کد خبر: 204017

شاخص کل بورس ۱۴۲ واحد افزایش یافت

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروزدو شنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۶ با افزایش ۱۴۲ واحدی روی رقم ۹۷ هزار و ۹۲۴ واحد ایستاد.

سرویس بازار -

معامله‌گران بورس تهران، امروز در حالی شاهد معاملاتی کم‌حجم و رخوت‌آور در اغلب نمادهای معاملاتی بودند که اقبال برای جمع‌آوری سهام در گروه خودرویی‌ها باعث شد تا امروز این گروه در کانون توجه نوسان‌گیران و چارتیست‌های بازار سهام قرار گیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروزدو شنبه ۲۳ بهمن ماه ۹۶ با افزایش ۱۴۲ واحدی روی رقم ۹۷ هزار و ۹۲۴ واحد ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن اما با افزایش ۷۹ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۳۶۶ واحدی به رقم ۱۰۵ هزار و ۲۱۱ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۱۵ واحدی به رقم ۶۹ هزار و ۴۸۲ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۳۰۰ واحدی عدد ۲۰۸ هزار و ۹۳۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۵ واحدی روی رقم یک هزار و ۹۲ واحد ایستاد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های سایپا با ۵۴ واحد ،ملی صنایع مس ایران با ۳۹ واحد و ایران خودرو با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پتروشیمی جم با ۶۴ واحد، همراه اول با ۲۰ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران درحالی بیش از ۱۳۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۱۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۶ هزار و ۳۹۳ نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، قند مرودشت، قراردادهای اختیار معامله سهام فولاد مبارکه، گروه سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران، روی زنگان، سرامیک‌های صنعتی اردکان از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع بسته‌بندی مشهد، حق تقدم استفاده نشده بانک حکمت ایرانیان، سیمان درود، شرکت ایرانی تولید اتومبیل سایپا، سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، گروه سرمایه‌گذاری سایپا، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، کشتیرانی دریای خزر بازگشایی شدند.

امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامدار عمده اختصاص دارد، ۱۰ میلیون سهم پمپ‌سازی ایران به ارزش کمتر از ۲.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عمده روبه‌رو بود.

براساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم‌حجم و توأم با رخوت را تجربه کرد که اغلب معامله‌گران ترجیح دادند تا روزی که قیمت دلار از مرز روانی خود دوباره عبور کرده، به دنبال نقد کردن بازدهی‌های به دست آمده به ویژه در میان بازاردومی‌ها و شرکت‌های برخوردار از سهام‌شناوری پایین باشند.

با این همه امروز گروه خودرویی‌ها در جاده لغزنده نوسان‌گیری در بازار سهام، دوباره با اقبال خریداران اغلب حقیقی مواجه بود. انتظار برای افزایش قیمت خودرو در کنار اصلاح قیمتی سهام در این گروه باعث شده تا بورس‌بازان کوتاه‌مدت‌نگر به گروه خودرویی‌ها اقبال نشان دهند.

بازارهای جهانی نیز در اولین روز کاری خود پس از تعطیلات آخر هفته با افزایش قیمت نفت خام و اونس طلای جهانی روبرو شدند. هم‌زمان انتظار برای افزایش تقاضا برای سرب و روی و کاهش ذخایر معدنی براساس داده‌های بورس ال‌ام‌ای لندن، تقاضا برای جمع‌آوری سهام سرب و روی در گروه فلزات اساسی بورس تهران همچنان وجود دارد.

رفتار مخالف گروه‌های پیش‌رو با بازارهای موازی در حالی است که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، افزایش عرضه سهام اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. به هر حال آن‌چه که این روزها در آیینه تمام‌نمای اقتصاد ایران بازتاب داده می‌شود، حاکی از بی‌پولی و نبود انگیزه برای سرمایه‌گذاری است که به سودآوری شرکت‌های بزرگ در شرایط رونق دلبسته است، بازاری که همچنان برای کسب بازده، استراتژی کوتاه‌مدت نگری را در دستور کار خود قرار داده است.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1347.3
مثقال طلا (%0)
631500
سکه امامی (%0)
1515500
دلار (%0)
4658
یورو (%0)
6097
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.