ایران بروکر
خبر مهم : چگونه در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنیم؟
تجارت‌نیوز بررسی کرد:

اولین قیمت نفت پس از آغاز جنگ نفتی / سقوط 30 درصدی طلای سیاه در یک روز

قیمت نفت

با آغاز جنگ نفتی عربستان در واکنش به مخالفت روسیه برای کاهش تولید، در معاملات امروز، قیمت نفت برنت با 30 درصد افت به 31.2 دلار در هر بشکه رسید.

با آغاز جنگ نفتی عربستان سعودی در واکنش به مخالفت روسیه برای کاهش تولید، در اولین روز از معاملات هفتگی (روز دوشنبه) قیمت نفت با افت قابل توجهی مواجه شد.

به گزاش تجارت‌نیوز، هر بشکه نفت خام برنت، امروز با 30 درصد کاهش به 31.02 دلار رسید. این کمترین قیمت نفت از فوریه 2016 محسوب می‌شود. همچنین نفت خام آمریکا هم با 27 درصد کاهش به‌ازای 30 دلار در هر بشکه معامله شد.

روز شنبه، عربستان سعودی در بیانیه‌ای جنگ نفتی تمام‌عیار را آغاز کرده و قیمت نفت خام این کشور را به کمترین سطح 20 سال گذشته رسانده است. عربستان همچنین اعلام کرده، از ماه آینده تولید روزانه خود را به 10 میلیون بشکه در روز بازخواهد گرداند.

تولیدکنندگان اوپک به رهبری عربستان سعودی و متحدان غیراوپکی آنها به رهبری روسیه از اواخر سال ۲۰۱۶ طی توافقی موسوم به «توافق کاهش تولید» به حمایت از بازار در جهت افزایش قیمت‌ها پرداخته‌اند.

با شیوع ویروس کرونا و کاهش چشمگیر تقاضا، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کاهشِ عمیق‌تر تولید وجود داشت. با این حال، در نشست هفته گذشته اوپک، روسیه از مخالفان ادامه این طرح بود و در نتیجه توافقی صورت نگرفت.

به‌عقیده تحلیلگران، عربستان در زمره کشورهایی است که هزینه بسیار کمی برای استخراج نفت متحمل می‌شود. برای دیگر کشورها به‌ویژه‌ کمپانی‌های آمریکایی که نفت شیل استخراج می‌کنند، این قیمت نفت به‌هیچ‌وجه مقرون‌به‌صرفه نیست.

گلدمن سَکس، شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی، چشم‌انداز خود از قیمت نفت را در سه‌ماهه دوم و سوم سال 2020 به 30 دلار کاهش داده است.

به‌عقیده برخی دیگر از تحلیلگران، با توجه به نااطمینانی‌های موجود، انتظار می‌رود قیمت نفت در طول سال 2020 حتی به 20 دلار هم کاهش یابد.

شروع جنگ نفتی عربستان همچنین سقوط بی‌سابقه بورس‌های خاورمیانه را در معاملات روز گذشته به‌دنبال داشت؛ افت بی‌سابقه‌ای که از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ تاکنون دیده نشده بود.

شاخص تداول عربستان سعودی روز یکشنبه با افت ۸٫۳ درصدی مواجه شد و شاخص بورس کویت سقوط بی‌سابقه ۱۰ درصد را تجربه کرد.

جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند