سهم ناچیز ایران در صنعت مبل جهان

سهم ناچیز ایران در صنعت مبل جهان

صنعت مبلمان یکی از سه صنعت نخست در میان صنایع کوچک است، عرصه‌ای که سهم ایران در جهان کمتر از یک درصد برآورد می‌شود.

صنعت تولید مبل، به عنوان یکی از سه صنایع نخست و مطرح (در میان صنایع کوچک جهان) مطرح است. به واقع این جایگاه نشان دهنده ظرفیت‌های بسیار برجسته و قابل توجه صنعت مذکور در حوزه تولیدی محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود سابقه نسبتا طولانی تولید مبل در کشور ایران، جایگاه و سهم ایران در این حوزه، کمتر از یک درصد برآورد می‌شود که همچون بسیاری از حوزه‌های دیگر واردات بی‌رویه و عدم برنامه‌ریزی اصولی باعث شده نتوانیم، نقش موثری را در این بخش از خود ایفا کنیم.

فعالان این عرصه معتقدند؛ در صورت حمایت جدی از این فعالیت، شاهد اشتغالزایی زنجیره وار در بسیاری از بخش‌های دیگر نیز خواهیم بود، اما غفلت و استمرار کم توجهی‌ها شرایطی را ایجاد کرده که نه تنها در عرصه خارجی نتوانیم به نحو مطلوبی به جایگاه شایسته‌ای نائل شویم، بلکه در حوزه داخلی و تامین نیازهای جامعه نیز، شاهد کاستی‌ها و نارسایی‌های بسیاری باشیم.

طبق گزارش‌های منتشر شده؛ در کل کشور قریب به ۵۰ هزار واحد تولید مبل فعالیت می‌کنند که متاسفانه بخش اعظم این تولیدی‌ها بصورت سنتی و در قالب زیر‌پله‌ای و قدیمی فعالیت می‌کنند که در مقایسه با واحدهای تولیدی فعال در کشورهایی همچون چین، ترکیه و…این سبک و سیاق از فعالیت، نتیجه‌ای جز رخوت، سکون و حتی عقبگرد در پی نخواهد داشت.

گردش مالی ۴۶۰ میلیارد دلاری صنعت مبل در جهان

با نیم نگاهی به گردش مالی ۴۶۰ میلیارد دلاری صنعت مبل در جهان، به روشنی به عمق ارزش و گردش مالی این فعالیت پی خواهیم برد.

با در نظر گرفتن سهم کمتر از یک درصدی ایران از بازارهای جهانی فعالیت مذکور، به ضریب فرصت‌سوزی‌های موجود در این عرصه اشراف پیدا می‌کنیم و این نقیصه در اقتصادی که به شدت نیازمند حضور در عرصه‌های جهانی است، مطلوب و شایسته به نظر نمی‌رسد.

علی‌اصغر فلاح، یکی از فعالان تولید مبلمان در استان البرز، در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ، با اشاره به تجهیزات و ادوات پیشرفته تولید مبل در بسیاری از کشورهای پیشرفته و صاحب نامِ جهان، اظهار کرد:متاسفانه اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌های مرتبط با تولید مبل در ایران، قدیمی هستند و به نوعی می‌توان فعالیت تولید مبل در ایران را به صنعتی سنتی تشبیه کرد که با وضعیت موجود، مجال و امکان رقابت با تولیدکنندگان بزرگ مبل در جهان امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: یکی از موانع اصلی، عدم امکان رقابت مؤثر ایران با کشورهای صاحب‌نام تولید مبل به قیمت تمام شده بالای محصولات باز می‌گردد که در فضای رقابتی و تجاری، این نارسایی را می‌توان به مثابه آفت و نقیصه‌ای جدی قلمداد کرد.

این فعال در حوزه تولید مبل تصریج کرد: البته ایران تاکنون موفق به صادرات به کشورهایی همچون ترکمنستان، تاجیکستان، کویت، عراق، افغانستان شده است و آنچنان که اخبار و شواهد موجود نشان می‌دهد حدود سه سال پیش، کل ارزش صادرات ایران به کشورهای مذکور حدود ۱۲ میلیون دلار بوده است که با عنایت به گردش مالی انبوه این صنعت در جهان، رقم مذکور بسیار ناچیز و حداقلی به نظر می‌رسد.

فلاح گفت: در سالیان اخیر به‌دلیل عمیق‌تر شدن مشکلات اقتصادی و رکود حاکم بر بازار، خرید مبل از اولویت خرید بسیاری از خانوارهای ایرانی خارج شده و بسیاری از متقاضیان به تعویض پارچه رومبلی مبادرت می‌ورزند، زیرا این اقدام به مراتب هزینه کمتری را برای آنها در پی دارد.

این فعال در حوزه تولید مبل در ادامه گفت: در شرایط فعلی، ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت و در نظر گرفتن تنفس زمانی دو ساله برای باز پرداخت وام، ضرورتی است که تا حدود بسیاری، فعالان این عرصه را از وضعیت موجود، نجات خواهد داد، در غیر این‌صورت با ادامه وضعیت موجود طی ماه‌ها و سال‌های آینده، تعداد هر چه بیشتری از تولیدکنندگان مبل به تغییر شغل و تعطیلی واحد تولیدی خود، مبادرتم ورزند.

وی افزود: قریب به ۸ درصد از ظرفیت اشتغال‌زایی کشور معطوف به این فعالیت می‌شود که این رقم و عدد بسیار قابل توجه به نظر می‌رسد که البته این میزان از اشتغال با در نظر گرفتن فعالیت مرتبط با درودگری و هم افزایی و همگرایی این عرصه با تولید مبل، ملموس‌تر خواهد شد.

کاهش ۹۵ درصدی صادرات مبل نسبت به سال گذشته

چندی پیش، حسن احمدیان، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان، در گفت‌و‌گویی با رسانه‌ها، به اعداد و ارقام تاسف‌آوری از وضعیت صادرات این محصول اشاره کرد.

آنچنان که این مقام مسئول عنوان داشته، در زمینه ضریب صادرات، تولید کنندگان ایرانی به نسبت سال گذشته، با کاهش ۹۵ درصدی مواجه بوده‌اند که این میزان از عقبگرد در صادرات، آن هم در بازاری که جامعه هدف آن در منطقه حدود ۴۰۰ میلیون نفر برآورد می‌شود بسیار نگران کننده به نظر می‌رسد.

امید آن می‌رود در سال ۹۷، با اتخاذ تدابیر موثر و حمایت هوشمندانه دستگاه‌های ذی‌ربط، شرایط متفاوتی را در بازار مبل کشور و به‌خصوص صادرات این محصول شاهد باشیم.

 

منبع: باشگاه خبرنکاران

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند