رفت و برگشت طرح عرضه خودرو در بورس

رفت و برگشت طرح عرضه خودرو در بورس

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح عرضه خودرو به بورس کالا که هشت ماه از مطرح شدن آن در کمیسیون صنایع می‌گذرد، همچنان در رفت و برگشت است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این مورد گفت: هدف ما از طرح عرضه خودرو به بورس این بود که اولا عرضه و تقاضا همسان شوند و هدف دیگر هم منطقی و رقابتی شدن قیمت آن بود.

وی افزود: یکی از مسائلی که خودروسازان دائما آن را مطرح می‌کنند این است که فاصله بین قیمت تمام شده تولید خودرو در کارخانه با قیمت بازار بسیار زیاد است و به خاطر همین قیمت‌گذاری دستوری، زیان می‌کنند و سود اصلی را دلالان و سوداگران می‌برند.

فیروزی گفت: گلایه ما این است چرا طرحی که از مطرح شدن آن در کمیسیون هشت ماه می‌گذرد، همچنان در رفت و برگشت است.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به فاسد بودن بخشی از این زنجیره، ورود مراجع قضایی به تخلفات در این حوزه را ضروری دانست و بر آن تأکید کرد.

مکانیزم عرضه خودرو در بورس

علی پناهی، معاون سابق عملیات و نظارت بورس کالای ایران نیز در این مورد گفت: چند سال است که ورود خودرو به بورس کالا مطرح شده و در جای خود ایده بسیار خوبی است.

وی افزود: فرآیند عرضه خودرو در بورس در گذشته و در یک مقطع کوتاه یک بار انجام شد و معاملاتی هم شکل گرفت اما به دلایل و موانع مختلف این کار ادامه پیدا نکرد.

معاون سابق عملیات و نظارت بورس کالای ایران، شفاف‌سازی و منصفانه شدن قیمت را دو هدف اصلی از عرضه خودرو در بورس کالا عنوان کرد و گفت: هر کالایی که در بورس یا غیر بورس محدود شود، دلال بازی هم در آن شکل می‌گیرد.

پناهی ادامه داد: مکانیزم عرضه خودرو در بورس این است که کارگزاری‌ها ثبت سفارش کرده و خود نمایندگی‌ها به عنوان طرف خرید و در مقام کارگزاری‌ها نقش آفرینی کنند که در این صورت قیمت‌ها و فرآیند خرید و فروش شفاف‌سازی و تقاضای کاذب نیز حذف می‌شود.

منبع: فارس

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند