اطلاعیه‌های جدید بورسی / سهامداران «برکت» بخوانند

اطلاعیه‌های جدید بورسی / سهامداران «برکت» بخوانند

طی چند روز پایانی آخر هفته، اطلاعیه‌های متعددی درخصوص افشای اطلاعات با‌اهمیت شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر شد و شرکت‌های بورسی و فرابورسی متعددی به‌منظور رعایت اصل شفافیت در بازار سهام، سهامداران را از رویدادهای با اهمیت، جزئیات مالی و عملکردی خود مطلع کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این اطلاعیه‌ها که در دو گروه الف و ب دسته‌بندی می‌شوند، از این‌رو برای سهامداران اهمیت دارد که به بهای سهام شرکت‌ها سمت و سو می‌دهد. به همین منظور در ادامه به تشریح چندی از آنها پرداخته‌ایم.

«زپارس»: شرکت ملی کشت وصنعت و دامپروری پارس از عدم‌حصول نتیجه از بر‌گزاری مناقصه تکمیل سیستم آبیاری بارانی (کلاسیک ثابت) اراضی مابین پارس یک و ۲ (پادار) متعلق به خود خبر داد.

شرکت اعلام کرد که با توجه به حدنصاب نرسیدن تعداد شرکت‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان در مناقصه، نسبت به تجدید بر‌گزاری مناقصه تصمیم‌گیری شد.

«وبرق»: شرکت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری کارکنان صنعت برق در منطقه زنجان و قزوین از برگزاری مزایده فروش یک باب ساختمان تجاری واقع در زنجان با پایه ساختمان ۹/ ۱۷میلیارد‌تومان خبر داد. شرکت آخرین مهلت ارائه پیشنهاد قیمت را تا پایان وقت اداری ۰۷/ ۱۲/ ۱۴۰۰ تعیین کرده است.

«باران»: بیمه زندگی باران از فسخ قرارداد مهم «پیش‌خرید واحدهای اداری در پروژه بلوار آفریقا» که با شرکت مدیریت سرمایه و ساخت نیک‌رای به مبلغ ۴۰ میلیارد‌تومان منعقد شده بود، خبر داد.

به نقل از دنیای اقتصاد، این شرکت در اطلاعیه دیگر توضیحاتی نسبت به‌صورت‌های مالی خود ارائه کرد. در اطلاعیه شرکت آمده که کاهش ۱۰۹‌درصدی سود عملیاتی در ۹‌ماهه ۱۴۰۰ نسبت به دوره مالی مشابه، ناشی از بازدهی منفی بازار اوراق‌بهادار و کاهش ارزش سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری‌‌‌‌‌‌‌‌ها است.

شرکت عمده دلیل کاهش سود شرکت مربوط به دوره مالی ۹‌ماهه منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۰ نسبت به دوره مالی ۶‌ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ را ایفای تعهدات شرکت در مقابل بیمه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران (حداقل به میزان سود تضمین بیمه‌‌‌‌‌‌‌‌های زندگی) دانسته است. همچنین وجوه دریافتی ناشی از تادیه سهام در فرم‌‌‌‌‌‌‌‌های سامانه کدال از سر فصل سرمایه به سرفصل افزایش سرمایه در جریان منتقل شد.

«خدیزل»: شرکت بهمن دیزل طی اطلاعیه‌‌‌‌‌‌‌‌ای در کدال اعلام کرد که براساس نیاز شرکت به خرید ملک صنعتی جهت احداث تعمیرگاه مرکزی کامیونت‌‌‌‌‌‌‌‌های ایسوزو، یک قطعه ملک واقع در کیلومتر ۱۷ جاده مخصوص کرج بعد از داروپخش به مبلغ ۳۶۰ میلیارد‌تومان معامله و مقرر شد ۸۰‌درصد به‌صورت نقد و مابقی هنگام تنظیم سند مالکیت پرداخت و تسویه شود.

 

«وبانک»: شرکت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری گروه توسعه ملی در اطلاعیه‌‌‌‌‌‌‌‌ای اعلام کرد که با توجه به اقدام بانک ملی ایران و طرح شکایت در کمیته سازش کانون نهادهای سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری ایران مبنی‌بر مطالبه مطالبات سود سهام آن بانک از شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، بر اساس رای صادره کمیته سازش توافق شد که ۱۰۰‌درصد سهام تحت مالکیت شرکت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری گروه توسعه ملی در شرکت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مدیریت سرمایه‌مدار از بابت تتمه بدهی سود سهام سال‌۱۳۹۸ و بخشی از سود سهام سال‌۱۳۹۹ به بانک ملی ایران منتقل شود.

فعالیت شرکت سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری مدیریت سرمایه‌مدار در زمینه سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری در سهام، سهم‌الشرکه، واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها و غیره است. پذیرش و درج نماد شرکت یاد‌شده دربورس اوراق‌بهادار تهران صورت پذیرفته ولیکن عرضه عمومی انجام نشده است. در اطلاعیه مذکور قیمت هر سهم واگذار شده ۳۱۴۳ ریال و جمع مبلغ معامله ۴/ ۱‌هزار میلیارد‌تومان اعلام شده است.

«خزامیا»: شرکت زامیاد درخصوص کاهش سود ناخالص خود در صورت‌های ۹‌ماهه سال‌جاری نسبت به‌صورت‌های ۶‌ماهه خود گفت: به‌رغم افزایش نرخ فروش وانت NI و NIB به دلیل افزایش قیمت مواداولیه و قطعات که بیشتر از افزایش نرخ فروش محصولات مزبور بوده، سود ناخالص شرکت کاهش یافته است.

«برکت»: شرکت گروه دارویی برکت در اطلاعیه‌‌‌‌‌‌ای از آغاز ساخت و تولید انبوه واکسن برکت‌پلاس با قابلیت شکست سویه اُمیکرون خبر داد و عنوان کرد گروه صنایع شفافارمد به‌عنوان یکی از شرکت‌های گروه دارویی برکت موفق به ساخت و تولید انبوه واکسن برکت‌پلاس با قابلیت شکست سویه اُمیکرون شده و نتایج اولیه مطالعات این واکسن حاکی از خنثی‌سازی ۱۰۰‌درصدی سویه اُمیکرون در مطالعات حیوانی است که گزارش مطالعات آن در مقاله ارائه‌شده در سایت بیواریکایو منتشرشده است.

همچنین مستندات مربوطه جهت تصمیم‌گیری درخصوص تولید انبوه این واکسن به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و کمیته اخلاق این وزارتخانه ارائه‌شده و مراتب به محض اخذ مجوزهای مروبطه افشا می‌شود.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند