صادرات ۷۵۰ میلیون دلاری شیرینی و شکلات در سال گذشته

صادرات ۷۵۰ میلیون دلاری شیرینی و شکلات در سال گذشته

دبیر انجمن شیرینی و شکلات گفت: در سال گذشته ۷۵۰ میلیون دلار در حوزه شیرینی و شکلات صادرات داشته‌ایم.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات گفت: از یک طرف باید تمام مواد اولیه را با نرخ آزاد ۱۲ تا ۱۳ هزار تومانی ارز تهیه کنیم، اما دولت انتظار دارد که ارز صادراتی را به نرخ ۸۸۰۰ تومان در سامانه نیما برگردانیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، نمایشگاه شیرینی و شکلات از صبح امروز ۲۴ شهریور تا ۲۷ شهریورماه در ۱۰ سالن ۳۸ و ۳۱ نمایشگاه بین‌المللی تهران در حال برگزاری است. در این نمایشگاه که در سه بخش محصولات شیرینی و شکلات، مواد اولیه و ماشین‌آلات این حوزه برگزار می‌شود، ۴۲۰ شرکت داخلی و ۱۸ شرکت خارجی مشارکت کرده‌اند، این نمایشگاه دومین نمایشگاه تخصصی شیرینی و شکلات در دنیاست که همه‌ساله در بهمن‌ماه در شهر کلن آلمان با عنوان ISM برگزار می‌شود.

طبق آمارهای رسمی وزارت صنعت سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع شیرینی و شکلات در داخل کشور تولید می‌شود که یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن آن مصرف و مابقی صادر می‌شود. جالب آنجاست که سرانه مصرف شیرینی و شکلات هر ایرانی سالانه ۲ کیلوگرم است که نسبت به مصرف جهانی بسیار پایین است.

جمشید مغازه‌ای امروز در حاشیه افتتاحیه نمایشگاه شیرینی و شکلات به رشد صنعت شیرینی و شکلات طی ۱۰ سال اخیر اشاره کرد و گفت: اکنون با توجه به اینکه گواهی استاندارد اروپا و سازمان غذا و داروی آمریکا را در این حوزه کسب کرده‌ایم، به ۶۶ کشور دنیا از جمله روسیه، ژاپن و آمریکا صادرات داریم و اگر شرایط مساعد پیش برود، چشم‌انداز صادرات ۱٫۵ میلیارد دلاری در حوزه شیرینی و شکلات را داریم.

صادرات شیرین ۷۵۰ میلیون دلاری

وی گفت: در سال گذشته ۷۵۰ میلیون دلار در این حوزه صادرات داشته‌ایم، اما اکنون برای تامین مواد اولیه مورد نیاز با توجه به نوسان نرخ ارز با مشکل مواجه شده‌ایم، چرا که حتی طی یک هفته اخیر ورود موقت مواد اولیه شیرینی و شکلات را هم ممنوع کرده‌اند.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات به صراحت گفت: اکنون قیمت جهانی هر تن شکر ۳۰۰ دلار است که اگر با ارز سامانه نیما یعنی ارز ۸۸۰۰ تومانی شکر خارجی وارد کنیم، قیمت تمام شده آن با احتساب هزینه‌های جانبی و حمل‌ونقل ۳ هزار تومان می‌شود، در حالی که شکر داخلی را باید ۳۳۰۰ تومان بخریم.

قیمت شکر وارداتی با ارز آزاد ارزان‌تر از شکر داخلی است

دبیر انجمن صنایع قند و شکر اعلام کرده بود که شکر عمده در کیسه ۵ کیلویی برای تولیدکنندگان این حوزه ۲۸۷۰ تومان است که مغازه‌ای با رد این موضوع گفت: اگر سراغ داشتید معرفی کنید که ما بخریم، چنین چیزی در عمل صحت ندارد و در کنار این موضوع با افزایش قیمت‌ مواد اولیه قیمت تمام‌شده ۳۰ تا ۴۰ درصد به طور میانگین افزایش قیمت داشته‌ایم و در کنار این موضوع هم با کاهش قدرت خرید مردم ۳۰ تا ۴۰ درصد فروش شیرینی و شکلات پایین آمده است.

شیر خشک وارداتی بار میکروبی کمتر و کیفیت بهتری دارد

مغازه‌ای همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اعلام صنایع شیرخشک داخلی برای تامین نیاز صنایعی از جمله شیرینی و شکلات و از طرفی اختصاص ارز یارانه‌ای برای واردات شیر خشک، گفت: ترجیح می‌دهیم از شیر خشک خارجی استفاده کنیم که هم بار میکروبی پایین‌تری دارد و هم کیفیت بهتری و اکنون کارخانجات صنایع لبنی فروش شیر خشک خود را کم کرده‌اند، در عین حال زمانی شیر خشک پرچرب را کیلویی ۱۲ هزار تومان می‌خریدیم، اما اکنون در بازار داخلی ۲۰ هزار تومان می‌خریم.

عرضه در بورس کالا به جای شفافیت مشکل‌آفرین شده است

ظاهرا سازمان تعاون روستایی شیر خشک را با پایه ۱۳ هزار تومان و در نهایت ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان در بورس عرضه می‌کند که دبیر انجمن شیرینی و شکلات، گفت: یکی از مشکلات ما همین بورس است که شکر و روغن را در بورس عرضه می‌کنند، بورس پول را نقدا دریافت می‌کند و یک ماه بعد کالا را به ما تحویل می‌دهد، در صورتی‌که نه کالا را دیده‌ایم و نه آن را تست کرده‌ایم.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات در توضیح بیشتر این موضوع خاطرنشان کرد: شکری که باید در حوزه صنایع شیرینی و شکلات مصرف کنیم، دانه درشت نباشد و رنگ شکر سفید باشد، اما پول را می‌پردازیم و نمی‌دانیم چه کالایی را قرار است تا یک ماه بعد از بورس تحویل بگیریم.

مواد اولیه را به نرخ ارز آزاد می‌خریم و دولت ارز صادراتی یارانه‌ای از ما می‌خواهد

دبیر انجمن شیرینی و شکلات در مورد ارز صادراتی صادرکنندگان که طبق دستور معاون رئیس‌جمهور باید به دولت داده شود، نیز گفت: یکی از موارد اعتراض ما همین برگرداندن ارز صادراتی به دولت است، چرا که باید مواد اولیه خود را با ارز آزاد ۱۲ تا ۱۳ هزار تومانی بخریم، ولی ارز را به سامانه نیما باید ۸۸۰۰ تومان بدهیم، مضاف بر آنکه برگشت ارز بسیار مشکل است.

وی اضافه کرد: ارزی که به ما تخصیص پیدا می‌کند، معمولا روپیه یا روبل است که برای تبدیل آن به یورو و دلار باید ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه بدهیم. مضاف بر آنکه چهار راه برای برگشت ارز داریم، یکی آنکه سپرده‌گذاری کنیم، دیگر آنکه بدهی ارزی را تهاتر کنیم و یا آنکه آن را در سامانه نیما معرفی کنیم تا واردکنندگان از ارز ما استفاده کنند.

مغازه‌ای بیشترین ارز صادرات شیرینی و شکلات را به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان عنوان کرد و گفت: سال‌ها به این سه کشور شیرینی و شکلات را به صورت ریالی صادر می‌کردیم، چرا که ۴۶ درصد صادرات ما به این کشورهاست.

مضاف بر آنکه با توجه به نوسانات نرخ ارز و شرایط موجود در کشور ترکیه رقیب سرسختی در بازار کشورهای اطراف شده تا حدی که بازار شیرینی و شکلات کشورهای مشترک‌المنافع CIS را از دست ما گرفت.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند