شتاب اقتصاد آمریکا کُند شد

شتاب اقتصاد آمریکا کُند شد

اقتصاد آمریکا طی سه ماهه چهارم شتاب زیادی را از دست داد و در دسامبر ضربه‌ای جدی خورد که به سیاست‌گذاران فرصتی داد قبل از انجام هر کاری که باعث بی‌ثباتی بیشتر می‌شود، لحظه‌ای درنگ کنند.

اقتصاد آمریکا طی سه ماهه چهارم ۲۰۱۸ شتاب زیادی را از دست داد و در دسامبر ضربه‌ای جدی خورد.

به گزارش خبرگزاری تجارت‌نیوز، به نقل از رویترز؛ اقتصاد آمریکا طی سه ماهه چهارم شتاب زیادی را از دست داد و در دسامبر ضربه‌ای جدی خورد که به سیاست‌گذاران فرصتی داد قبل از انجام هر کاری که باعث بی‌ثباتی بیشتر می‌شود، لحظه‌ای درنگ کنند.

طبق اطلاعات دفتر آمار حمل‌ونقل آمریکا، حمل‌ونقل کالا به صورت جاده‌ای، ریلی، هوایی، دریایی یا از طریق خط لوله بیش از 3 درصد در دسامبر در مقایسه با ماه نوامبر کاهش یافت.

حمل‌ونقل کالا بیشترین کاهش را به صورت ماهانه از مارس 2019 داشت و فقط 1.4 درصد بالاتر از زمان مشابه در سال گذشته بود و ضعیف‌ترین عملکرد را پس از دوسال نشان داد.

حمل‌ونقل جاده‌ای بیش از 4 درصد در آخرین ماه 2018 سقوط کرد. حمل‌ونقل کالا با کامیون از میانه سال گذشته شتاب خود را از دست داد، ولی سقوط در ماه دسامبر بدترین عملکرد آن طی 7 سال گذشته بود.

حمل‌ونقل کانتینرهای بارگیری شده هم از خروجی‌های اصلی لس‌آنجلس و لانگ بیچ بسیار کند شد.

تزلزل مقدار حمل‌ونقل کالا با کاهش سرعت بخش تولید کارخانه‌ای هماهنگ است. تولید کارخانه‌ای آمریکا هم در پایان سال گذشته افت کرد.

تولید در اکتبر به اوج رسید ولی در هر سه ماه بعد از آن کاهش یافت و تا ژانویه 3 درصد سقوط کرد.

در ماه‌های اخیر، برخی ناظران عقیده دارند بین سقوط بازارهای مالی، تزلزل نظرسنجی‌های تجاری و اطلاعات اقتصادی خالص ارتباطی وجود ندارد، ولی با نگاهی به گذشته تمام این اطلاعات هماهنگ هستند.

کاهش ارزش سهام آمریکا و صاف شدن منحنی تولید در سه ماهه چهارم درست هماهنگ است با اطلاعات اقتصاد راکد که از دست رفتن شتاب اقتصادی را در اواخر 2018 نشان می‌دهد.

سوال حیاتی این است که آیا این سقوط در حمل‌ونقل کالا و فعالیت‌های تولیدی نزدیک به پایان سال گذشته، تبدیل به یک دوره ادامه دار یا حتی رکود می‌شود؟

با توجه به اطلاعات مالی و اقتصادی در دسترس، اقتصاد بین رشد مداوم با یک سرعت آهسته یا رکود، بلاتکلیف مانده است.

رکود همانند توسعه با مکانیسم‌های بازخورد مثبت به پیش می‌رود که تاثیر اولیه آن را شدت می‌دهد، بنابراین چند ماه آینده بسیار حساس است.

در این شرایط، اقتصاد آمریکا به سختی می‌تواند از پس شوک‌های منفی بیشتر برآید. یکی از این شوک‌ها می‌تواند افزایش درگیری تجاری با چین باشد.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند