تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

حدود ۲۰ میلیون راس دام روی دست دامداران ماند/ صادرکنندگان دام حذف می‌شوند؟

حدود ۲۰ میلیون راس دام روی دست دامداران ماند/ صادرکنندگان دام حذف می‌شوند؟

هفته گذشته دولت دستور العمل آزادسازی صادرات دام زنده را ابلاغ کرد اما این ابلاغیه هنوز به معنای آزاد شدن صادرات دام نیست. چرا که قرار است دام‌ها توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور صادر شود. حالا رئیس شورای تامین دام کشور می‌گوید: ما نسبت به برنامه دولت انتقاد داریم.

به گزارش تجارت‌نیوز، خشکسالی و کمبود نهاده‌ها باعث کاهش کیفیت دام‌ها شده است. همین مساله باعث شده تقاضایی برای خرید دام وجود نداشته باشد. در بازار ایران ۱۲ میلیون راس دام روی دست عشایر مانده است.

قرار شد دولت برای احیای صادرات برنامه‌ای به دامداران ارائه دهد. دوشنبه هفته گذشته خبر آمد وزیر جهاد کشاورزی با صادرات دام موافقت کرده است اما رئیس شورای تامین دام کشور به تجارت‌نیوز گفت: اکثر دامداران رسمی کشور دارای کارت بازرگانی هستند. قرار بود دام توسط خود دامداران صادر شود اما دولت این برنامه را به شرکت پشتیبانی امور دام کشور سپرده است.

منصور پوریان توضیح داد: صادرات دام باید بر اساس چهارچوب باشد و دولت در این مورد دخالتی نکند. یکی از وظایف اصلی شرکت پشتیبانی امور دام رصد بازار است. این در حالی که نباید در حوزه صادرات مداخله‎‌ای کند.

او ادامه داد: نسبت به برنامه دولت در راستای حمایت از دامداران خوشبین نیستیم و ابلاغیه صادر شده در حوزه صادرات دام باید بار دیگر مورد بازنگری قرار بگیرد.

چقدر دام روی دست دامداران مانده؟

او با اشاره به وضعیت تولید دام بیان کرد: دام‌های زیادی روی دست دامداران باقی مانده است. علاوه بر ۱۲ میلیون راسی که دام روی دست عشایر مانده حالا هفت میلیون راس دام سبک و ۲۵۰ هزار راس دام سنگین در دامداری‌هاست. هر روز هم هزینه نگهداری این دام‌ها بیشتر از قبل می‌شود و دامداران دیگر انگیزه‌ای برای ادامه فعالیت ندارند.

پوریان گفت: در حوزه صادرات نشستی با سفیر ارمنستان داشتیم و برای صادرات دام به عراق، ارمنستان و کشورهای حوزه خلیج فارس در حال مذاکره هستیم.

چندی پیش شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در چند استان کشور تایید و خبرساز شد. منصور پوریان، رئیس شورای تامین دام گفته بود: «با شیوع این ویروس عملا ممنوعیت صادرات دام تقویت می‌شود و اگر در روزهای گذشته قرار بود دام‌ها به دلیل انباشت چربی صادر شوند، دیگر این اتفاق نمی‌افتد.»

برای مطالعه بیشتر خبر قیمت گوشت گران می‌شود را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند