شمارش معکوس برای مرگ بزرگترین باغ چای تنکابن

28 هکتار باغ چای در یکی از روستاهای شهرستان تنکابن در معرض نابودی قرار گرفته است.
شمارش معکوس برای مرگ بزرگترین باغ چای تنکابن

پس از گذشت حدود یک ماه از گزارش«اینجا قبرستان چای مازندران است» هنوز هیچ اقدامی برای احیا ۲۸ هکتار از باغات چای شعیب کلایه که در حالت احتزار است نیفتاده و هر روز این باغ به مرگ نزدیک‌تر می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ضرغام شعیبی ریاست شورای روستای شعب کلایه از توابع بخش مرکزی شهرستان تنکابن مازندران گفت: باغ چای ۲۸ هکتاری که توسط بنیاد مستضعفان اداره می‌شود به شکل مطلوب مورد برداشت قرار نگرفته و با ادامه این روند تا ۵ سال آینده این نعمت گرانبها و باغ عظیم به ورطه نابودی کشیده خواهد شد.

وی با اعلام اینکه برداشت چای در سه چین انجام شده و زمان برداشت به موقع برای تهیه چای باکیفیت و مرغوب امری حیاتی است خاطرنشان کرد: متاسفانه برداشت چای در این باغ ۲۸ هکتاری در زمان مناسب انجام نگرفته و این میزان برداشت نامرغوب بر کیفیت چای منطقه تاثیرگذار است.

شعیبی با اشاره به اینکه بنیاد کارخانه چای مخصوص به مزارع خود را در اختیار دارد یادآور شد: سهم عمده چای شهرستان تنکابن در روستای شعیب کلایه به دست آمده و استفاده درست از مزارع چای، برداشت به موقع، نگهداری و حفظ باغات چای باید در اولویت اداره چای قرار گیرد تا محصول به نهایی علاوه بر کیفیت مناسب توسعه روستا را نیز رقم بزند.

وی با اشاره به این که در اختیار گذاشتن این باغ به جوانان علاقه مند منطقه به صورت قطعه های کوچک چند هزار متری می تواند موجب رونق و آبادی این باغ شود تصریح کرد: اتخاذ چنین تصمیماتی علاوه بر تبعات مثبت نظیر ایجاد اشتغال برای روستائیان، تولید بیشتر، توسعه روستا و در نهایت شهرستان، سبب بهبود کیفیت چای برداشت شده می‌شود.

ریاست شورای روستای شعیب کلایه تنکابن با اشاره به اینکه عمده فعالیت مردم این روستا در بخش کشاورزی مربوط به چای است گفت: متاسفانه با چالش های اخیر پیش رو در صنعت چای و مشکلات چایکاران، این بخش از کشاورزی مورد غفلت قرار گرفته و در معرض نابودی است.

شعیبی با بیان این که به فرمایش مقام معظم رهبری بر تولید و استفاده از کالای ایرانی خواستار لزوم توجه هرچه بیشتر مسئولان شهرستانی و استانی به بخش چای و مشکلات این حوزه شد.

 

منبع: ایسنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز