موضوعات داغ:

6 عاملی که احتمالا بر دلار و طلا اثر می‌گذارند

6 عاملی که احتمالا بر دلار و طلا اثر می‌گذارند

نگرانی‌ها از تورم‌زا بودن بودجه سال آینده دولت و بازگشت ایران به لیست سیاه FATF دو عامل موثر در بازار ارز و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، رشد قیمت طلای جهانی به همراه محدودیت‌های خرید ارز و فاصله قیمت سکه با ارزش ذاتی آن چهار عامل موثر در بازار طلا هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار و طلا چه روندی را تاکنون ثبت کرده‌‌اند؟ این روند ناشی از چه عواملی است و این مولفه‌ها در آینده دلار و طلا چقدر موثر خواهند بود؟

در این باره دنیای اقتصاد در تحلیلی نوشته است: روند کلی دلار در اولین ماه زمستان صعودی بود و شاخص ارزی در میانه ماه هم رفت‌وبرگشتی کوتاه تا کانال 14 هزار تومان داشت. دلار دی را با نرخ 13 هزار و 150 تومان آغاز کرد و نهایتا با رشد 6/ 2 درصدی به 13 هزار و 490 تومان در آخرین روز از ماه رسید.

به این ترتیب آن‌طور که انتظار می‌رفت پایان فصل تقاضای تجاری نتوانست موجب نزولی شدن نرخ ارز شود که عمدتا به‌دلیل بروز تنش‌های ژئوپلیتیک بود. از سوی دیگر نگرانی‌ها از تورم‌زا بودن بودجه سال آینده دولت و بازگشت ایران به لیست سیاه FATF در دی هم ادامه یافت. این درحالی است که ایران تنها 10 روز دیگر برای پذیرفتن و اجرای لوایح FATF مهلت دارد.

شتاب سکه در مسیر صعود

سکه در آخرین روز دی به 4 میلیون و 880 هزار تومان رسید. سکه پس از اقدام تروریستی آمریکا در 13 دی مرز 5 میلیون تومان را هم پشت‌سر گذاشت؛ اما با فروکش التهابات به سطوح پایین‌تری نزول کرد. به این ترتیب بازدهی ماهانه 3/ 7 درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با رشد 6/ 2 درصدی دلار چشمگیر است. طلای جهانی هم در نخستین روزهای دی طبق روند سنتی کریسمسی خود رشد کرد و از مرز روانی 1500 دلار عبور کرد. افزایش تنش‌ها در خاورمیانه موجب تداوم رالی اونس شد. رشد قیمت طلای جهانی، محدودیت‌های خرید ارز و فاصله قیمت سکه با ارزش ذاتی آن به‌عنوان دلایل سبقت سکه از دلار مطرح می‌شوند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند