اکونومیست بررسی کرد:

فساد چگونه وضعیت آفریقای جنوبی را تغییر داد؟

فساد چگونه وضعیت آفریقای جنوبی را تغییر داد؟

اکونومیست سرمقاله تازه‌ترین شماره خود در 27 آپریل را به موضوع فساد در آفریقای جنوبی، وضعیت اقتصادی این کشور، برکناری جیکوب زوما و انتخابات پیش رو در این کشور اختصاص داده است.

اکونومیست سرمقاله تازه‌ترین شماره خود در 27 آپریل را به موضوع انتخابات پیش رو در آفریقای جنوبی اختصاص داده است. از زمان نلسون ماندلا، یکی از مهم‌ترین و موثرترین شعارهای کنگره ملی (ANC)، حزب حاکم آفریقای جنوبی «زندگی بهتر برای همه» بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از اکونومیست، کنگره ملی آفریقا از سال 1994 تاکنون، بدون وقفه و با اختلاف زیاد برنده تمامی انتخابات ملی در این کشور بوده است.

مشکل اما زمانی آغاز می‌شود که افرادی که به دنبال دستیابی به قدرت برای سوءاستفاده از آن هستند، تلاش می‌کنند تا به احزابی که کنترل کامل را در دست دارند، بپیوندند. فساد که همواره یکی از مشکلات بزرگ در آفریقای جنوبی بوده، در دوران قدرت جیکوب زوما، در سال‌های 2009 تا 2018، گسترده‌تر شد. در این شرایط رئیس‌جمهور موفق شد تنها «شرایطی بهتر» برای خودش و دوستانش فراهم آورد.

در این 9 سال، زوما دولت را غارت کرد، سرمایه‌گذارها کشور را ترک کردند، بدهی دولت افزایش یافت و نرخ بیکاری از 23 درصد به 27 درصد افزایش یافت. در عین حال، فساد گسترده موجب شده، ارائه خدمات عمومی از سوی دولت دشوار باشد.

با این حال، به باور نویسنده هنوز جای امیدواری هست. زوما و 700 نفر از اعضای حزب که متهم به فساد هستند، از سوی حزب خود برکنار شده‌اند.

رامافوزا، جانشین او یک اصلاحگر صادق و سیاستمداری فوق‌العاده است. او همچنین یکی از مذاکره‌کنندگان کلیدی بود که رژیم آپارتاید را متقاعد کرد تا پیش از آنکه مجبور شوند، خود کناره‌گیری کنند.

با نزدیک شدن به تاریخ هشتم ما می و انتخابات در این کشور، دو گزینه متفاوت وجود دارد. اول آنکه مردم با حمایت از کنگره ملی به رامافوزا اعتماد کنند تا از طریق مقابله با فساد بار دیگر کشور را احیا کند. دوم آنکه به اپوزیسیون فرصتی بدهند. در این شرایط نمی‌توانند مستقیما به رئیس‌جمهور رای بدهند و رئیس دولت از طریق نمایندگان پارلمان انتخاب می‌شود.

نویسنده در پایان تاکید می‌کند، علی‌رغم دوران بد زوما، این کشور هنوز در مقایسه با سایر کشورهای قاره، از اقتصادی پیشرفته، جامعه مدنی پویا و رسانه‌های فراوان برخوردار است. آفریقای جنوبی به عنوان کشوری که موفق شده بدون بروز جنگ داخلی بر آپارتاید غلبه کند، الهام‌بخش جهان است.

با وجود این، همه این نقاط قوت در حال حاضر در معرض خطر است. اما به روی کار آمدن رامافوزا، مردی که ماندلا قصد داشت او را به موفقیت برساند، بهترین فرصت برای نجات میراث اوست.

جدیدترین مطالب این نشریه انگلیسی را می‌توانید در سلسله گزارش‌های اکونومیست ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند