اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

سود بین بانکی ۱۸٫۳ درصد شد/ علت افزایش نرخ سود بین بانکی چیست؟

بانک مرکزی

نرخ سود بین بانکی که حدود ۱۰ روز پیش به کمتر از ۱۸ درصد رسیده بود، حالا بار دیگر به بالای ۱۸ درصد بازگشته است. کامران ندری، کارشناس امور بانکی احتمال می‌دهد این افزایش نرخ در اثر ورود و مداخله سیاستگذار باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه به داده‌های سایت بانک مرکزی نرخ سود بین بانکی در تاریخ ۲۴ تیرماه نسبت به رقم هفته قبل با افزایش مواجه شد و به عدد ۱۸.۳۱ درصد رسید. این در حالی است که نرخ سود بین بانکی در تاریخ۱۷ تیر ماه امسال به ۱۷.۵۹ درصد رسیده بود.

نرخ بهره بین بانکی، یکی از مبداهایی است که می‌تواند نرخ بهره در کل اقتصاد را با عرضه و تقاضا در بازار سرمایه، به سمت بالا و پایین سوق دهد.

کامران ندری، عضو سابق پژوهشکده پولی و بانکی، معتقد است شدت نوسان فعلی نرخ سود بین بانکی طبیعی است. او توضیح می‌دهد: نوسانات نرخ در کوتاه مدت مثل نرخ ارز در حد یک تا دو درصد امری طبیعی است. یک روز ممکن است برداشت دولت ازحساب تنخواه بالا رفته باشد و تزریق ذخایر به بازار بین بانکی افزایش یافته باشد و نرخ پایین رفته باشد یا برعکس ممکن است سپرده داران به بانک‌ها مراجعه داشته باشند و بانک‌ها با کمبود ذخایر مواجه شده باشند، این مورد تقاضا را بالا برده و نرخ را افزایش می‌دهد.

او ادامه می‌دهد: سیاستگذار هم می‌تواند مداخله کند و با عملیات بازار باز نرخ را هدایت کند. وقتی سیاستگذار می‌بیند نرخ در حال کاهش است و ما با تورم ماهانه بالایی دست به گریبان هستیم، سیاست انقباضی پیش می‌گیرد.

به باور ندری در شرایط فعلی پایین آمدن نرخ بهره بین بانکی به خاطر برداشت دولت از حساب تنخواه بوده است. چون بانک مرکزی پول پرقدرت چاپ می‌کند و در اختیار دولت قرار می‌دهد که این مساله ذخایر بانک‌ها را نزد بانک مرکزی افزایش می‌دهد.

ندری احتمال می‌دهد بالا رفتن نرخ سود بین بانکی به علت شرایط خاص اقتصاد و اقدامات سیاستگذار با عملیات بازار باز باشد.  او در ادامه می‌گوید: احتمالا سیاستگذار درحال فروش گسترده اوراقی است که از قبل خریداری کرده تا ذخایر را از بازار بین بانکی جمع آوری کند.

مطالعه گزارش علت کاهش نرخ سود بین بانکی چیست؟پیشنهاد می‌شود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند