وزیر صنعت، معدن و تجارت:

صنایع دریایی داخلی نیازمند حمایت است

صنایع دریایی داخلی نیازمند حمایت است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنایع دریایی داخلی نیازمند حمایت است.

محمدرضا نعمت‌زاده عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح حوض‌های خشک کشتی‌سازی و تعمیرات کشتی در بندرعباس بیان داشت: استحقاق بیش از این را داریم، وقتی شنیدم که شناور و جکاپ را می‌خواهند به کشور همسایه ببرند ناراحت شدم. مگر چه کم داریم که نتوانیم تعمیرات را در داخل کشور انجام دهیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با بیان اینکه سالانه ۸۰۰ هزار فارغ التحصیل در کشور داریم، عنوان کرد: ۱۰ میلیون تحصیل‌کرده در کشور داریم، هیچ چیزی از کشورهای همسایه و حتی اروپا و آمریکا کم نداریم و باید بخواهیم و با تلاش و اتکا به دانش و فارغ‌التحصیلان داخلی به هر آن چه اراده کنیم خواهیم رسید.

نعمت‌زاده اظهار داشت: انشالله امیدواریم که کشتی‌سازی فراساحل به کلاس بین‌المللی تبدیل شود و در درجه‌های بالا فعالیت کند. اگر قراردادی امضا شود و قبل از پایان قرارداد شناور را تحویل دهید، این اعتبار است.

به گفته وی، تقاضا دارم به قول و قرارهایمان متعهد باشیم، حتی اگر شب هم نخوابیدیم ولی به تعهدمان عمل کنیم. باید به تولیدات داخلی اعتماد کرد. این مملکت مال خودمان است، پس با ارائه سفارش‌ها به صنایع داخلی به اشتغال و افزایش تولید کمک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر امروز صنعت کشور آلمان زبانزد دنیا است و در رتبه‌های نخست قرار دارد به دلیل حمایت از توان داخلی و پشتکار شبانه‌روزی است، باید از صنایع قطعه‌سازی داخلی حمایت همه‌جانبه کرد.

به گفته نعمت‌زاده، متخصصان داخلی امروز توان ساخت کشتی، انواع رادارها و زیرسطحی‌ها را دارند. باید به صنایع داخلی اتکا کرد.

نعمت‌زاده با اشاره به ورود دکل جک‌آپ (Jackup rig) که گونه‌ای از سکوهای حفاری قابل حمل است به یکی از حوضچه‌های طرح، گفت: امیدواریم که با حمایت شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی و شرکت ملی نفتکش ایران دیگر قرارداد تعمیر کشتی با کشورهای خارجی بسته نشود و ظرفیت‌های داخلی مورد استفاده قرار بگیرد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند