تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

عیدی روحانی به مردم چقدر صحت دارد؟

عیدی روحانی به مردم چقدر صحت دارد؟

پنجم اسفند ماه سال ۹۱ برای اولین بار در اقتصاد ایران یک دولت مبلغی به میزان ۸۵ هزار تومان به عنوان عیدی برای عموم مردم به حساب سرپرستان خانوارها واریز کرد. اتفاقی که دیگر در اقتصاد ایران تکرار نشد. اما آیا این بار هم در آخرین سال فعالیت یک دولت، ممکن است این اتفاق بیفتد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در اولین شنبه اسفند ماه هشت سال پیش یعنی پنجم اسفند ماه سال ۹۱ برای اولین بار در اقتصاد ایران یک دولت مبلغی به میزان ۸۵ هزار تومان به عنوان عیدی برای عموم مردم به حساب سرپرستان خانوارها واریز کرد. اتفاقی که دیگر در اقتصاد ایران تکرار نشد. اما آیا این بار هم در آخرین سال فعالیت یک دولت، ممکن است این اتفاق بیفتد؟

آن زمان هم مثل اکنون نرخ تورم ارقامی بالای ۴۰ درصد را به خود دیده بود و مردم در تنگنای اقتصادی به سر می‌بردند و ویژگی مشابه دیگر این بود که آن سال، سال پایانی فعالیت یک دولت بود. با این حال هنوز اخبار رسمی درباره عیدی دولت روحانی به مردم اعلام نشده است.

آخرین بار هم که مردم عبارت عیدی دولت به مردم را شنیده بودند مربوط به ۹ فروردین ماه امسال است که گفته بود « عیدی امسال، همکاری مردم برای از بین بردن بیماری کرونا است».

پیش از این، رئیس جمهور در خرداد سال ۹۸ نیز در پایان مراسم نماز عید سعید فطر درباره عیدی رئیس جمهور به مردم گفته بود: عیدی امسال ما به مردم این است که مردم توانستند با ایستادگی، تصمیمات آمریکا را به سمت دیگری هدایت کنند؛ خواهش می‌کنیم، همین را ادامه دهند.

با این حال، طبق برخی گمانه‌ها و شایعات تایید نشده شاید اسفند ماه امسال دولت روحانی این عیدی را به شکل نقدی و در حد ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کند که البته در صورت چنین کاری ممکن است عواقبی مثل افزایش رشد تورم به همراه داشته باشد.

در اسفند سال ۹۱ پس از پرداخت یارانه، رئیس جمهور وقت گفته بود: رقمی را از صندوق توسعه ملی قرض کرده و به بانک مرکزی دادیم که ریال آن را دریافت کرده و به حساب مردم واریز کردیم.

دولت روحانی نیز اگر تصمیم بر انجام چنین کاری داشته باشد از این محل احتمالی فشار جدیدی را به پایه پولی و رشد نقدینگی و در نهایت تورم وارد کند. با این حال اوضاع اقتصادی مردم آن قدر سخت شده که محمد هاشم پسران، تنها اقتصاددان ایرانی کاندیدای نوبل اقتصاد هم در گفتگویی با تجارت‌نیوز می‌گوید دولت در دوره کرونا ملاحظه تورم را نداشته باشد. این مصاحبه ویدیویی را در اینجا ملاحظه کنید.

این درحالیست که آخر هفته اخیر یارانه کرونا ۱۰۰ هزار تومانی طبق ادعای دولت به ۳۴ میلیون نفر پرداخت شده است.

یارانه معیشتی بنزین و یارانه نقدی نیز طبق نظم قبلی احتمالا به ترتیب روزهای دهم و بیستم اسفند ماه پرداخت خواهد شد.

مبلغ یارانه معیشتی برای خانوارهای یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانوارهای پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان و یارانه نقدی نیز همچنان همان ۴۵ هزار تومان است.

آیا دولت روحانی هم به مانند دولت سابق در آخرین سال فعالیت خود یارانه‌ای به عنوان عیدی به مردم پرداخت خواهد کرد؟

برای مطالعه بیشتر درباره یارانه‌ها گزارش «یارانه کرونا بهمن واریز شد» را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند