سود عرضه اولیه‌های سال 99 چقدر شده است؟

سود عرضه اولیه‌های سال 99 چقدر شده است؟

صاحبان نقدینگی دنبال افزایش انتظارات تورمی این روزها سراسیمه به‌دنبال راهکاری برای حفظ ارزش سرمایه خود هستند و در این میان بازار سرمایه به مامنی برای این پول‌های سرگردان تبدیل شده است. در این میان عرضه‌های اولیه همواره از جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاران برخوردار بوده و هست، حتی عرضه‌های اولیه کوچک که از منظر مقداری،

صاحبان نقدینگی دنبال افزایش انتظارات تورمی این روزها سراسیمه به‌دنبال راهکاری برای حفظ ارزش سرمایه خود هستند و در این میان بازار سرمایه به مامنی برای این پول‌های سرگردان تبدیل شده است. در این میان عرضه‌های اولیه همواره از جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاران برخوردار بوده و هست، حتی عرضه‌های اولیه کوچک که از منظر مقداری، سود دندان‌گیری ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد بازار سهام در مجموع بورس و فرابورس تا به اینجای کار در سال ۹۹ میزبان ۱۷ شرکت تازه‌وارد شرکت‌ بودند، اما این عرضه‌های اولیه چه میزان نقدینگی جذب کردند؟ چه بازدهی از شرکت‌های تازه‌وارد نصیب سهامداران شد؟

کدام عرضه‌ها سود بیشتری دادند؟

اشتیاق به خرید سهام شرکت‌هایی که برای اولین بار وارد بازار سرمایه می‌شوند، حتی درخصوص عرضه‌های کوچک و بعضا گران بازار نیز مشاهده می‌شود.

سرمایه‌گذارانی که معتقدند عرضه اولیه هر چه که باشد، برای چند روز، چند هفته و حتی چند ماه در محدوده سبز تابلو نوسان کرده و به هر حال بازده مثبتی را نصیب سهامداران خود خواهد کرد. بررسی عرضه‌های اولیه با بیشترین بازدهی از سال ۹۹ تاکنون نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری پویا توانست طی ۳۶ روز متوالی بعد از عرضه اولیه، با روندی مثبت همراه شود و در نهایت بازده ۳۲۷ درصدی را در موج اول ثبت کند (منظور از موج اول بازده یعنی مرحله‌ای که یک نماد بعد از عرضه اولیه تا رسیدن به نخستین افت قیمتی سپری می‌کند). نماد «پیزد» در آخرین روز اردیبهشت ۹۹ با قیمت هر سهم ۴۰۳۵ تومان کشف قیمت شد و بازدهی ۲۴۴ درصدی از آن سهامداران خود کرد. نماد معاملاتی شرکت صنایع لاستیک یزد برای ۶۶ روز بی‌وقفه صعودی بود.

شرکت پلیمر آریاساسول نیز در حالی خردادماه امسال شاهد عرضه اولیه سهام خود در فرابورس ایران بود که در موج اول که ۴۸ روز به درازا کشید، به بازدهی ۲۰۳ درصدی دست یافت. سرمایه‌گذاری صباتامین اولین تازه‌وارد سال ۹۹ در بازار سهام بود که ۱۷ روز متوالی با رشد قیمت همراه شد و در این مدت سود ۱۲۲ درصدی را نصیب سهامداران خود کرد. در این میان ۹ نماد بورس و فرابورس از روز عرضه تاکنون بی‌وقفه با رشد قیمت همراه شده‌اند. قدیمی‌ترین نماد این گروه «ولپارس» است که با وجود اینکه هر روز در سقف قیمتی دادوستد شد اما با توجه به پرنکردن حجم مبنا، در ۲۹ روز کاری سپری شده به رشد ۱۰ درصدی بسنده کرده است. «رافزا» دیگر نمادی است که ۲۵ تیرماه عرضه شد اما این سهم نیز تنها سودی ۶ درصدی از آن سهامداران خود کرده است.

بیشترین نقدینگی جذب شده

از ۱۷ شرکتی از در سال‌جاری به گردونه معاملات سهام اضافه شدند، نماد «شستا» بیشترین جذب نقدینگی در بازار سهام را به نام خود ثبت کرده و توانست ۶۸۸ میلیارد تومان پول جذب کند. «شستا» ۲۷ فروردین ماه بورسی شد و در موج اول خود رشدی ۹۰ درصدی را تجربه کرد. این سهم برای چند روزی توانست با سبقت گرفتن از «فارس» و «فولاد» جایگاه بزرگ‌ترین بنگاه بورسی را به خود اختصاص دهد. «سیتا» یکی از دیگر از عرضه‌های اولیه سال ۹۹ بود که با کشف قیمت ۳۲۵۰ تومانی روانه بازار شد و با جذب ۲۶۰ میلیارد تومان پول از این منظر در رده دوم ایستاد. دو نماد «صبا» و «وپویا» نیز که هر دو در سال ۹۹ و در فرابورس ایران عرضه اولیه شدند نیز در این فهرست قرار گرفتند. به‌طوری‌که جذب نقدینگی ۱۸۰ میلیارد تومانی توسط «صبا» و ۱۶۴ میلیارد تومانی توسط «وپویا» را شاهد بودیم. سرمایه‌گذاری صبا تامین در موج اول توانست سود ۱۲۲ درصدی را نصیب سهامداران کند.

«آریا» در رتبه پنجم این رده‌بندی ایستاد و موفق به جذب ۱۱۹ میلیارد تومان نقدینگی در روز عرضه اولیه شد. در مجموع ۱۷ نماد تازه‌وارد سال ۹۹، یک هزار و ۹۸۲ میلیارد تومان نقدینگی را جمع کردند که چندان قابل توجه نیست.

سیگنال رکوردشکنی‌ها در عرضه‌های اولیه

اولین عرضه اولیه سال‌جاری با استقبال یک میلیون و ۹۳۰ هزار و ۸۳۸ نفری معامله‌گران همراه شد. مشارکتی که با هر عرضه اولیه ارتقا پیدا کرد و در عرضه سهام کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، با رشد ۱۸۷ درصدی به ۵ میلیون و ۴۵۴ هزار نفر ارتقا پیدا کرد. هر چند «گدنا» نتوانست این رکورد را ارتقا دهد اما در مجموع پیام افزایش قابل‌توجه مشارکت در عرضه‌های اولیه سهام به سیاست‌گذار این است که نقدینگی تازه‌وارد عطش سرمایه‌گذاری در بورس را دارد و با ایجاد فضای مناسب و تعمیق بازار می‌توان از نقدینگی سرگردان در اقتصاد برای رونق‌بخشی به بورس بهره جست.

 

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند