سپرده‌گذاران در موسسات مالی نگران نباشند – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
سخنگوی دولت در جمع اصحاب رسانه:

سپرده‌گذاران در موسسات مالی نگران نباشند

139402011414349535144124 e1498020155464

سخنگوی دولت به سپرده‌گذاران در موسسات مالی اطمینان داد، که بانک مرکزی جهت استیفای حقوق آن‌ها اقدام خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از بانک و بیمه، محمدباقر نوبخت امروز در نشست با خبرنگاران، درباره حل مشکل تعاونی اعتبار ثامن گفت: در این خصوص با توجه به اطلاع‌رسانی بانک مرکزی، دو تعهد در دولت یازدهم در کنار سایر تعهدات، برجسته شده است.

یکی اینکه بازار غیرمتشکل پولی، نهادها و سازمان‌هایی که از مجوز لازم و کافی برای این فعالیت‌ها برخوردار نیستند را سامان‌دهی کند و حتی در شورای عالی امنیت ملی برنامه خود را اعلام کرده و شورا جهت پشتیبانی از این اقدام، تصمیمات لازم را اتخاذ کرد. این صندوق‌ها باید مجوزهای لازم را داشته باشند و مجوزهای کافی نشان می‌دهد تا چه سطح، فعالیت مالی و تعاونی قابل ارتقا است.

از بانک مرکزی انتظار است با دقت این مسایل را دنبال کند و اقدامی که در این راستا صورت گرفته، در راستای تقویت نظام بانکی و سامان‌دهی موسسات، قدرت عملیاتی آن‌ها را افزایش می‌دهد. منتهی این اقدام با مقاومت‌هایی همراه بوده که آثار خود را روی سپرده‌گذاران و القائاتی که انجام می‌شود، نشان خواهد داد. طبیعی است کسانی که همه زندگی‌شان را در این موسسات سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به حق خود خواهند رسید.

نوبخت ادامه داد: منتهی تحریک‌کردن این افراد برای اینکه جلوی اقدامات اصلاحی بانک مرکزی گرفته شود، ایجاب می‌کند اطلاع‌رسانی دقیق‌تری در بانک مرکزی صورت گیرد تا متشکل کردن بازارهای پولی و سامان‌دهی مجوزهای بانک‌ها و تقویت آن‌ها با اهرم تمرکز، صورت گیرد.

به‌جای داشتن صدها موسسه نصفه نیمه، بهتر است چندین موسسه قدرتمند با بنیه مالی قوی داشته باشیم. از این فرصت استفاده می‌کنم و به همه افرادی که سپرده در این موسسات دارند اطمینان می‌دهم نگران نباشند و بانک مرکزی جهت استیفای حقوق آن‌ها اقدام خواهد کرد.

البته باید توجه داشته باشید در هر جای دنیا، اگر همه بخواهند با همدیگر به بانک‌ها مراجعه کنند و پول خود را مطالبه کنند، هیچ بانکی قادر نیست پول‌ها را بدهد چون بخش زیادی از این وجوه به تسهیل گیرندگان داده می‌شود. این پول‌ها توزیع شده و از این جهت باید قواعد نظام منطقی بانک‌داری را ملاک عمل قرار دهیم. بار دیگر تاکید می‌کنم نگران نباشند، بانک مرکزی از حقوق آن‌ها دفاع خواهد کرد.

سخنگوی دولت درباره آخرین اقدامات دولت درباره رونق اقتصادی بیان داشت: سال گذشته در یک اقدام مقدماتی، برای فعال‌کردن بنگاه‌های راکد یا نیمه‌فعال، طرح تسهیلات‌دهی انتخاب شد و هر جلسه هم گزارش واحدها را می دادیم.

امروز هم عملکرد واگذاری تسهیلات نشان می‌دهد برای ۲۵ هزار و ۲۹۸ واحد تولیدی ۱۷ هزار و ۷۹۴ میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده است. این اقدام برای سال جاری افزون بر ۱۶ هزار میلیارد تومانی است که قبلا گفته ایم. قطعا امسال بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای این منظور پرداخت خواهد شد و در کنار سایر اقدامات برای فعال‌کردن تولید و اشتغال، این طرح را نیز به انجام خواهیم رساند.

وی همچنین درباره طرح برخی مسائل پیرامون بانک‌ها گفت: تا زمانی که مرجع نظارتی مانند بانک مرکزی اطمینان می‌دهد بانک‌ها قابل سپرده‌گذاری هستند، طبعا بانک‌ها قابل اطمینان هستند. اگر موسساتی مشکل دارند باید جهت رفع مشکل اقدام کنند.

فرضا بانک مرکزی بگوید آن موسسه اعتباری، وضع خوبی ندارد، بلافاصله همه سپرده‌گذاران برای دریافت وجوه خود هجوم می‌آورند و باعث مشکل می‌شوند. طبیعتا کار بانک مرکزی دامن‌زدن به دلهره عمومی نیست و باید عامل ایجاد دلهره که نابسامانی شرکت‌ها و موسسات است را برطرف کند. به همین‌جهت، ادغام این موسسات، گامی برای رفع دلهره مردم تلقی می‌شود.

نوبخت درباره مشکلات موجود توضیح داد: بانک مرکزی که فقط نمی‌تواند رهنمود دهد، بلکه باید وارد عمل شود. انتظار این که فقط اعلام کند کدام موسسه مشکل دارد، منطقی نیست، بلکه باید مشکلات را حل کند. حل‌کردن مشکلات با سیاست‌های فعلی این‌طور است.

اگر بانک مرکزی با شاخص هایی که در اختیار دارد، پیش‌بینی کند یک موسسه مشکل دارد، باید کار این موسسه را اصلاح کند. ما که قصد به زندان انداختن مسئولان موسسات و تعطیل‌کردن آن‌ها را نداریم، بلکه می‌خواهیم کارها اصلاح شود.

وی توضیح داد: بانک مرکزی قبل از متوجه‌شدن مردم، متوجه بروز مشکل در کار این موسسات می‌شود و سیاست بانک مرکزی در این مورد قابل دفاع است. اگر همه مردم برای گرفتن پول خود به بانک‌ها مراجعه کنند، هیچ بانکی قادر به پاسخ‌گویی به همه مردم نیست. در هیچ بانکی، همه منابع سپرده‌گذاری افراد وجود ندارد؛ نباید احساس عدم‌اطمینان در سپرده‌گذاران به‌وجود بیاید. اگر ما بتوانیم احساس آرامش را در جامعه ایجاد کنیم و اطمینان دهیم بانک مرکزی مسئولانه برخورد کرده، می‌توان انتظار داشت مشکلات هم رفع شود.

سخنگوی دولت در ارتباط با توزیع سهام عدالت نیز گفت: رویکرد جدید دولت در ماه گذشته تصمیم‌گیری شد. بر پایه همان تصمیمات، مسائل اجرایی و عملیاتی می‌شود و از همکاران خود در وزارت اقتصاد و دارایی درخواست می‌کنم سریع‌تر گزارش به روز اقدامات را به مردم ارائه دهند.

 

نظرات