صادرات 877 هزار کیلوگرم گیاهان دارویی در سال جاری

صادرات 877 هزار کیلوگرم گیاهان دارویی در سال جاری

رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل‌ها گفت: در شش ماهه اول امسال 877 هزار و 632 کیلوگرم گیاهان دارویی از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی به خارج از کشور صادر شده است.

رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در شش ماهه اول امسال 877 هزار و 632 کیلوگرم گیاهان دارویی از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی عماد عصر سه‌شنبه در حاشیه بازدید از رویشگاه گیاهان دارویی در استان سمنان، افزود: قارچ ترافل، کتیرا خرمنی، آنغوزه تلخ و شیرین، بوته گاوزبان و گل آن، باریجه، کاپاریس، آویشن و اسفناج وحشی از جمله گیاهان دارویی صادراتی کشور است.

وی ادامه داد: در شش ماهه اول امسال در حدود 15 هزار کیلو گرم گیاه کاپاریس، 250 هزار کیلوگرم قارچ، پنج هزار کیلو گرم آویشن، 10 هزار کیلوگرم اسفناج وحشی و 30 هزار کیلو گرم کتیرا به خارج از کشور صادر و موجب ارز آوری شد.

وی اظهار داشت: سال گذشته یک میلیون و 337 هزار و 699 کیلو گرم از انواع گیاهان دارویی به خارج از کشور صادر شده بود.

عماد تصریح کرد: سال گذشته در حدود یک میلیون و 920 هزار کیلو گرم از انواع گیاهان دارویی در وسعت حدود 400 هزار هکتار از اراضی مرتعی کشور برداشت شد که این میزان برداشت چشمگیر است.

وی اضافه کرد: تجاری‌سازی گیاهان دارویی در دستور کار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار دارد و اکنون این طرح در حال طی کردن روند اداری است.

وی یادآور شد: گیاه دارویی باریجه به منظور عطرسازی به فرانسه، کتیرا به کشور آلمان و قارچ به کشورهای اروپایی صادر می‌شود و کشورهای حوزه خلیج فارس و هند از دیگر بازارهای فروش گیاهان دارویی ایران هستند.

رئیس گروه گیاهان دارویی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: گیاهان دارویی نقش مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی و بهبود معیشت جوامع محلی دارد و با توجه خشکسالی در کشور توسعه کشت گیاهان دارویی راهبردی برای مقابله با خشکسالی است.

به گفته کارشناسان گردش مالی گیاهان دارویی 70 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که 30 تا 40 هزار میلیارد ریال آن در بخش صادرات بوده و مابقی این درآمد در صنایع غذایی و دارویی کشور است.

سال گذشته تسهیلات گیاهان دارویی هفت هزار میلیارد ریال بود که با سود 6 درصد در سامانه کارا عرضه شد و امسال نیز با نرخ 10 درصد پرداخت می‌شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند