کد خبر: 132081

نعمت‌زاده در مراسم امضای تفاهم‌نامه خودرویی تولید و طراحی پلتفرم:

صنعت خودروی کشور باید در سطوح جهانی فعالیت کند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت خودروسازی کشور باید در سطح جهانی فعالیت کند و امروز خوشحالیم که در این جهت حرکت می‌کنیم.

سرویس کسب‌وکار -

به گزارش تجارت‌نیوز، مهندس محمدرضا نعمت‌زاده در مراسم امضای تفاهم‌نامه و قرارداد ۱۰ جانبه بین‌المللی برای طراحی و تولید پلتفرم محصولات جدید ایران‌خودرو تأکید کرد: در راستای فعالیت صنعت خودروی کشور در کلاس جهانی باید روی طراحی، مهندسی، تحقیق و فنآوری جدید توجه ویژه‌ای شود تا بتوانیم به اهداف و جایگاه مورد نظر برسیم.

وی با تأکید ویژه بر ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه افزود: ارتباط این دو از همان پایه باید محکم شود و تمام دانشگاه‌های کشور باید کارت صبر داشته باشند تا بتوانند از همه صنایع کشور بازدید کنند و خوشبختانه حرکت‌های خوبی در وزارت علوم شروع شده است.

نعمت‌زاده تصریح کرد: دانشگاه‌های ما توانمند هستند و این صنعت است که از دانشگاه بهره می‌گیرد به طوری که می‌توان گفت ۷۰ درصد ارتباط صنعت با دانشگاه به نفع صنعت است و این ماییم که باید راه را هموار کنیم و همکاری مشترک به نفع هر دو است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به لزوم تحقیق و توسعه صنعت خودرو یادآور شد: واحد تحقیق و توسعه در دولت سازندگی در ایران‌خودرو شکل یافت اما متأسفانه طی ۸ سال تعطیل بود، امروز باید به طور جدی آنرا دنبال کنیم و این اجلاس امروز حرکتی جهشی در خودروسازی خواهد بود.

نعمت‌زاده ادامه داد: خوشحالم که می‌بینم در یک سال و نیم پس از برجام پیشرفت‌های خوبی در فعالیت‌های بین‌المللی داریم. صنعت خودرو، صنایع دریایی و هوایی، نفت و گاز و پتروشیمی جزو صنایعی هستند که سطحشان قطعا تنها ملی نیست و حتما در کلاس جهانی نیز باید فعالیت کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید ویژه بر صادرات در صنعت خودروسازی گفت: این صنعت جهانی است و تولیداتش نمی‌تواند محدود به داخل کشور باشد.

برجام یعنی موانع فعالیت‌های اقتصادی برداشته شد

وی ادامه داد: برجام یعنی موانعی که تاکنون داشتیم تا حد زیادی بر طرف شده و این خود ما هستیم که باید از این فضا استفاده کنیم نگوییم برجام چه آورده است، برجام فضا را باز کرد تا به حالت عادی برگردیم. ما قبلا در حصر بودیم و شرکت‌ها حتی جواب ایمیل ما را هم نمی‌دادند، چند بانک بین‌المللی جهانی جریمه‌های سنگینی را به خاطر ارتباط با ایران پرداخت کردند و برجام این موانع را برداشت.

نعمت‌زاده اظهار کرد: باید به دنبال تعامل با دنیا باشیم و بالاخص در زمینه‌های علمی و صنعتی که مرز نمی‌شناسد اگر می‌خواهیم صادرات داشته باشیم این امر بدون ارتباط با دنیا میسر نیست. صادرات قطعات خودرو قطعا مزیت ما است، ما انرژی داریم، مواد اولیه، نیروی انسانی کارآمد و اگر بتوانیم در مقیاس جهانی کار کنیم قطعا سودآور بوده و رقابت سالمی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: قطعات خودرو سال‌ها قبل به آلمان صادر می‌شد و یکی از زمینه‌های لازم، ارتقای توان طراحی و مهندسی و تولید قطعه‌سازان است چرا که گله خریداران خودرو عمدتا به کیفیت قطعات خودرو بر می‌گردد و انجمن مربوط باید روی این مسئله کار کند.

گزیده‌های وب

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.14)
1331.7
1.83
مثقال طلا (%0.71)
612400
43,000
سکه امامی (%0.4)
1508500
60,000
دلار (%1.35)
4494
600
یورو (%0.59)
5605
330
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.