گفتگوی تجارت‌نیوز با رئیس خانه صنعت تهران:

صنعت در سال 98 چه وضعیتی خواهد داشت؟ / بعید است دلار ارزان شود

صنعت در سال 98 چه وضعیتی خواهد داشت؟ / بعید است دلار ارزان شود

محمدرضا مرتضوی با بیان اینکه تصویر روشنی برای کاهش نرخ ارز وجود ندارد، عنوان کرد: بر خلاف اینکه عده‌ای معتقدند که سال آینده با تعدیل نیرو مواجه هستیم اما ما بر این باوریم که سال 98 برخی بنگاه‌های صنعتی صادرات محور با جذب 1.5 درصدی نیروی انسانی برخوردار هستند.خرداد 98 از گردنه مشکلات عبور خواهیم کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در سال 1396 طبق آمار وزارت کار بیش از 380 هزار نیرو در بنگاه‌های بزرگ تعدیل شده بودند. در سال 1397 هم با توجه به تحولات اقتصادی که رخ داد پیش‌بینی می‌شود تعدیل نیرو قابل توجهی رخ داده باشد. اما آیا این وضعیت در سال آینده نیز وجود خواهد داشت؟

در همین حال عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران در پاسخ به این پرسش که سال آینده واحدهای تولیدی چه میزان تعدیل نیرو خواهند داشت؟ به تجارت‌نیوز گفت: اینکه در نظرسنجی‌ها 30 درصد از اعضای اتاق بازرگانی تهران وانمود کرده‌اند که احتمال تعدیل نیرو تا پایان سال وجود دارد، ما مخالف این نوع اظهار نظرها هستیم؛ چرا که ما فعالان اقتصادی به بهبود شرایط امیدواریم. به نظر می‌رسد که برای سال 98 برخی مشکلات در حوزه بین‌الملل برطرف خواهد ‌شد. با این حال تعدیل نیروی انسانی در واحدهای صنعتی معنایی ندارد.

محمدرضا مرتضوی افزود: معتقدیم که شرایط اقتصادی سال آینده را کسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند. بر خلاف اینکه عده‌ای معتقدند که سال آینده با تعدیل نیرو مواجه هستیم اما ما بر این باوریم که سال 98 برخی بنگاه‌های صنعتی صادرات محور با جذب 1.5 درصدی نیروی انسانی برخوردار هستند.

او اظهار کرد: در ابتدای سال 97 به دلیل هزینه‌های تمام شده واحدهای صنعتی ما شاهد ریزش نیروی انسانی بودیم؛ این در حالی است که خرداد 98 از گردنه مشکلات عبور خواهیم کرد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران می‌گوید:هیچ شواهدی برای کاهش نرخ ارز در سال 98 وجود ندارد.

مرتضوی در واکنش به سخنان رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر تعدیل نرخ ارز گفت: هیچ شواهدی برای کاهش نرخ ارز در سال 98 وجود ندارد. ممکن است که مسئولان بانک مرکزی با تزریق ارز بتوانند به طور کوتاه مدت در کاهش نرخ ارز اقداماتی انجام دهند اما معتقدیم که نرخ ارز قیمت هشت هزار تومان را نخواهد داشت.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت تهران در پاسخ به این پرسش که در سال 98 قیمت دلار چقدر خواهد شد؟ گفت: ما بر این باوریم که نرخ واقعی ارز برای سال 98 حدود 13 هزار تومان است و بعید است که از این نرخ فروکش کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند