قائم‌مقام و مدیران سازمان اقتصادی کوثر اعلام کردند:

اولین و بزرگ‌ترین عرضه اولیه مجموعه بزرگ کشاورزی در بازار سرمایه

اولین و بزرگ‌ترین عرضه اولیه مجموعه بزرگ کشاورزی در بازار سرمایه

چکیده: طی سال 98 سازمان اقتصادی کوثر بیش از 75 درصد پرتفوی خود را وارد بازار سرمایه کرده و هلدینگ کشاورزی کوثر نیز از روز چهارشنبه 21 اسفند98 وارد بورس خواهد شد. قائم‌مقام این سازمان و مدیران هلدینگ کشاورزی کوثر امروز 20 اسفندماه 98 به تبیین و تشریح کار ویژه‌های اصلی این مجموعه اقتصادی پرداخته و ضرورت‌ها و فواید حضور، اقدامات و نقشه راه آتی این سازمان در بورس را تشریح کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، روز سه‌شنبه 21 اسفندماه 98 مالک رحمتی، قائم‌مقام سازمان اقتصادی کوثر، جواد وکیلی، معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی این سازمان، عبدالامیر باروتکوب، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر و محمدصادق واعظی معاون اقتصادی و امور بین‌الملل این شرکت در نشستی به‌صورت مجازی به تشریح روند عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر در بازار سرمایه پرداختند.

رحمتی امروز و قبل از عرضه اولیه شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر از هلدینگ‌های زیرمجموعه این سازمان گفت: حقیقتاً فردا سهام یکی از شرکت‌های بزرگ صنعت کشاورزی کشور عرضه می‌شود و این تنها گروهی است که تمامی زنجیره‌های تولید و عرضه را یکجا دارد و امیدوار هستیم که در آینده نه‌چندان دور شاهد رشد این شرکت در بازار سرمایه نیز باشیم.

رحمتی: به پنج دلیل ما در آینده نزدیک اقتصادی قوی خواهیم داشت

رحمتی افزود: با توجه به التهابات موجود در بازار، همواره با چالش‌هایی اقتصادی مواجه بوده و مواجه هستیم. از مهم‌ترین این چالش‌ها می‌توان به وجود نقدینگی زیاد در جامعه اشاره کرد که باعث ایجاد تهدیداتی علیه کشور می‌شود و امروز باید این نقدینگی به سمت بازار سرمایه‌گذاری و به طبع آن تولید هدایت شود. از طرف دیگر در آینده‌ نه‌چندان دور ما دارای اقتصاد قوی خواهیم بود آن هم به پنج دلیل: دلیل اول اینکه سیاست آزمون‌ و خطا دیگر وجود دارد و همه به سیاست اقتصاد مقاومتی رسیده‌اند، دلیل دوم، کم بودن وابستگی بودجه کشور به نفت است، تحریم‌ها دلیل دیگری بر این موضوع است و همچنین رویکرد دانش‌بنیان در اقتصاد کشور علی‌الخصوص حوزه ICT و کشاورزی با توجه به موقعیت کشور از دیگر دلایلی هستند که به قوت اقتصاد ما در آینده نه‌چندان دور منجر خواهد شد.

رحمتی: صنعت کشاورزی تحریم‌پذیر نیست

مالک رحمتی، قائم‌مقام سازمان اقتصادی کوثر نیز به‌ عنوان نماینده سهامدار عمده با بیان اینکه تمرکز بر اقتصاد دانش‌بنیان در مجموعه کشاورزی کوثر ظرفیت‌های این مجموعه را دوچندان خواهد کرد، گفت: صنعت کشاورزی تحریم‌پذیر نیست و شرایط کنونی باعث خودکفایی در این صنعت شده است. این در حالی است که به دلیل کشش عرضه و تقاضا در صنعت کشاورزی، بازدهی این صنعت همواره در حال افزایش است.

وی در ادامه به ظرفیت‌های شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر اشاره کرد و افزود: برندهای نام آشنایی ازجمله اجداد زربال در این هلدینگ فعال هستند که ارزش نهفته این شرکت را در کنار دارایی‌های دیگر این شرکت تشکیل می‌دهند؛ به‌عنوان نمونه این شرکت 270 هکتار زمین در احمدآباد مستوفی دارد که طرح تأسیس یک گلخانه با محوریت صادرات در این زمین در حال نهایی شدن است که می‌تواند ارزش‌افزوده مضاعفی را برای دارایی‌های “زکوثر” ایجاد کند.

ضرورت صرف فعل «شفافیت» و «مردمی کردن اقتصاد کشور»

قائم‌مقام و عضو هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر افزود: نیاز است اقداماتی برای حفظ بازار سرمایه شکل بگیرد که هم به مردم و هم به دولت بستگی دارد.

وی ادامه داد: مردم حمایت‌های خود را با توجه به اقبال به این سمت را انجام داده‌اند که نمونه بارز آن حضور مؤثر و همراهی با عرضه اولی‌هاست. از طرف دیگر دولت نیز باید از بازار سرمایه حمایت کند. خوشبختانه سیاست‌های بانک مرکزی در راستای حمایت از بازار سرمایه به‌خوبی پیش می‌رود و همچنین نیاز است وزارت اقتصاد به‌عنوان رأس هرم همراهی‌های لازم را انجام دهد. بخش خصوصی و نهادهای عمومی هم باید وظایفشان را انجام دهند که نمونه آن حضور سازمان‌هایی نظیر سازمان اقتصادی کوثر در عرصه مردمی کردن اقتصاد و صرف فعل شفافیت است و به همین منظور ما تا به امروز بیش از 75 درصد پرتفوی سازمان را در بورس عرضه کرده‌ایم.

افزایش بیش از 100 درصدی سود هلدینگ کشاورزی کوثر

رحمتی تأکید کرد: سازمان اقتصادی کوثر مدعی شفافیت خود هست و توصیه به شفافیت و کارِ کارشناسی و علمی دارد و معتقدیم که سال 98 و 99 سال‌های صنعت کشاورزی بوده و خواهد بود و همچنین سازمان تأکید دارد که موفقیت‌ها با کار مردم و با حضور مردم شکل خواهد گرفت.

قائم‌مقام سازمان اقتصادی کوثر اضافه کرد: سود گروه کشاورزی نسبت به سال‌های قبل نزدیک به ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و به بیش از ارقام پیش‌بینی‌شده در بودجه رسیده است. با توجه به جدول روند سود و زیانی و روند ترازنامه‌ای صورت‌های مالی تلفيقي ارائه شده اين هلدينگ در سايت كدال و سايت هلدينگ، سود خالص اين هلدينگ از 226 میلیارد ریال در سال 1387 با حدود 6400 درصد رشد به مبلغ 1439 میلیارد ريال در سال 1397 ریال است. افزايش ظرفیت‌ها و تكميل پروژه‌های شرکت‌های زیرمجموعه از دلايل عمده افزايش سودآوری بوده است.

وی در پایان توصیه کرد که مردم نگاه راهبردی داشته باشند و صبر پیشه کنند چراکه سازمان نیز نگاه بلندمدت در بازار سرمایه دارد.

عبدالامیر باروتکوب، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی کوثر به معرفی این مجموعه پرداخت و افزود: با توجه به سهم متفاوت شرکت‌ها در سودآوري هلدينگ، می‌تواند شرکت‌های زيرمجموعه هلدينگ كشاورزي كوثر را به چهار دسته زير دسته‌بندی کرد:

1) شرکت‌هایی که به بلوغ کامل و نقطه بهینه اقتصادی خود رسیده‌اند.
2) شرکت‌هایی که در پنج سال اخیر تأسیس شده‌اند.
3) شرکت‌هایی که در سال 1397 در مرحله تأسیس و اساساً شرکت‌های قبل از مرحله بهره‌برداری و پروژه محور هستند.
4) شرکت‌هایی که نقش پشتیبان گروه را دارند که به توضیح هر یک از آن‌ها به شرح زیر پرداخته می‌شود.

1. شرکت‌های بالغ

شرکت‌های بالغ و شرکت‌هایی كه به نقطه بهينه اقتصادي خود رسیده‌اند بيشترين سهم از سودآوري هلدينگ را به خود اختصاص می‌دهند. اين شرکت‌ها عبارت‌اند از شرکت‌های مرغ اجداد زربال ، ماهان، مرغک، کشت و صنعت شریف آباد، دیزباد و اشراق.

2. شرکت‌های جدید التاسیس

شرکت آبزی اکسیر کوثر در حوزه فعالیت آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس در سنوات اخیر تشکیل شده است. به نظر می‌رسد با اتمام پروژه‌های سرمایه‌گذاری در اين شركت، جريان درآمدي و وضعيت سودآوري آن بهبود يابد.

شرکت اجداد سپیدان کوثر در حوزه فعالیت دام سبک در سال 1397 تشکیل و به‌سرعت به سمت تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای خود گام برداشته و هم‌زمان با توسعه فرآیندها، عملیات آن نیز از سودآوری مناسبی برخوردار بوده است و در سال 1398 با حدود 60 میلیارد ریال سود خالص از وضعیت خوبی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود در سنوات آتی، اين شركت به یکی از منابع اصلی سودآوری هلدينگ كشاورزي كوثر تبديل شود.

3. شرکت‌های پروژه محور قبل از بهره‌برداری

شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر که از ادغام شرکت‌های پیشگامان ایلام و پیشگامان کرمانشاه ایجاد گردیده است و در حوزه فعالیت گلخانه مشغول به احداث گلخانه‌های هیدروپونیک در استان‌های مختلف می‌باشند و اساساً بهره‌برداری از پروژه‌های این شرکت در سال 1399 و بعد از آن امکان‌پذیر است. با در نظر گرفتن نياز كشور به توسعه گلخانه‌ها به علت محدوديت منابع آبي، ‌اين شركت از آينده رو به رشدي برخوردار است.

4. شرکت‌های پشتیبان

شرکت‌های شیمی دارو کوثر، خوراک دام پارس و توسعه مکانیزاسیون کوثر كه در کسب‌وکار اصلي هلدينگ قرار ندارند و به‌منظور تكميل فعاليت ساير شرکت‌ها نقش حمایت‌کننده و پشتیبانی دیگر شرکت‌های اين هلدينگ را بر عهده دارند.

باروتکوب ادامه داد: با توجه به آنچه گفته شد و با در نظر گرفتن توان شرکت‌های بالغ اين هلدينگ مبني بر تداوم روند سودآوري جاري و پتانسيل شرکت‌های نوپا و شركت پروژه‌ها در امكان افزايش توليد و سودآوري هلدينگ كشاورزي كوثر و همچنين در نظر گرفتن اثر تكميل زنجیره‌های ارزش در اين هلدينگ پس از در مدار قرار گرفتن تمام شرکت‌ها، پیش‌بینی می‌شود با کاهش قیمت تمام‌شده محصولات تولیدی و همچنین افزایش مقدار فروش، حاشیه سود تلفیقی اين هلدينگ در سنوات آتی از چشم‌انداز بسیار مناسبی برخوردار باشد.

شاخص‌های ترازنامه‌ای هلدينگ كشاورزي كوثر

باروتکوب در ادامه به ترازنامه‌های دارایی این هلدینگ اشاره کرد و افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد جمع دارایی‌های اين هلدينگ از مبلغ 1737 میلیارد ریال در سال 1387 با 600 درصد رشد به مبلغ 10497 میلیارد در سال 1397 رسیده است. همچنين میزان مطالبات عملیاتی و جاری در سطح شرکت‌های اين هلدينگ در مقایسه با میزان فروش معادل 10 درصد در سال 1397 بوده که از وضعیت مناسبی برخوردار می‌باشد. در بررسي آيتم بدهی‌ها، میزان بدهی‌ها در سطح تلفیق در وضعیت مناسبی قرار دارد. اين بدهی‌ها عمدتاً ناشی از بدهی به سهامداران عمده بوده كه از ريسك پاييني برخوردار است و با توجه به سیاست افزایش سرمایه از محل مطالبات، این شاخص‌های مالی در سنوات آتی بهبود خواهند یافت.

وي افزود: همچنين با توجه به نوع کسب‌وکار هلدينگ كشاورزي كوثر، می‌توان گفت كه ظرفیت ایجادشده جهت استفاده از تسهیلات بانکی در سطح شرکت‌ها با نرخ‌های مناسب و عمدتاً از محل صندوق توسعه ملی و پایین بودن میزان بدهی‌های بانکی در سطح گروه، از مزیت‌های ساختار مالي اين هلدينگ محسوب می‌شود. اين در حالي است كه امکان رشد بسیار قابل‌توجه در سطح دارایی‌های هلدينگ در صورت استفاده از تجدید ارزیابی دارایی‌ها و انتقال آن به افزایش سرمایه شرکت‌های فرعی وجود دارد كه خبر خوبي براي سهامداران آن خواهد بود.

باروتکوب در پایان خاطرنشان کرد: در مجموع با توجه به بررسی‌های فوق و عملكرد سال‌های اخير هلدينگ كشاورزي كوثر می‌توان انتظار داشت اين هلدينگ از رشد خوبي در بازار سرمايه برخوردار شود و با اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام آن، فروش و سودآوری اين هلدينگ با افزايش قابل‌توجهی مواجه شود. لذا با توجه به آنچه گفته شد سهام هلدينگ كشاورزي كوثر در بازار سرمايه بسيار ارزشمند خواهد بود و از چشم‌انداز مطلوبي برخوردار است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند