تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سیگنال‌های ارزی جدید رئیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟

سیگنال‌های ارزی جدید رئیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟

رئیس جمهور در گفتگو تلویزیونی شب گذشته خود با اشاره تلویحی به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم استقراض از بانک مرکزی و رویکرد به مذاکرات به بازار ارز سیگنال داد، واکنش بازار ارز چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم رییسی شب گذشته در سومین گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم، در پاسخ به این سوال که چه نمره‌ای به ۱۰۰ روز فعالیت دولت خود می‌دهید، گفت: نمره را باید مردم بدهند. داوری و قضاوت مردم در این رابطه منصفانه و عادلانه است.

رئیس‌جمهور در اظهارات اخیر خود روی موضوع کنترل بازار تاکید داشته و در سه حوزه دلار ۴۲۰۰ تومانی، استقراض از بانک مرکزی و مذاکرات اینطور گفته است:

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

دولت تمهیداتی اندیشیده تا بتواند دست دلال‌ها را قطع کند و منافع این دلار مستقیم به جیب مردم برود. در دولت بنا داریم در نظام توزیع و هم در تخصیص اعتبارات جریان دلالی و سوداگری را قطع کنیم و به طرف این برویم که مردم بهره‌مند شوند.

استقراض از بانک مرکزی

رئیس جمهور همچنین درباره استقراض از بانک مرکزی هم عنوان کرد: استقراض از بانک مرکزی به معنای خلق پول و دارای آثار تورمی است که مردم در سفره‌های خود احساس می‌کنند.

او در ادامه گفت: اگر استقراض از بانک مرکزی داشتیم، مردم در چند ماه در سفره خود آن را حس می‌کردند. قرار شد از این به بعد نسبت به خلق پول، افزایش نقدینگی و هر اقدام تورم‌زا به جد حساس باشیم و در بودجه ۱۴۰۱ هم تلاش شد ساختارهای بودجه طوری تنظیم شود که ضدتورم باشد.

تحریم‌ها

رییس دولت سیزدهم درباره مذاکرات برای رفع تحریم‌‌ها در این گفتگو تلویزیونی گفت: از آغاز دولت دو کار را آغاز کردیم؛ یکی خنثی‌سازی تحریم‌ها بود که در قرارگاهی با مسئولیت معاون اول رییس‌جمهور در دستور کار قرار گرفت و دیگری موضوع رفع تحریم‌ها بود.

واکنش بازار ارز

صحبت‌های رئیس‌جمهور تلویحا به این موضوع اشاره دارد که دولت به دنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی است و قصد ندارد از بانک مرکزی استقراض کند. یعنی دولت به دنبال کنترل تورمی است که تاثیر خود را روی همه‌ی بازارها از جمله بازار ارز می‌گذارد، اما واکنش بازار ارز این موضوع را تصدیق نمی‌کند.

واکنش قیمت دلار در بازار آزاد به صحبت‌های دیشب رئیس جمهور افزایشی بود و در ۲۴ ساعت گذشته قیمت ارز ۳۰۰ تومان افزایش یافت. در بازار امروز قیمت هر دلار آمریکا به ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. این در حالی است که نرخ اعلامی صرافی ملی تغییر زیادی را نداشته و در محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان مانده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند