عامل انسانی، دلیل بروز بیش از 60 درصد تصادف‌هاست

عامل انسانی، دلیل بروز بیش از 60 درصد تصادف‌هاست

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: بجز مسائل فنی، به طور تقریبی در همه تصادف‌ها بی‌توجهی و فقدان تمرکز راننده، پرخاشگری، خواب‌آلودگی و تعجیل در رانندگی تاثیر داشته، بنابراین سهم عوامل روانی در بروز این حوادث بیش از 60 درصد است.

علی اسدی افزود: تصادف علت سوم مرگ‌و‌میر در کشور است و نه فقط موجب مرگ می‌شود بلکه آسیب‌های جسمی و روانی گوناگونی ایجاد می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: رعایت نکات مربوط به حفظ سلامت روان حین رانندگی در جاده‌ها اولین لازمه به سلامت رسیدن هموطنان است؛ بنابراین باید آرامش خود را هنگام رانندگی حفظ کرد.

اسدی به رانندگانی که مسافت طولانی در پیش دارند، توصیه کرد از شب قبل خواب کافی داشته باشند تا توجه و تمرکز آنان حفظ شود و آرامش جسمی و روانی آن‌ها تامین شود.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: رانندگان استراحت‌های بین راهی را در برنامه خود قرار دهند؛ زیرا به رفع تنش و تمدد اعصاب رانندگان کمک می‌کند. بنابراین باید بعد از 2 تا چهار ساعت رانندگی، 15 دقیقه را به استراحت اختصاص داد.

«معمولا در مواقعی که رانندگان پشت ترافیک‌های طولانی مکث می‌کنند، تحمل خود را از دست می‌دهند و خستگی ناشی از ترافیک باعث می‌شود بعد از رهایی از آن، با سرعت بیشتری مسافت را طی کنند.

در این مواقع توصیه می‌شود صندلی خودرو را کج کرده و عضلات بدن را شل کنند یا از خودروها خارج شوند و همه زمان انتظار در ترافیک را در حالت انقباض و تنش به سر نبرند و تا حد امکان شرایط ماندن در ترافیک را برای خود آسان کنند».

وی گفت: گوش دادن به موسیقی ملایم می‌تواند افراد را به آرامش دعوت کند و خستگی ترافیک را کاهش دهد؛ بنابراین باید از گوش دادن به موسیقی‌هایی با آهنگ تند و صدای بلند خودداری شود.

اسدی تاکید کرد مهم‌ترین مساله هنگام رانندگی، حفظ تمرکز رانندگان است و گفت و گو با تلفن همراه و ارسال پیامک یا تماشای فیلم بر کاهش توجه تأثیر منفی دارد و سرعت عمل افراد را در کنترل خودرو کاهش می‌دهد.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت ادامه داد: سرنشینان خودرو باید حتی الامکان از گفت و گوهای جدی درباره مشکلات زندگی خودداری کنند زیرا رانندگی به آرامش نیاز دارد.

به گفته وی، کودکان به دلیل نیازها و سرگرمی‌های متفاوت، انتظار درک متقابل را دارند. بنابراین والدین باید امکانات و سرگرمی‌های آنها را برای سفر درحد توان فراهم کنند تا آرامش خانواده هنگام رانندگی تامین شود.

هفتم فروردین ماه جانشین فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرد میزان حوادث و تلفات جاده‌ای در نوروز امسال نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته اما در عین حال، هر 58 دقیقه یک نفر در جاده‌های کشور جان باخته است.

به گفته وی، بی توجهی به جلو، سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز سه علت مهم حوادث جاده‌ای است و حدود 70 درصد تصادف‌های منجر به فوت از خستگی و خواب آلودگی رانندگان ناشی می‌شود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند