سه عاملی که باعث ریزش شاخص شد/ بورس فردا چه می‌شود؟

سه عاملی که باعث ریزش شاخص شد/ بورس فردا چه می‌شود؟
امروز شاخص کل بورس با ریزش 3918 واحدی در رقم 159 هزار واحد جای گرفت، چه عواملی ریزش امروز بازار سرمایه را رقم زد و فردا بورس چه می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز ‌شنبه (۱۰ آذرماه ۹۷) ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به ۶۰۴۱ میلیارد ریال رسید و شاخص با ریزش ۳۹۱۸ واحدی در رقم ۱۵۹۸۵۳ واحد جای گرفت. همچنین ارزش معاملات فرابورس به ۶۲۸۶ میلیارد ریال رسید و شاخص با کاهش ۵۹ واحد در رقم ۱۷۱۷ جای گرفت.

در جریان معاملات امروز بورس اوراق بهادار برای نمادهای غبشهر، پدرخش، غشهد، بکام، کاذر صف خرید تشکیل شد و در فرابورس نمادهای مادیرا و شلیا صف خرید بودند.

بررسی بازار سرمایه حاکی از آن است که نماد‎های «فخاس، همراه، اخابر، غبشهر، سیدکو» بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل و نمادهای «فولاد، ومعادن، تاپیکو، کگل، پارس» بیشترین تاثیر منفی را در شاخص کل امروز داشتند.

همچنین بیشترین افزایش مالکیت حقوقی‌ها مربوط به نمادهای «وتجارت، تاپیکو، وبصادر، فولاد، پترول» بود و نمادهای «خساپا، سرود، سفارس، وخارزم، خبهمن» بیشترین کاهش مالکیت حقوقی‌ها را به خود اختصاص دادند.

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه بیشترین حجم عرضه مربوط به نمادهای وبملت و خساپا بود و نماد وبصادر بیشترین حجم تقاضا را به خود اختصاص داد.

به گزارش تجارت نیوز، نظرسنجی این هفته «تجارت‌نیوز» از کارشناسان و معامله‌گران بازار سرمایه، تحت عنوان پیش بینی هفتگی بورس بیانگر آن بود که بازار در هفته جاری همچنان متعادل خواهد بود و تک سهم‌ها پیشتاز بازار این هفته هستند، اما بازار سرمایه در روز شنبه ( ۱۰ آذرماه ۹۷) با شدت بالایی روند نزولی به خود گرفت و شاخص کل بورس با ریزش بیش از ۳۹۰۰ واحدی به کانال ۱۵۹ هزار واحد رسید، البته به گفته برخی تحلیلگران تکنیکال بازارسرمایه، پیش‌بینی می‌شود که بازار در محدود ۱۵۹۵۰۰ واحد حمایت شود، بنابراین سهامدارانی که بخشی از پرتفوی خود را تبدیل به پول نقد کردند می‌توانند در این محدوده اقدام به خریداری سهام کنند.

شاخص با ریزش 3918 واحدی در رقم 159853 واحد جای گرفت.
امروز شاخص کل بورس تحت تاثیر سه عامل با ریزش ۳۹۱۸ واحدی در رقم ۱۵۹۸۵۳ واحد جای گرفت.

مجیدمویدی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» درخصوص دلایل ریزش امروز شاخص کل بورس، گفت: امروز شاخص کل بورس تحت تاثیر سه عامل از جمله ترس سهامداران از بابت تحریم‌ها، کاهش قیمت‌های جهانی به ویژه قیمت جهانی نفت خام و کاهش قیمت دلار در بازار آزاد با شدت بیشتری روند نزولی به خود گرفت.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: کاهش قیمت‌های جهانی به ویژه نفت خام در دل سهامداران ترس و رعب ایجاد کرده است و سهامداران بدون توجه به تحلیل‌ها تنها فروشنده نمادهای بنیادی هستند.

مویدی افزود: اما اصلی‌ترین عاملی که باعث ریزش دنباله‌دار شاخص کل بورس شده آینده مبهمی است که سهامداران از بابت تحریم‌ها درگیر آن هستند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا ریزش شاخص کل بورس تا پایان هفته ادامه پیدا می‌کند؟ تصریح کرد: هم اکنون نمادهای شاخص‌ساز به سطوح حمایتی کوتاه‌مدت خوبی رسیده‌اند به طوری که سهام فولاد با قیمت ۴۷۹ تومان، سهام شپنا با قیمت ۶۸۰ تومان و سهام پارس با قیمت ۳۱۷۰ تومان که لیدرهای گروه و بازار هستند فعلا نمی‌توانند با افت قیمتی بیشتری مواجه شوند، بنابراین منتظرم که بازار برگردد و شاخص کل بورس نوسانات مثبتی را تجربه کند.

همچنین محمد باقر خادمی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» درخصوص دلایل ریزش امروز شاخص کل بورس، گفت: بازار نسبت به سودآوری سهم‌های بنیادی بدبین شده است به طوری که در برخی نمادها حتی حقوقی‌ها نیز هیجات فروش داشتند.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا ریزش شاخص کل بورس تا پایان هفته ادامه پیدا می‌کند؟ تصریح کرد: با توجه به اینکه بسیاری از سهم‌ها بنیادی به سطوح حمایتی خود رسیده‌اند، پیش بینی می‌کنم که فردا بازار برمی‌گردد و شاخص کل بورس روند مثبت و صعودی خواهد گرفت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند