احتمال طرح سوال از رئیس‌جمهور درباره معوقات بانکی

احتمال طرح سوال از رئیس‌جمهور درباره معوقات بانکی

مسئول کمیته حقوقی قضایی مجلس از اقدام شمار زیادی از نمایندگان مجلس برای طرح سوال از رئیس‌جمهور در خصوص معوقات بانکی و تعیین تکلیف این موضوع از سوی دولت خبر داد.

محمدعلی پورمختار با اشاره با متعدد بودن ارقام معوقات در موسسات مالی اعتباری تصریح کرد: تعداد بانک‌ها و موسساتی که تاکنون به تعهدات خود در قبال سپرده‌گذاران عمل نکرده‌اند، به حدود 10 بانک می‌رسد که تا همین اواخر در 3 بانک یا موسسه تجمیع شده‌اند و امروزه متاسفانه پاسخگوی مردم نیستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در خصوص میزان بدهی موسسات مالی مذکور به مردم افزود: طبق گزارش‌ها، رقم معوقات متفاوت بوده و صحبت از ارقام 3600 – 4500 میلیارد تومان تا 12 هزار میلیارد تومان در میان است و در مجموع این بانک‌ها چیزی در حدود 20 هزار میلیارد تومان را باید به مشتریان خود بازگردانند.

این نماینده مجلس در خصوص اینکه چه تعداد از مردم از چه بانک‌هایی و با چه میزان مطالبه در ردیف طلبکاران بانکی قرار گرفته‌اند، گفت: بهتر است از نام بردن اسامی بانک‌ها و میزان بدهی آنها در قالب جزئیات پرهیز کنیم. اما آنچه مشخص شده موسسات بدهکار به نسبت تعداد مشتریان خود از 200 هزار تا 400 هزار نفر، هنوز موفق به جلب رضایت آنها نشده‌اند و در مجموع در حدود 2 تا 2.5 میلیون نفر در کشور همچنان منتظر وصول مطالبات خود هستند.

پورمختار در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون کمیسیون متبوع وی به موضوع معوقات بانکی ورود کرده است، پاسخ داد: کمیسیون راسا ورود نکرده اما تقریبا همه نمایندگان مجلس با توجه به درخواست مکرر از سوی مردم برای رسیدگی به این موضوع، چندین تذکر جدی به هیات‌رئیسه داده‌اند تا طرح سوال از مسئولین امر، به ویژه رئیس کل بانک مرکزی اعلام وصول شود.

وی در همین راستا ادامه داد: از ماه‌ها پیش نمایندگان مجلس پیگیر اخذ توضیح از سوی مدیران بانکی و اقتصادی کشور بودند که نهایتا رئیس بانک مرکزی با تشریح کم‌وکیف ماجرا قول‌هایی درباره استرداد معوقات به مردم داد که همه در جریان آن هستیم.

پورمختار خاطرنشان کرد: در آخرین تصمیم‌گیری در مورد رسیدگی به وضعیت معوقات کلان بانکی مقرر شد سران سه قوه با تشکیل کمیته‌ای مشترک این موضوع را تعیین تکلیف کنند. در مجلس هم کمیسیون اقتصادی بحث بدهی‌ها را دنبال می‌کند.

وی افزود: نمایندگان تا حدی به موضوع مالباختگان بانکی حساس هستند که طرح سوال از رئیس‌جمهور را مطرح کرده‌اند و از دو هفته پیش حدود 200 امضا در این خصوص جمع‌آوری شده ولی هنوز به هیات‌رئیسه ارجاع نشده است و در مرحله تصویب قرار دارد.

 

منبع: جام جم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند