سرمایه‌گذاری چند هزار میلیارد دلاری چین در راه ابریشم

سرمایه‌گذاری چند هزار میلیارد دلاری چین در راه ابریشم

تازه‌ترین آمارهای رسمی دولت چین نشان می‌دهد که این کشور و شرکت‌های تابعه آن در حال سرمایه‌گذاری‌های کلان چند هزار میلیارد دلاری در طرح‌های مختلف جهانی از جمله راه ابریشم نوین هستند.

راه ابریشم نقشه مسیر جدید دریایی و زمینی است و قاره‌های اروپا و آسیا و‌ آفریقا را به یکدیگر مرتبط می‌کند و صدها هزار شرکت از چین و کشورهای مختلف در برنامه‌های مرتبط با آن سهیم هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، آمار رسمی در چین نشان می‌دهد که نزدیک به 30 هزار شرکت چینی در سال 2016 میلادی در خارج از این کشور و از جمله در راه ابریشم یک هزار و 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری مستقیم چینی‌ها در خارج از کشور در سال گذشته میلادی به 183 میلیارد و 200 میلیون دلار رسید و بر این اساس قرار است این رقم تا پنج سال دیگر بالغ بر 750 میلیارد دلار باشد.

کمیسیون توسعه و اصلاحات در گزارشی که روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین منتشر کرده آورده است که نزدیک به 60 درصد از سرمایه‌گذاری‌های خارجی چین را شرکت‌های خصوصی این کشور انجام می‌دهند.

همین شرکت‌ها در سال 2016 میلادی 77 طرح در خارج و در 36 کشور دنیا اجرا کردند و قرار است با یک سرمایه‌گذاری 70 میلیارد دلاری دیگر 212 هزار فرصت شغلی برای کشورهایی ایجاد کنند که در این طرح‌ها سهیم هستند و وزارت بازرگانی چین می‌گوید 70 درصد از شرکت‌های چینی در سال گذشته میلادی از سرمایه‌گذاری‌های خود سود کسب کرده‌اند.

از سوی دیگر بانک صادرات و واردات چین اعلام کرده است که با یک اعتبار 671 میلیارد دلاری از یکهزار و 279 طرح حمایت می‌کند و میزان سرمایه صندوق راه ابریشم که در بدو راه اندازی در چهار سال قبل 40 میلیارد دلار بود حالا به 80 میلیارد دلار افزایش یافته است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند