کد خبر: 170020

احتمال طرح سوال از رئیس‌جمهور درباره معوقات بانکی

مسئول کمیته حقوقی قضایی مجلس از اقدام شمار زیادی از نمایندگان مجلس برای طرح سوال از رئیس‌جمهور در خصوص معوقات بانکی و تعیین تکلیف این موضوع از سوی دولت خبر داد.

احتمال طرح سوال از رئیس‌جمهور درباره معوقات بانکی
سرویس بانک و بیمه -

محمدعلی پورمختار با اشاره با متعدد بودن ارقام معوقات در موسسات مالی اعتباری تصریح کرد: تعداد بانک‌ها و موسساتی که تاکنون به تعهدات خود در قبال سپرده‌گذاران عمل نکرده‌اند، به حدود ۱۰ بانک می‌رسد که تا همین اواخر در ۳ بانک یا موسسه تجمیع شده‌اند و امروزه متاسفانه پاسخگوی مردم نیستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در خصوص میزان بدهی موسسات مالی مذکور به مردم افزود: طبق گزارش‌ها، رقم معوقات متفاوت بوده و صحبت از ارقام ۳۶۰۰ – ۴۵۰۰ میلیارد تومان تا ۱۲ هزار میلیارد تومان در میان است و در مجموع این بانک‌ها چیزی در حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان را باید به مشتریان خود بازگردانند.

این نماینده مجلس در خصوص اینکه چه تعداد از مردم از چه بانک‌هایی و با چه میزان مطالبه در ردیف طلبکاران بانکی قرار گرفته‌اند، گفت: بهتر است از نام بردن اسامی بانک‌ها و میزان بدهی آنها در قالب جزئیات پرهیز کنیم. اما آنچه مشخص شده موسسات بدهکار به نسبت تعداد مشتریان خود از ۲۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار نفر، هنوز موفق به جلب رضایت آنها نشده‌اند و در مجموع در حدود ۲ تا ۲٫۵ میلیون نفر در کشور همچنان منتظر وصول مطالبات خود هستند.

پورمختار در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون کمیسیون متبوع وی به موضوع معوقات بانکی ورود کرده است، پاسخ داد: کمیسیون راسا ورود نکرده اما تقریبا همه نمایندگان مجلس با توجه به درخواست مکرر از سوی مردم برای رسیدگی به این موضوع، چندین تذکر جدی به هیات‌رئیسه داده‌اند تا طرح سوال از مسئولین امر، به ویژه رئیس کل بانک مرکزی اعلام وصول شود.

وی در همین راستا ادامه داد: از ماه‌ها پیش نمایندگان مجلس پیگیر اخذ توضیح از سوی مدیران بانکی و اقتصادی کشور بودند که نهایتا رئیس بانک مرکزی با تشریح کم‌وکیف ماجرا قول‌هایی درباره استرداد معوقات به مردم داد که همه در جریان آن هستیم.

پورمختار خاطرنشان کرد: در آخرین تصمیم‌گیری در مورد رسیدگی به وضعیت معوقات کلان بانکی مقرر شد سران سه قوه با تشکیل کمیته‌ای مشترک این موضوع را تعیین تکلیف کنند. در مجلس هم کمیسیون اقتصادی بحث بدهی‌ها را دنبال می‌کند.

وی افزود: نمایندگان تا حدی به موضوع مالباختگان بانکی حساس هستند که طرح سوال از رئیس‌جمهور را مطرح کرده‌اند و از دو هفته پیش حدود ۲۰۰ امضا در این خصوص جمع‌آوری شده ولی هنوز به هیات‌رئیسه ارجاع نشده است و در مرحله تصویب قرار دارد.

 

منبع: جام جم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1347.3
مثقال طلا (%1.2)
624000
7500
سکه امامی (%0.26)
1511500
4000
دلار (%0.3)
4644
14
یورو (%0)
6097
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.