۳ چالش مهم کشور از نگاه قالیباف

۳ چالش مهم کشور از نگاه قالیباف

قالیباف گفت: به اعتقاد بنده اقتصاد، آب و جمعیت سه چالش بزرگ کشورمان است که تکلیف مساله آب مشخص است و نمی‌خواهم در اینجا به آن بپردازم و منظورم از مشکل جمعیت بحث موالید، مهاجرت و اختلاف طبقاتی است.

محمدباقی قالیباف، در نشست مشترک مجلس و دولت بیان کرد: در حال حاضر ما فهم مشترکی از برنامه هفتم توسعه با یکدیگر نداریم و حتما باید به فهم مشترکی در این زمینه برسیم. مشکلات کشور بسیار زیاد و لیست بلند بالایی است اما به اعتقاد بنده اقتصاد، آب و جمعیت سه چالش بزرگ کشورمان است که تکلیف مساله آب مشخص است و نمی‌خواهم در اینجا به آن بپردازم و منظورم از مشکل جمعیت بحث موالید، مهاجرت و اختلاف طبقاتی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بنده به‌عنوان کسی که استخوان‌هایش در کارهای اجرایی خُرد شده است، باید بگویم همین امروز ده‌ها میلیارد دلار در کشورمان ظرفیت وجود دارد که چون تصمیمات شجاعانه و عاقلانه نمی‌گیریم هر روز این فرصت‌ها را از دست می‌دهیم و این فرصت‌های بزرگ تبدیل به تهدید شده است.

قالیباف اظهار داشت: ناترازی در ساختار بودجه یکی از مشکلات اساسی کشور است و هیچ ضرورتی ندارد که ۹ هزار ردیف برنامه ای داشته باشیم. بانک مرکزی و دولت و مجلس باید جلوی خلق پول در بانک‌ها به ویژه بانک خصوصی را بگیرند چرا که خلق پول بانک‌ها باعث تورم کشور شده است.

وی تصریح کرد: کشور ما در حوزه صنایع، معادن و انرژی ظرفیت بسیار خوبی دارد اما سهم مردم و دولت از این منابع و صنایع کمتر از پنج درصد است و در این شرایط اوراق قرضه منتشر می‌کنیم که کار اشتباهی است و به جای انتشار اوراق قرضه باید از ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید پروژه‌های نیمه تمام تعیین تکلیف شود، گفت: ده‌ها سال است که برخی پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام مانده و باید تعیین تکلیف شود. همچنین چند ده هزار اموال غیرمولد وجود دارد که باید مولد شود.

قالیباف اظهار کرد: باید با سوداگران برخورد جدی شود چرا که سوداگران اجازه نمی دهند نقدینگی کشور به سمت تولید و بخش های مولد سوق پیدا کند و لازم است دولت و مجلس در این زمینه هم برنامه جدی با یکدیگر داشته باشند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند