صادرات مازندران امسال 15 درصد افزایش می‌یابد – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

صادرات مازندران امسال 15 درصد افزایش می‌یابد

محصولات کشاورزی

استاندار مازندران گفت: صادرات غیرنفتی این خطه شمال کشور امسال 15 درصد افزایش می‌یابد.

محمد اسلامی افزود: در سال گذشته صادرات غیرنفتی از گمرکات این استان حدود 400 میلیون دلار بود که پیش‌بینی می‌شود این حجم صادرات برای سال جاری به حدود 460 میلیون دلار برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اضافه کرد: براساس برنامه صادرات کالاهای غیرنفتی مازندران باید تا پایان برنامه ششم ( سال 1400)به 3 میلیارد دلار برسد وبرای تحقق این برنامه 7 سرفصل تعریف شد و مسوولیت تمام این سرفصل‌ها نیز به اتاق بازرگانی استان داده شد.

رئیس شورای توسعه صادرات مازندران اظهار داشت: با تدوین سند توسعه اقتصاد استانی تکلیف دستگاه‌های دولتی نیز برای تحقق برنامه صادرات 3 میلیارد دلاری مشخص شد و تمام دستگاه‌های اجرایی موظف به اجرای دستورالعمل صادراتی شدند.

اسلامی خاطرنشان کرد : مازندران با تولید سالانه 7 میلیون تن محصولات کشاورزی و سایر ظرفیت‌های صنعتی، فنی مهندسی می‌تواند سالانه 3 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشد و تحقق این برنامه نیازمند خودباوری و تامین برخی زیرساخت‌هاست.

استاندار مازندران اظهار داشت : گام به گام برنامه صادرات غیرنفتی مازندران پیگیری می‌شود تا بتوانیم تا پایان برنامه ششم به هدف‌گذاری صادراتی برسیم.

اسلامی پرداخت یارانه و مشوق صادراتی را از برنامه های مهم برای حمایت از صادرکنندگان برشمرد و گفت که در سال گذشته حدود 20 میلیارد ریال یارانه صادراتی در اختیار صادرکنندگان قرار داده شد و این یارانه به روز در اختیار این گروه قرار داده می‌شود.

وی ارتقا کیفی تولید داخلی را پیش زمینه دیگری برای تحقق صادرات 3 میلیارد دلاری مازندران بیان کرد و از تولیدکنندگان خواست تا تولیدات خود را با هدف صادرات به خارج تنظیم کنند.

طبق آمار اتاق بازرگانی مازندران میزان صادرات کالاهای غیرنفتی این استان درسال حدود یک میلیارد دلار است که 50 درصد آن از گمرکات داخلی استانی و مابقی از سایر استان‌های کشور انجام می‌شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات