و راه اندازی و آماده سازی، بیش از 6 هزار و 100 معدن فعال، نزدیک به چهار هزار و 200 معدن غیر فعال در کشور وجود دارد.

رئیس خانه معدن ایران گفت: در سال 96 حدود 460 میلیون تن مواد معدنی از معادن استخراج شده که از این میزان حدود 30 درصد سهم واحدهای بزرگ معدنی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: حدود 97 درصد معادن کشور که همگی از واحدهای کوچک و متوسط بوده توسط بخش خصوصی اداره می شود.

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند