صادرات ترکیه رکورد زد

صادرات ترکیه رکورد زد

وزیر اقتصاد ترکیه گفت: صادرات ترکیه در ماه مارس با رسیدن به بیش از ۱۵ میلیارد دلار، به بیشترین رقم در تاریخ این کشور رسید.

«نیهات زی بکی»، وزیر اقتصاد ترکیه در مصاحبه‌ای با شبکه «سی ان ان ترک» گفت: صادرات ترکیه در ماه گذشته میلادی یعنی مارس به رکورد ۱۵ میلیارد و یکصد میلیون دلار رسید و این بالاترین رقم در تاریخ صادرات ترکیه محسوب می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین مجمع صادرکنندگان ترکیه اعلام کرد که صادرات این کشور در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، با ۱۱.۵ درصد افزایش روبرو شد و برای اولین بار به بیش از ۱۵ میلیارد دلار افزایش پیدا کرد.

مجمع صادرکنندگان ترکیه اعلام کرد که صادرات این کشور در ۱۲ ماه اخیر با ۱۰.۵ درصد رشد به تقریبا ۱۶۰ میلیارد دلار رسیده است.

آمار رسمی ترکیه نشان می‌دهد که صادرات این کشور در ماه فوریه سال جاری میلادی به ۱۳.۱۸ میلیارد دلار رسید؛ اما کسر تراز تجاری ترکیه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با ۵۴.۲ درصد افزایش به ۵.۷۶ میلیارد دلار رسیده است.

مقامات ترکیه‌ای اعلام کردند که هدف این کشور تا پایان سال جاری میلادی رسیدن به صادرات بیش از ۱۷۰ میلیارد دلار است.

در همین حال وزیر اقتصاد ترکیه گفت: انتظار ما بر این است که درآمد ترکیه از صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۸ میلادی رسیدن به رقم ۵۱ تا ۵۲ میلیارد دلار است؛ در حالیکه این رقم برای سال ۲۰۱۷ میلادی تقریبا ۲۶ میلیارد دلار است.

گردشگری به عنوان منبع اصلی تامین مالی برای کاهش کسر حساب جاری ترکیه است که درحال حاضر این صنعت روبه بهبود گزارش می‌شود که در سال‌های اخیر به‌دلیل حملات تروریستی و ماجرای کودتای این کشور کاهش پیدا کرده بود.

بر پایه این گزارش، در سال ۲۰۱۷ میلادی تعداد گردشگران خارجی به ترکیه با بیش از ۲۷ درصد افزایش به ۳۲.۴ میلیون نفر رسید که بخش قابل توجهی از آنها را گردشگران روسی تشکیل داده است و علت آن به عادی‌سازی روابط آنکارا و مسکو نسبت داده می‌شود.

 

منبع: رویترز

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند