ایران بروکر
خبر مهم : چگونه در سامانه یکپارچه خودرو ثبت‌نام کنیم؟

فرمول تعیین اجاره برای تابستان 99

بنگاه مسکن

روش محاسبه اجاره‌خانه بر اساس قیمت مسکن در سال‌های گذشته کلی تغییر کرده است. پنج سال پیش رهن کامل یک واحد مسکونی با نسبت یک به شش محاسبه می‌شد. یعنی اگر ارزش یک خانه یک میلیارد تومان بود، آن را به عدد 6 تقسیم می‌کردند تا رهن کامل آن به دست بیاید.

به گزارش تجارت‌نیوز، روش محاسبه اجاره‌خانه بر اساس قیمت مسکن در سال‌های گذشته کلی تغییر کرده است. پنج سال پیش رهن کامل یک واحد مسکونی با نسبت یک به شش محاسبه می‌شد. یعنی اگر ارزش یک خانه یک میلیارد تومان بود، آن را به عدد 6 تقسیم می‌کردند تا رهن کامل آن به دست بیاید.

بعد از آن می‌توانستیم با فرمول‌های تبدیل رهن و اجاره بفهمیم چقدر باید برای پول پیش سرمایه داشته باشیم و ماهانه چه مقدار از حقوقمان را برای پرداخت اجاره ماهیانه به صاحبخانه کنار بگذاریم. حالا آن فرمول یک به شش دیگر در بازار مسکن جایی ندارد.

قیمت خانه آنقدری بالا رفته که نمی‌توان همچنان از فرمول قدیم برای محاسبه اجاره استفاده کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در طول پنج سال اخیر نسبت یک به شش حالا تا یک به 10 رسیده و این یعنی رهن کامل یک خانه، 10 درصد از قیمت خرید و فروش آن را تشکیل می‌دهد. این نسبت شهر به شهر متفاوت است.

مثلا تهرانی‌ها امسال از نسبت یک به 10 استفاده می‌کنند ولی این نسبت در شهرهایی مثل اصفهان یک به 18 است. در این گزارش بررسی کرده‌ایم فرمول تبدیل قیمت خرید و فروش به رهن و بعد از آن به اجاره ماهیانه درپنج سال گذشته در هفت شهر پرجمعیت کشور یعنی تهران، مشهد، اصفهان، کرج، شیراز، تبریز و قم چه تغییری داشته و حالا مظنه اجاره در هر کدام از این شهرها چقدر است.

صاحبخانه‌هایی که همچنان می‌خواهند از فرمول‌های قدیمی استفاده کنند، احتمالا زیر بار تغییر فرمول اجاره مسکن نمی‌روند و ارقام پیشنهادی‌شان تقریبا دو برابر عرف بازار خواهد بود.

تهران؛ اجاره متری 30 هزار تومان

صاحبخانه‌های تهرانی پنج سال پیش فرمول یک به شش را برای تعیین مبلغ رهن و اجاره استفاده می‌کردند. تابستان سال 94 هر متر مربع واحد مسکونی در تهران حدود چهار میلیون و 200هزار تومان بود و با نسبت یک به شش رهن کامل متری 730 هزار تومان محاسبه می‌شد.

آن زمان مستاجرها برای هر متر 360هزار تومان پول پیش و 11 هزار تومان اجاره پرداخت می‌کردند. در طول این سال‌ها فرمول یک به شش کلی تغییر کرده. این فرمول در تابستان 97 حدود یک به هفت بود و تابستان پارسال صاحبخانه‌ها با نسبت یک به ۹ رهن خانه را محاسبه می‌کردند.

امسال این نسبت تا یک به ۱۰ افزایش پیدا کرده و تقریبا باید فرمول‌های قبلی را فراموش کنیم. یک متر مربع واحد مسکونی در تهران 21 میلیون تومان قیمت دارد و طبق فرمول جدید رهن کامل حدود دو میلیون و 100هزار تومان به ازای هر متر مربع محاسبه می‌شود.

با این حساب مستاجران برای یک متر واحد مسکونی حدود یک میلیون تومان پول پیش و 30 هزار تومان اجاره پرداخت می‌کنند. مثلا یک خانه 100 متری به طور میانگین 100 میلیون پول پیش و سه میلیون تومان اجاره ماهانه احتیاج دارد.

مشهد؛ اجاره متری 6 هراز و 500هزار تومان

نسبت اجاره و خرید خانه در مشهد امسال تقریبا یک به 9 است. آخرین آمار از قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در مشهد نشان می‌دهد عموما قراردادها با قیمت متری چهار میلیون و 100هزار تومان امضا می‌شوند.

مقایسه قیمت خرید و آخرین آمار اجاره خانه در مشهد می‌گوید نسبت تبدیل این دو حالا یک به 9 در نظر گرفته می‌شود و این یعنی رهن کامل یک واحد مسکونی، حدود متری 430هزار تومان بودجه لازم دارد.

با این حال اجاره ماهانه در مشهد امسال متری شش هزار و 500تومان در کنار پول پیش 215 تومانی برای هر متر واحد مسکونی است. پنج سال قبل قیمت خانه 5،7 برابر رهن کامل بود و اگر همچنان این فرمول برای تایین اجاره در نظر گرفته می‌شد، امسال مستاجران مشهدی باید برای هر متر خانه 360هزار تومان پول پیش و 11هزار تومان اجاره ماهیانه پرداخت می‌کردند. اگر صاحبخانه شما هنوز از فرمول قدیمی یک به شش استفاده کند، بعید نیست با چنین ارقامی برا ی اجاره خانه روبه‌رو شوید.

اصفهان؛ اجاره متری 5 هزار و 700تومان

مبلغ اجاره خانه و قیمت مسکن در اصفهان بیشترین اختلاف را نسبت به دیگر شهرها دارد. صاحبخانه‌ها در این شهر نسبت قیمت به رهن خانه را یک به 18 در نظر می‌گیرند. پنج سال پیش زمانی که خانه در اصفهان متری یک میلیون و 700هزار تومان بود، صاحبخانه‌های اصفهانی رهن کامل را با فرمول یک به 9 حساب می‌کردند و این نسبت در طول پنچ سال گذشته دو برابر شده است.

این یعنی حالا که قیمت خانه در اصفهان حدودا متری هفت میلیون تومان است، رهن کامل متری 400 هزار تومان بودجه می‌خواهد. مستاجرها هم برای هر متر مربع واحد مسکونی باید حدود ۲۰۰ هزار تومان پول پیش و ماهانه پنچ میلیون و 700هزار تومان اجاره کنار بگذارند.

با در نظر گرفتن این ارقام و متراژ خانه‌ای که می‌خواهید اجاره کنید، می‌توانید مبلغ پیشنهادی صاحبخانه را با عرف بازار مقایسه کنید. اگر صاحبخانه همچنان بخواهد از فرمول‌های قدیم برای تایین اجاره خانه‌اش استفاده کند، احتمالا برا ی هر متر 360هزار تومان پول پیش و ماهانه 10هزار تومان اجاره را پیشنهاد خواهد کرد.

کرج؛ اجاره متری 9 هزار و 700 تومان

فرمول تعیین رهن و اجاره از روی قیمت خانه پنج سال پیش در کرج حدود 1 به 4،5 بود. یعنی وقتی یک متر مربع واحد مسکونی یک میلیون و 400هزار تومان بود، آن را به 4،5 تقسیم می‌کردند تا مبلغ رهن کامل خانه به دست بیاید.

بررسی اطلاعات بازار مسکن در طول پنج سال گذشته نشان می‌دهد حالا این نسبت تغییراتی داشته و صاحبخانه‌ها برای تبدیل قیمت خانه به رهن کامل از نسبت یک به 9 استفاده می‌کنند. با این حساب حالا که قیمت مسکن در کرج متری شش میلیون تومان است، رهن کامل خانه متری 670هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. اگر می‌خواهید خانه را اجاره کنید، باید بعد از استفاده از نسبت یک به 9 برای پیدا کردن مبلغ رهن کامل، آن را به ودیعه و اجاره تبدیل کنید.

آخرین اطلاعات بازار مسکن کرج نشان می‌دهد در حال حاضر اجاره واحد مسکونی در این شهر متری 340 هزار تومان پول پیش و 11هزار تومان اجاره ماهانه احتیاج دارد. اگر قرار بود نسبت یک به 4 که مربوط به سال‌ها پیش است، همچنان مورد استفاده قرار بگیرد، اجاره خانه در کرج متری 650 تومان پول پیش و 20 هزار تومان اجاره ماهیانه لازم داشت.

شیراز؛ متری 6 هزار و 700 تومان

قیمت مسکن در شیراز بر اساس آخرین آمارها به حدود پنج میلیون و 500هزار تومان رسیده است. پنج سال پیش صاحبخانه‌های شیرازی با نگاهی به قیمت خانه‌شان، آن را بر عدد شش تقسیم می‌کردند و با این نسبت رهن خانه محاسبه می‌شد.

حالا نسبت یک به شش برای تبدیل قیمت خانه به رهن کامل تغییر کرده و بررسی‌ها نشان می‌دهد تابستان امسال باید از نسبت یک به ۱۲ در این شهر استفاده کنیم. حالا که یک متر خانه در شیراز پنج میلیون و 500هزار تومان می‌ارزد، این یعنی برای رهن کامل متری 460هزار تومان مناسب به نظر می‌رسد و مستاجرها به ازای هر متر مربع واحد مسکونی 230 هزار تومان پول پیش و شش هزار و 700تومان اجاره ماهانه پرداخت می‌کنند.

اگر قرار بود همچنان از نسبت یک به شش در این شهر استفاده شود، حالا ارقام ودیعه و اجاره مسکن در شیراز باید دو برابر یعنی متری 460هزار تومان پول پیش و ماهانه 13هزار تومان اجاره در نظر گرفته می‌شد. اگر صاحبخانه‌تان از تغییرات معادلات بازار مسکن خبر نداشته باشد. بعید نیست موقع تمدید قرارداد با چنین ارقامی روبه‌رو شوید.

تبریز؛ اجاره متری 6 هزار و 800تومان

نسبت یک به شش برای تبدیل قیمت خانه به رهن کامل خیلی وقت است که دیگر جایی در بازار مسکن تبریز ندارد. این نسبت مربوط به سه تا پنج سال پیش است و این روزها جای خود را با نسبت یک به 11 عوض کرده است. حالا با تعیین مبلغ رهن و اجاره بر اساس مظنه مسکن یک منطقه در شهر تبریز باید از نسبت جدید استفاده کنیم.

آخرین آمار‌ها نشان می‌دهد میانگین قیمت مسکن در تبریز حدود متری پنج میلیون تومان است و با تقسیم این رقم به عدد 11 میتوان نتیجه گرفت برای رهن کامل خانه 450هزار تومان به ازای هر متر مربع بودجه لازم داریم. همچنین مستاجرها تابستان امسال برای اجاره کردن یک واحد مسکونی باید بهطور میانگین متری 225هزار تومان پول پیش و ماهانه شش هزار و 800 تومان اجاره کنار بگذارند.

کسانی که همچنان از فرمول قدیمی یک به شش برای تعیین مبلغ رهن و اجاره استفاده می‌کنند، بعید نیست نرخ‌های دوبرابری برای مستاجرها پیشنهاد کنند.

قم؛ اجاره متری 5 هزار و 200تومان

صاحبخانه‌های قمی سال‌های گذشته برای تعیین مبلغ رهن و اجاره از روی قیمت خانه‌شان، از نسبت یک به هفت استفاده می‌کردند. با افزایش قیمت مسکن در دو سال گذشته این نسبت تغییر کرد و حالا باید از یک به 12 برای تبدیل قیمت خانه به رهن کامل استفاده کرد.

آخرین آمارها می‌گوید قیمت مسکن در قم به متری چهار میلیون تومان رسیده و توجه به نسبت یک به 12، رهن کامل یک خانه متری 350هزار تومان بودجه نیاز دارد. همچنین مستاجرها باید برای تمدید قرارداد یا اجاره خانه جدید، متری 175هزار تومان پول پیش و پنج هزار و 200 تومان ماهانه اجاره بدهند.

صاحبخانه‌هایی که همچنان به فرمول قدیمی یک به هفت در این شهر پایبند مانده‌اند و خیال راه آمدن با تغییرات بازار مسکن را ندارند، امسال برای هر متر خانه‌شان 270 هزار تومان پول پیش و هشت هزار تومان اجاره ماهانه می‌خواهند.

منبع: روزنامه هفت‌صبح

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند