فاینانس ۱۰ میلیارد دلاری چین تصویب شد

مراسم تودیع و معارفه وزیر نیرو آغاز شد

معاون اول رئیس‌جمهور اصلی‌ترین نیاز سرمایه‌گذاری را امنیت دانست و گفت: هیات وزیران استفاده از فاینانس ۱۰ میلیارد دلاری چین را تصویب کرد.

اسحاق جهانگیری ظهر امروز (یکشنبه) در حاشیه آخرین جلسه هیات وزیران در سال ۹۶ در گفتگو با خبرنگاران یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی کشور را بیکاری دانست و اظهارداشت: امروز باید برای رفع بیکاری به عنوان اصلی‌ترین مشکل کشور برنامه جدی تهیه کنیم که مهم‌ترین راهکار برای حل این مشکل و ایجاد فرصت‌های شغلی افزایش سرمایه‌گذاری است.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون اول رئیس‌جمهور، افزود: باید شرایطی ایجاد شود تا بخش خصوصی بتواند به‌راحتی در کشور سرمایه‌گذاری کند و منابع عمومی و دولتی و سپس منابع خارجی به سمت کشور سرازیر شود و باید توجه داشته باشیم که سرمایه‌گذاران خارجی به وضعیت بخش خصوصی داخلی و نحوه برخورد دولت با بخش خصوصی نگاه می‌کنند و اگر ببینند که بخش خصوصی داخلی با خیال آسوده فعالیت می‌کند، آنگاه نسبت به سرمایه گذاری در ایران ترغیب می‌شوند.

وی با بیان اینکه ایران از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های فراوانی برخوردار است که می توان منابع مالی خارجی را به سمت خود جذب کند، تصریح کرد: یکی دیگر از نیازهای سرمایه‌گذاری در کشور تامین منابع مالی است که در این راستا نظام بانکی و بازار سرمایه باید نقش قوی‌تر و جدی‌تری ایفا کنند که البته برای تحقق این اهداف برنامه‌ریزی شده است.

جهانگیری با اشاره به مصوبه امروز جلسه هیات وزیران برای استفاده از خط فاینانس ۱۰ میلیارد دلاری از کشور چین، افزود: این یعنی منابع مالی خارجی در حال جذب شدن است و اگر فضای بین‌المللی به سمت بهبود پیش رود ایران شایستگی دارد که ده‌ها میلیارد دلار منابع مالی خارجی جذب کند.

معاون اول رئیس‌جمهور وضعیت نامطلوب معیشتی مردم را از دیگر چالش‌های کشور برشمرد و با بیان اینکه درآمد مردم در سنوات گذشته به شدت کاهش یافته و قدرت خرید مردم ضعیف شده، خاطر نشان کرد: برای کمک به وضعیت معیشتی مردم نیازمند سیاست‌های اصلاحی هستیم و باید توجه بیشتری به طبقات ضعیف و حقوق‌بگیر کشور داشته باشیم.

وی افزود: با وجود تلاش دولت در سال‌های اخیر مبنی بر اینکه درآمد طبقات ضعیف و حقوق‌بگیر متناسب و حتی بیش از میزان تورم باشد، اما متاسفانه هنوز کاهش قدرت خرید مردم که مربوط به سنوات گذشته است جبران نشده اما این موضوع از ابتدای سال ۹۷ با جدیت بیشتری در دستور کار دولت خواهد بود.

جهانگیری با بیان اینکه دولت دوازدهم از ابتدا کار خود را تحت فشارهای سیاسی شدید آغاز کرد، اظهارداشت: در زمان لازم باید از دولت دفاع کرد و هم باید وضعیت دولت را با گذشته مقایسه کرد که چگونه عمل می شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: دولت باید در فضای آرام کار کند تا بتواند چالش های پیش‌روی کشور را مرتفع سازد چرا که کشور با چالش‌های بزرگی روبرو است و به تعبیر اقتصاددانان برخی از این چالش‌ها به ابرچالش تبدیل شده است.

وی از مسئله کمبود منابع آب به عنوان یکی از ابرچالش‌های کشور نام برد و گفت: کمبود منابع آب امروز به یک مسئله سیاسی اجتماعی و در مواردی به مسئله امنیتی تبدیل شده و مردم برای کمبود آب دست به حرکت‌های اعتراضی می‌زنند.

جهانگیری اضافه کرد: البته اینطور نیست که دولت بتواند منابع آب خلق کند چرا که منابع آب موجود در کشور مشخص است اما در هر صورت مسئله کمبود آب به موضوعی تبدیل شده که عموم مردم ایران باید به آن توجه جدی داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور آلودگی هوا را از دیگر مسائل کشور دانست و با اشاره به اینکه خیلی‌ها در گذشته به این موضوع توجه نداشتند و مسائل زیست‌محیطی را یک موضوع فانتزی می‌دانستند، تصریح کرد: امروز مسائل زیست محیطی و آلودگی هوا به یک مسئله جدی تبدیل شده و این مسئله در برخی کلان شهرها شکل جدی تری به خود گرفته و در استان‌های خوزستان و سیستان و بلوچستان، ریزگردها و طوفان شن مردم را به شدت آزار می دهد.

وی ادامه داد: در سایر مسائل اقتصادی نیز مشکلاتی نظیر نظام بانکی و بودجه دولت وجود دارد و در حوزه اجتماعی نیز چالش‌های بزرگی در کشور داریم که برخی جامعه‌شناسان از آن به عنوان گسست اجتماعی یاد می‌کنند.

جهانگیری با اشاره به اتفاقات ناگوار طبیعی که در سال ۹۶ در کشور به وقوع پیوست، گفت: متاسفانه در سال ۹۶ زلزله کرمانشاه و پس از آن زلزله کرمان مردم را آزرده خاطر کرد و حادثه کشتی سانچی و سقوط هواپیما نیز از اتفاقاتی بود که بر غم و غصه مردم افزود.

معاون اول رئیس‌جمهور، افزود: همه دستگاه‌ها و به خصوص دستگاه‌های فرهنگی باید تلاش کنند تا مردم فقط اخبار تلخ و ناگوار نداشته باشند بلکه اخبار خوشایند نیز در کشور منتشر شود و مردم مشاهده کنند که هر روز در کشور مشکلی درحال برطرف شدن است.

وی اضافه کرد: متاسفانه برخی افراد گویا کارشان این است که حتی دستاوردها و اقدامات مثبت دولت و کشور را نیز زیر سوال ببرند و تصور می‌کنند که اینگونه اقدامات مبارزه با رقیب است اما باید بدانند که این رفتارها یک ملت را نگران می‌کند و با زیر سوال بردن و انکار دستاوردهای صورت گرفته امید به آینده کشور را از بین می‌رود.

جهانگیری در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص برنامه کشور برای توان دفاعی افزود: آنچه به مصلحت کشور و در دکترین دفاعی کشور تنظیم و ترسیم شده در دست اجرا قرار دارد و دکترین دفاعی کشور این است که ایران از توانمندی خوبی برای دفاع برخوردار باشد و در این خصوص با هیچ‌کس مذاکره نمی‌کند و تمام اقداماتی که برای بالا بردن توان دفاعی لازم است را انجام خواهد داد.

معاون اول رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد که در روزهای سخت تنها هستیم و در دوران دفاع مقدس شهرهای کشور زیر موشک باران دشمن قرار داشت و مجبور بودیم برای تهیه یک موشک به کشورهای دیگر مراجعه کنیم و هیچ کس حاضر نشد که به ما کمک کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز با توانمندی متخصصین و دانشمندان کشور به دانش تولید سلاح و موشک دست یافته‌ایم البته تاریخ نشان داده که ملت ایران به هیچ کشوری تجاوز نکرده و نخواهد کرد بلکه توانمندی نظامی و تسلیحاتی را فقط برای دفاع از خود می‌خواهد.

 

منبع: ایبنا

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند