تجارت‌نیوز برررسی کرد:

عملکرد مالی یک شرکت دامی در بورس / کاهش ۹۲ درصدی فروش و افزایش ۱۰۰۰ درصدی قیمت محصولات گوشتی

شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد معادل 67 درصد دارایی خود بدهی داشته که در مقایسه با سال گذشته 21 درصد افزایش داشته و همچنین قیمت سهام این شرکت با نماد زشگزا در بورس تهران، طی دو ماهه اخیر حدود 15 درصد رشد داشته است.
عملکرد مالی یک شرکت دامی در بورس / کاهش ۹۲ درصدی فروش و افزایش ۱۰۰۰ درصدی قیمت محصولات گوشتی

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت شیر و گوشت زاگرس جز واحدهای تجاری فرعی شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس بوده که بنیاد مستضعفان در سال ۱۳۸۱ اموال و دارایی‌های گاوداری صنعتی شهرکرد را از طریق مزایده از بانک کشاورزی خریداری و در سال ۱۳۸۲ به ثبت رساند. در سال ۱۳۸۳ نام شرکت به شیر و گوشت زاگرس تغییر یافت.

این شرکت در سال ۱۳۹۵ به عنوان شرکت سهامی عام وارد بازار فرابورس شد.

فعالیت شرکت

شرکت شیر و گوشت زاگرس دارای واحدهای پرورش و تولید گاوهای شیری و واحدهای زراعی بوده و موضوع فعالیت‌های شرکت، مرتبط با کلیه امور مربوط به کشاورزی، دامداری، باغداری و… به‌منظور استفاده از پشم، گوشت، پوست، شیر و سایر فرآورده‌های پروتئینی است.

تجارت‌نیوز در سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کارنامه» با نگاهی نقادانه به بررسی کارنامه عملکرد بانک‌ها و شرکت‌های مختلف می‌پردازد. کارنامه ۹ماهه نخست سال ۱۳۹۷ شرکت شرکت شیر و گوشت زاگرس حاوی نکات قابل توجهی است.

سهام‌داران اصلی این شرکت، شرکت گسترش کشاورزی و دامپروری فردوس پارس (۳۶ درصد) و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی (۲۱ درصد) هستند.

وضعیت مالی نماد زشگزا

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس گزارش‌های منتشره از سوی سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال)، شرکت شیر و گوشت زاگرس طبق گزارش عملکرد واقعی منتهی به پایان آذر ماه سال ۱۳۹۷ معادل هشت میلیارد تومان سرمایه را به ثبت رسانده است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، شرکت شیر و گوشت زاگرس در پایان آذر ماه امسال دارای ۵۳ میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با پایان سال ۱۳۹۶ با ۲۸ درصد رشد مواجه بوده است.

روند فروش محصولات شرکت شیر و گوشت زاگرس در ۹ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد بهای تمام‌شده آنها کمتر از میزان فروش آنها بوده و این شرکت از محل فروش آنها ۸٫۷ میلیارد تومان سود خالص به دست آورده است.

عملکرد مالی شرکت شیر و گوشت زاگرس

در ۹ماهه ابتدایی سال جاری شرکت شیر و گوشت زاگرس محصولات خود را به ارزش ۵۴ میلیارد تومان به فروش رسانده که قسمت اعظم آن ناشی از فروش شیر خام و گوساله نر به بازار داخلی بوده است.

عملکرد مالی شرکت شیر و گوشت زاگرس

شرکت شیر و گوشت زاگرس در پایان آذر ماه سال جاری معادل ۶۷ درصد دارایی خود یعنی ۳۶ میلیارد تومان بدهی داشته که در مقایسه با سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است.

طبق صورت مالی منتشره، وضعیت سودآوری این شرکت از سود انباشته ۳٫۲ میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۶ به ۸٫۸ میلیارد تومان در آذر ماه سال جاری رسیده است.

مطابق آخرین اطلاعات مالی، شرکت شیر و گوشت زاگرس در سال گذشته ۳٫۲ میلیارد تومان سود خالص داشته که با رشد ۱۷۰ درصدی در آذر ماه امسال به ۸٫۷ میلیارد تومان رسیده است.

بررسی شرکت در بورس

این شرکت با نماد معاملاتی «زشگزا» با سرمایه‌ای به حجم هشت میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

شرکت شیر و گوشت زاگرس در ۹ماهه منتهی به آذر سال جاری برای هر سهم ۱۰۹ تومان سود محقق کرد. زشگزا در مدت مشابه سال قبل ۳۳ تومان سود برای هر سهم شناسایی کرده بود.

همچنین قیمت سهام این شرکت با نماد زشگزا در بورس، طی دو ماهه اخیر از ۷۳۶ تومان به ۸۵۰ تومان افزایش یافته و سهامداران آن سود ۱۴٫۵ درصدی کسب کرده‌اند.

عملکرد مالی شرکت شیر و گوشت زاگرس

کاهش فروش و افزایش قیمت گوشت

یکی از محصولات شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد، فروش گوساله نر بوده که روند فروش آن نشان از کاهش شدید این محصول از ابتدای سال جاری دارد.

میزان فروش این شرکت از ۱۰ هزار راس گوساله نر در سال گذشته به کمتر از هزار راس یعنی ۸۰۷ راس رسیده است.

کاهش ۹۲ درصدی میزان فروش محصولات گوشی شرکت شیر و گوشت زاگرس شهرکرد طی ۹ ماهه ابتدایی سال جاری در حالی اتفاق افتاده که نرخ فروش این محصولات با رشد بیش از ۱۰۰۰ درصد از ۲۸۸ هزار تومان در سال گذشته به بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در پایان آذر ماه سال جاری رسیده است.

عملکرد مالی شرکت شیر و گوشت زاگرس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز