گفتگوی تجارت‌نیوز با مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران:

علت گرانی ارز چیست؟ / بعید است دلار ارزان شود!

تجارت نیوز

مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران می‌گوید: وقتی تقاضا برای دلار را تحریک می‌کنند و نمی‌توانند به آن پاسخ دهند وضعیت این می‌شود. اگر همین روند ادامه یابد به کاهش اساسی قیمت و دلاری که در بودجه پیش‌بینی شده نمی‌توان امیدوار بود.

همزمان با افزایش قیمت قابل توجه سکه و طلا، قیمت دلار نیز طی دو روز اخیر معادل 900 تومان گران‌تر شده و تا لحظه تنظیم گزارش به 13850 تومان رسیده است.

افزایش قیمت دلار همزمان با اتفاق‌های مهمی نظیر گرانی بنزین و ارایه لایحه بودجه به مجلس همراه شده است. آیا این اتفاق‌ها علت اصلی گرانی دلار هستند؟

مهدی رئیس‌زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید:همان‌طور که رییس کل بانک مرکزی عنوان کرد، افزایش قیمت بنزین هیجان افزایش قیمت دلار را در پی داشت اما از سوی دیگر ما پایان سال میلادی را پیش‌رو داریم که درخواست‌ها و تقاضاها را برای ارز افزایش داده است.

وی ادامه می‌دهد: با نزدیک شدن به پایان سال میلادی تقاضای ارز چه در بخش مسافران و چه در بخش‌های تولیدی در جهت تسویه تعهدات ارزی افزایش می‌یابد اما موضوع مهم‌تری که مطرح می‌شود مساله دیپلماسی است.

رییس‌زاده می‌افزاید: باید منتظر ماند و دید آیا وضعیت تحریم‌ها به همین منوال باقی می‌ماند یا خیر؟ اگر گسترشی در این بخش داشته باشیم قطعا بر روی قیمت دلار تاثیر خواهد داشت در غیر این صورت کاهش قیمتی را برای دلار متصور نیستم.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به افزایش قیمت امروز دلار عنوان می‌کند: وقتی تقاضا برای دلار را تحریک می‌کنند و نمی‌توانند به آن پاسخ دهند وضعیت این می‌شود. اگر همین روند ادامه یابد به کاهش اساسی قیمت و دلاری که در بودجه پیش‌بینی شده نمی‌توان امیدوار بود.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند