نجفی:

شهرداری تهران را با ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتم

شهردار تهران گفت: میزان بدهی‌های شهرداری تهران با احتساب موارد ثبت‌ شده و احتمالی 52 هزار و 100 میلیارد تومان و معادل سه برابر بودجه سال 96 است که شهرداری را با این میزان بدهی از مدیریت قبلی تحویل گرفتم.

شهرداری تهران را با ۵۲ هزار میلیارد تومان بدهی تحویل گرفتم

محمدعلی نجفی روز یکشنبه در سی و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در جریان ارائه گزارش سند تحویل و تحول شهرداری تهران، افزود: ۲۹ هزار و ۵۱۰ میلیارد تومان از این میزان بدهی، ثبت شده که ۶۵ درصد آن مربوط به دیون و بدهی شهرداری به سیستم بانکی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اظهار کرد: برهمین اساس میزان بدهی و دیون ثبت نشده شهرداری تهران ۲۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که البته این عدد قطعی نیست.

نجفی به احتمال وجود ۸ هزار میلیارد تومان بدهی دیگر مربوط به شهرداری تهران اشارده و خاطرنشان کرد: بنابراین مجموع بدهی، دیون ثبت شده، ثبت نشده و احتمالی شهرداری تهران حدود ۵۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که معادل سه برابر بودجه سال ۹۶ شهرداری است.

وی با بیان اینکه در طول ۱۲ سال گذشته شهرداری تهران فرصت‌های زیادی را از دست داده که قابل برگشت نیست تصریح کرد: برای مثال آنچه در منطقه ۲۲ اتفاق افتاد و قرار بود این منطقه پایلوت و منطقه نمونه در شهر تهران و مسیر انتقال هوای پایتخت باشد، یک مورد از این فرصت‌های برباد رفته است.

نجفی با اشاره به اینکه مدیریت شهری گذشته خطاهای محاسباتی زیادی نیز داشته است، تاکید کرد: مثلا در محاسبه هزینه اجرای پروژه‌هایی مانند پل صدر و تونل توحید مغایرت در محاسبات اولیه و اجرایی و موارد مشابه نشان دهنده وجود این مشکل و همچنین برخی سوء‌استفاده‌ها است.

وی تاکید کرد: درهمین راستا و براساس موارد مطرح شده، اصلی‌ترین رویکرد مدیریت شهری پایتخت برای اداره شهر، مبارزه جدی و قاطع با فساد است.

شهردار تهران در ادامه به مطالبات شهرداری از دولت نیز اشاره کرد و گفت: طلب شهرداری از دولت حدود ۹ هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن مشروط به ارائه گزارش‌های حسابرسی شهرداری است که در برخی سال‌ها حسابرس اظهارنظری نکرده و این موارد مورد قبول دولت نیست.

نجفی گفت: در رسانه‌های مخالف این موضوع مطرح می‌شود که نجفی آمده تا بدهی‌های دولت به شهرداری را ماست‌مالی کند در حالی که در خصوص مطالبات شهرداری از دولت، اسناد کافی در اختیار شهرداری نیست.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید