علت سقوط هواپیمای ترکیه مشخص نیست

تجارت نیوز

بکیر بوزداغ سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد که بر اساس اطلاعات دریافتی، هنوز علت سقوط هواپیمای جت شخصی ترکیه در استان چهارمحال‌و‌بختیاری ایران مشخص نیست.

بکیر بوزداغ سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرد که بر اساس اطلاعات دریافتی، هنوز علت سقوط هواپیمای جت شخصی ترکیه در استان چهارمحال و بختیاری ایران مشخص نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، بوزداغ پس از جلسه هیات دولت ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران افزود: در رابطه با علت سقوط هواپیما تخمین‌هایی زده می‌شود ولی نتیجه قطعی پس از بررسی جعبه سیاه مشخص خواهد شد.

وی با اشاره به تشکیل یک مرکز بحران در نخست وزیری ترکیه از زمان وقوع این حادثه گفت: اجساد جان‌باختگان این حادثه نیز پیدا شده و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

وی با بیان این که تیم‌های تخصصی امدادی به اجزای لاشه این هواپیما دست یافته‌اند و جعبه سیاه آن نیز پیدا شده است، اظهار کرد: در این هواپیما هشت سرنشین و سه خدمه پرواز حضور داشتند که دو نفر از آنها تبعه اسپانیا بودند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز امشب اعلام کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه طی تماس تلفنی با خانواده‌های جان باختگان در سانحه سقوط جت ترکیه‌ای در ایران، این حادثه را به آنها تسلیت گفت.

عصر روز گذشته هواپیمای جت شخصی چنلنجر 604 بمباردیه سی 60 متعلق به هولدینگ باشاران ترکیه که در مسیر شارجه ـ استانبول ترکیه با 11 سرنشین در حال پرواز بود، در کوه دورک اناری در ارتفاعات بالادست آبشار دره عشق در شهرستان کیار استان چهارمحال و بختیاری سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند.

ارتش ترکیه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی هوایی ترکیه مسئولیت اعزام تیم مدیریت مرکز حوادث فوری و اضطراری این کشور برای انتقال لاشه هواپیمای شخصی سقوط کرده این کشور در ایران را بر عهده خواهد داشت.

روزنامه حریت ترکیه روز دوشنبه به نقل از وزارت حمل و نقل، دریانوردی و ارتباطات این کشور اعلام کرد که هواپیمای جت شخصی ترک پس از اعلام ‘نقص فنی’ در ایران، سقوط کرده است.

این رسانه همچنین اعلام کرد که خلبان هواپیما مدت کمی پس از پرواز درخواست کاهش ارتفاع و فرود داده و در ادامه در خاک ایران در ارتفاع 12 هزار متری در حال پرواز بوده و آخرین بار درخواست افزایش ارتفاع تا 12 هزار و 300 متر را داده است.

بنا به اعلام این رسانه، لحظاتی پس از این درخواست، تماس با هواپیما قطع شده و در ساعت 17.40 به وقت ترکیه (18.10) هواپیما در اطراف شهر کرد در استان چهارمحال و بختیاری سقوط کرده است.

رسانه‌های خبری ترکیه دیشب اعلام کردند که در این هواپیمای متعلق به هولدینگ باشاران، علاوه بر ملکه قوّت خلبان و بریل گبش کمک خلبان و اِدا اوصلو’ خدمه پرواز، مینا باشاران، زینب جُوشکون، عایشه آند، بورجو گون دُوغار اورفالی، آصلی ایزمیرلی، لیانا هانانل، جاسمین باروح و صنم آکای حضور داشتند و همه سرنشینان هواپیما و خدمه پرواز زن بودند.

به نقل از شبکه خبری خبر 7 ترکیه، خلبان این هواپیما که از نخستین خلبانان زن خطوط هوایی ترکیه محسوب می‌شود، پس از اتمام خدمت رسمی، به استخدام هولدینگ باشاران در آمده بود و خلبانی هواپیمای شخصی این شرکت را بر عهده داشت.

به نوشته این رسانه، بریل گبش کمک خلبان این هواپیما نیز که دانش‌آموخته مرکز آموزش خلبانی بوده و مدتی به استخدام سازمان هواپیمایی ترکیه در آمده بود، از شغل خود کناره رفته و به عنوان کمک خلبان در هولدینگ باشاران مشغول به کار شده بود.

رسانه‌های ترکیه امروز اعلام کردند که بریل گبش کمک خلبان جوان این هواپیما به اتهام عضویت در گروه گولن در محل کار سابق خود اخراج شده بوده است.

شبکه خبریان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که این هواپیما یک جت شخصی بوده و در این پرواز مینا باشاران دختر حسین باشاران یکی از سرمایه‌داران مشهور ترکیه و مدیر هولدینگ باشاران به همراه هفت نفر از دوستانش حضور داشته است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند