صرفه اقتصادی 300 میلیون دلاری تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام

صرفه اقتصادی 300 میلیون دلاری تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام

‌مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اشاره به آغاز بهره‌برداری رسمی از تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام، اعلام کرد: صرفه اقتصادی راه‌‎اندازی این تاسیسات جدید معادل ۳۰۰ میلیون دلار در سال برآورد می‌شود.

حمید بورد درباره مهمترین مزیت‌های بهره‌برداری از تاسیسات فرآورش گاز میدان هنگام، گفت: این تاسیسات از ظرفیت فرآورش و جمع‌آوری روزانه 80 میلیون فوت مکعب گازهای همراه نفت میدان مشترک هنگام را برخوردار است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اعلام اینکه ارزش حرارتی گازهای جمع آوری شده در این پروژه معادل 14 هزار بشکه نفت خام در روز است، تصریح کرد: با احتساب نفت خام بشکه‌ای 50 دلار با اجرای این پروژه روزانه بیش از 700 میلیون دلار صرفه اقتصادی نصیب کشور خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه صرفه اقتصادی و ارزش آفرینی راه‌اندازی تاسیسات جدید فرآورش گاز میدان هنگام سالانه بالغ بر 300 میلیون دلار است، اظهار داشت: در مجموع با بهره برداری از این تاسیسات جدید در مدت زمان بین 100 تا 120 روز کل هزینه‌های سرمایه‌گذاری 70 میلیون یورویی این پروژه بازگشت داده می‌شود و عملا این طرح یکی از طرح‌های اقتصادی صنعت نفت است.

بورد با یادآوری اینکه در کنار دستاوردهای اقتصادی بهره برداری از این پروژه مزیت‌های زیست محیطی هم به همراه دارد زیرا میزان گازسوزی در مشعل‌های جزیره قشم به حداقل کاهش یافته و مطابق با استانداردهای بین‌المللی خواهند شد، افزود: یکی دیگر از مزیت‌های این طرح کاهش میزان آلایندگی‌های گاز تولیدی از حدود 20 هزار پی.پی.ام به سه پی.پی.ام بوده که قابلیت مصرف به عنوان سوخت در نیروگاه‌های برق و واحدهای صنعتی و خوراک صنایع پتروشیمی در سطح جزیره قشم و استان هرمزگان را دارد.

این مقام مسئول‌ تاکید کرد: عملا با بهره برداری از این تاسیسات جدید زمینه طراحی و ساخت طرح‌های جدید پتروشیمی با استفاده از خوراک گاز متان فراهم شده است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان اینکه تمامی مراحی طراحی، ساخت، نصب، راه‌اندازی و بهره‌برداری از تاسیسات فرآورش گاز هنگام توسط متخصصان داخلی انجام گرفته است، تبیین کرد: سهم استفاده از تجهیزات ساخت داخل هم در این پروژه به بیش از 70 درصد رسیده است.

وی با اعلام اینکه برای نخستین بار در سطح صنعت نفت در راه‌اندازی این تاسیسات گازی از روش (PSSR Pre Start-up Safety Review) استفاده شده است، خاطرنشان کرد: با انجام چند اقدام فنی دیگر به‌زودی روزانه 7 تا 8 میلیون فوت مکعب دیگر به ظرفیت جمع‌آوری و فرآورش گاز این میدان هنگام افزوده خواهد شد.

تاسیسات فرآورش گاز میدان مشترک نفتی هنگام چهارشنبه هفته گذشته نهم اسفندماه با دستور رئیس‌جمهوری به‌صورت رسمی افتتاح شد.

هم‌اکنون به طور متوسط روزانه ٧٠ میلیون فوت مکعب گاز در میدان گورزین تولید می‌شود که با اجرای طرح جدید میدان هنگام، عملا ظرفیت تولید گاز ایران در بزرگترین جزیره خلیج فارس به دو برابر افزایش یافته است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند