شیر خشک و غذای کودک را فقط از داروخانه بخرید

شیر خشک و غذای کودک را فقط از داروخانه بخرید

مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت با اعلام هشدار به عرضه‌کنندگان شیر خشک اطفال و غذای کودک وارد شده از مبادی غیر رسمی گفت: عرضه شیر خشک اطفال صرفا در داروخانه‌ها و با برچسب اصالت و کد رهگیری مجاز است.

اسماعیل مهدی‌پور اعلام کرد: گزارش‌های واصله و بررسی‌های میدانی به عمل آمده حاکی از عرضه انواع شیرخشک‌های اطفال و غذای کودک در سطح برخی از فروشگاه‌های خرده‌فروشی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه افزود: این در حالی‌ست که شیر خشک اطفال صرفا باید در سطح داروخانه‌ها عرضه شود و فروش آن در هیچ محلی به غیر از داروخانه مجاز نیست.

مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان درباره ممنوعیت واردات شیر خشک نیز اظهار داشت: با توجه به وجود ظرفیت کافی و مزیت نسبی تولید آن در داخل، مجوزی در سنوات اخیر برای واردات شیرخشک‌های معمولی (غیر متابولیک) از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط صادر نشده است.

مهدی‌پور در ادامه خاطرنشان کرد: انواع غذای کودک که از مبادی رسمی و قانونی وارد و در سطح فروشگاه‌های خرده‌فروشی مجاز و یا داروخانه‌ها عرضه می‌شود نیز همگی باید دارای برچسب اصالت و کد رهگیری باشد.

مدیر کل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت در مورد سامانه ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فرآورده خریداری شده توضیح داد: خریداران می‌توانند با استعلام شناسه رهگیری (UID) و یا شناسه اصالت مندرج بر روی بسته‌بندی محصول که با لایه‌ای پوشانده شده است از طریق سامانه پیامکی 20008822، سامانه www.ttac.ir، تلفن گویای 0216185 و یا استعلام بارکد مندرج بر روی برچسب اصالت از طریق نرم‌افزار تلفن همراه مرتبط، از اصالت فرآورده اطمینان پیدا کنند.

این مقام مسئول همچنین با تشریح تمهیدات سازمان حمایت برای مقابله با عرضه شیر خشک قاچاق در بازار تصریح کرد: مطابق ماده 36 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، این سازمان به عنوان یکی از دستگاه‌های کاشف با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط، طی ماه‌های اخیر در قالب گشت‌های مشترک نسبت به جمع‌آوری شیرخشک و غذای کودک غیر مجاز در سطح عرضه اقدام و پرونده واحدهای متخلف را برای رسیدگی به مراجع ذی‌صلاح ارسال کرده است.

وی ضمن هشدار نسبت به توزیع و عرضه محصولات مذکور وارد شده از مبادی غیررسمی و برخورد قاطع با واحدهای متخلف به هموطنان توصیه کرد ؛ نظر به عوارض و آسیب‌های احتمالی به واسطه عدم اطلاع از شرایط تولید، نگهداری و اصالت آنها، ضمن توجه به دارا بودن برچسب اصالت بر روی بسته‌بندی محصول، با استعلام شناسه رهگیری از اصالت و یا تقلبی بودن فرآورده اطمینان حاصل نموده و شیر خشک اطفال را صرفا از داروخانه‌ها تهیه کنند.

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از طریق شماره تلفن 124، آماده دریافت شکایات و گزارش‌های مرتبط است.

 

منبع: وزارت صنعت، معدن و تجارت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند