موضوعات داغ:

سیب امسال باز هم به حاشیه جاده رانده می‌شود؟

سیب امسال باز هم به حاشیه جاده رانده می‌شود؟

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: اکیب‌های جمع آوری غیرمجاز سیب‌های زیر درختی تشکیل شده و سعی در ساماندهی این گونه مراکز داریم،

اسمعیل کریم زاده افزود: محل دپوی سیب‌های زیر درختی در محوطه کارخانه جات صنایع تبدیلی و سردخانه‌ها و محل‌های تعیین شده توسط تعاون روستایی استان است؛ ۱۳ محل فعلا در شهرستان ارومیه مشخص شده تا مشکل دپوی سیب سال گذشته در استان تکرار نشود؛ با متخلفان دپو در غیرمحلهای مشخص شده برخورد قضایی انجام می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز،کریم زادهسطح زیر کشت باغات بارور سیب در استان را ۵۳ هزار و ۸۸ هکتار و باغات غیر بارور در استان را ۷۳۸۲ هکتار اعلام کرد و افزود: پیش بینی می‌شود امسال ۷۵۰ هزار تن سیب از باغات استان برداشت شود. سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب در استان برداشت شد.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود امسال به میزان ۱۵۰ هزار تن از این محصول به شکل تازه خوری مصرف شود، افزود: پیش‌بینی می‌شود ۴۵۰ هزار تن از این محصول در سردخانه های استان ذخیره سازی شود.

کریم زاده با بیان اینکه سالانه در حدود ۵۰ هزار تن سیب در داخل استان مصرف میشود، ادامه داد: در سال گذشته به میزان ۲۰۰ هزار تن از این محصول به کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و عراق صادر شد. همچنین پیش‌بینی می‌شود ۱۵۰ هزار تن از محصول تولیدی امسال در صنایع تبدیلی مصرف شود.

وی با بیان اینکه شهرستان ارومیه از نظر سطح زیر کشت و میزان تولید مقام اول را در استان دارا است گفت: عمده ارقام سیب شامل رد و گلدن است ولی سایر ارقام مانند دلبار، استیوال، رومرطیال، گالا، فوجی و ارقام تابستانه نیز در استان وجود دارد.

وی ادامه داد: حدود ۵۰ درصد از باغات استان به سیب اختصاص دارد و در حدود یک سوم سیب تولیدی کشور در این استان تولید می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در خصوص خرید تضمینی سیب، مکاتبات لازم انجام گرفته ولی تاکنون محقق نشده است

 

منبع:ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند