اکسکوینو

صادرات تخم مرغ از سرگرفته شد

تخم مرغ

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار کشور گفت: بر اساس پیگیری‌های دولت، صادرات تخم مرغ به کشورهای هدف از جمله عراق، افغانستان، عمان و قطر از سرگرفته شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، «رضا ترکاشوند» افزود: روزهای گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران، کشورهای واردکننده، واردات همه محصولات از جمله تخم مرغ را متوقف کرده بودند.

وی افزود: اکنون به دلیل روند مطلوب تولید، مازاد تخم مرغ در کشور داریم که توقف صادرات می‌تواند موجب سقوط قیمت و زیان تولیدکنندگان شود و بازگشایی مرزها مقطعی است و احتمال می‌رود باردیگر صادرات متوقف شود که جای نگرانی دارد.

ترکاشوند اضافه کرد: آمارها نشان می‌دهد در۱۰ ماه گذشته بیش از ۳۱ هزارتن تخم مرغ به کشورهای عراق، افغانستان، عمان و قطر صادر شده است.

وی گفت: اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری‌ها بین هفت هزار و ۳۰۰ تا هفت هزار و ۵۰۰ تومان است و زیر قیمت مصوب به فروش می‌رسد، درحالی که قیمت مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ در واحدهای تولیدی هفت هزارو ۷۵۰ تومان است.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار افزود: اکنون قیمت هر شانه ۳۰ تایی تخم مرغ بسته‌بندی در میادین میوه و تره بار با نرخ های ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد.

تاثیری در نرخ تخم مرغ ندارد

ترکاشوند درباره وقوع سیل در برخی استان‌ها و احتمال ایجاد مشکل در حمل‌ونقل افزود: استان‌های تحت تاثیر سیل بزرگترین تولیدکنندگان تخم مرغ کشور به حساب نمی‌آیند، بنابراین نگرانی دراین زمینه وجود ندارد.

مشکل تامین ذرت حل شد

وی گفت: هفته‌های گذشته، واحدهای صنعتی مرغ تخم‌گذار کشور با مشکل تامین ذرت روبرو بودند که با رایزنی‌های انجام شده با شرکت پشتیبانی امور دام کشور، ذرت مورد نیاز بخش تولید با استفاده از ذخایر راهبردی به استان‌ها ارسال شده تا التهاب بازار کاهش یابد.

ترکاشوند افزود:اکنون قیمت هر کیلوگرم ذرت با نرخ مصوب یک هزار و ۳۵۰ تومان به دست تولیدکنندگان می‌رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار تصریح کرد: بخشی از محموله‌های ذرت مورد نیاز تولید در گمرکات کشور باقیمانده است که قرار است با تخصیص ارز مورد نیاز به‌زودی این محموله‌ها آزادسازی و به بازار عرضه شوند.

وی گفت: اکنون قیمت کنجاله سویا در بازار کمتراز نرخ مصوب دو هزار و ۴۵۰ تومان به فروش می‌رسد و مشکلی دراین زمینه وجود ندارد.

ترکاشوند خواستار آن شد که دولت برای رفع مشکل ذرت مورد نیاز تولید و توقف صادرات چاره‌ای اندیشی نماید تا تولیدکنندگان بیش از این متضرر نشوند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، تولید سالانه تخم مرغ کشور به نزدیک یک میلیون تن است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند