روحانی:

فقط ۱۲ شهرستان در شرایط قرمز است

فقط ۱۲ شهرستان در شرایط قرمز است

رئیس جمهور گفت: فقط در ۱۲ شهرستان شرایط قرمز است و مابقی نارنجی یا زرد هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسن روحانی در جلسه امروز (شنبه) ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد کرد: امروز شاهد این هستیم که در روند بیماری کرونا در کل کشور شرایط رو به بهبود است و فقط در ۱۲ شهرستان در کل کشور شرایط قرمز است و مابقی نارنجی یا زرد هستند.

وی افزود: همه این موفقیت‌ها مرهون تلاش مردم و اعتماد آنان به تصمیم‌گیری‌های ستاد ملی کرونا و نیز تلاش مسئولان در کنترل و نظارت این بیماری بوده است.

روحانی با بیان اینکه در کنار مردم، اقدامات به موقع قرارگاه عملیاتی و نیروهای ناجا، هلال احمر، موسسات مردم نهاد و بسیج هم تاثیر فراوانی داشته است، یادآور شد: امیدواریم با تلاش مردم و مسئولان رقم فعلی مرگ و میر بازهم کاهشی باشد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هر زمان ما حس کنیم که دیگر مساله کرونا حل شده است و عادی‌انگاری شود مشکلات بیشتر می‌شود، گفت: این بیماری یک بیماری است که تنها بحث پزشکی درباره آن مطرح نیست. بحث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را هم در بر می‌گیرد و در سطح جهان هم به همین شکل صدماتی را وارد کرده است.

وی افزود: البته که سلامت اول است اما فقط این نیست، اقتصاد و زندگی مردم هم هست و باید همه این موارد را رعایت کنیم و در نظر داشته باشیم.

رییس جمهور با بیان اینکه آزموده را آزمودن خطا است،‌ گفت: در این مدت هم مشاهده کردیم هر موقع ازدحام زیاد شد و اجتماعات بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزایش یافت،‌ بلافاصله با پیک بیماری در بخش‌های مختلف مواجه شدیم.

وی با اشاره به ابعاد مختلف کرونا گفت: این بیماری سبب شده رشد اقتصادی دنیا منفی ۳ شود و ضربه بسیار شدیدی نیز به اشتغال وارد شود.

روحانی ادامه داد:‌ کرونا در بعضی از امور مانند گردشگری،‌ ورزش، مسائل فرهنگی،‌ آموزشی به شدت اثر گذاشته و حادثه عجیب و بی‌نظیر در یک قرن اخیر است.

رییس جمهور با بیان اینکه ما از آغاز این بیماری یعنی روز آخر بهمن ۹۸ در این باره نه تعلل کردیم و نه در پذیرش حادثه دچار تردید شدیم، تصریح کرد: هرچند که برخی این موضوع را انکارکردند اما به محض اینکه چهارشنبه ۳۰ بهمن وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت اعلام کرد که ما متوجه شدیم دو نفر کووید ۱۹ مثبت اعلام شده است،‌ بلافاصله همان موقع اعلام کردم که به مردم اطلاع بدهید. با اینکه شب انتخابات بود و تقریباً کار برای ما سخت بود و شرایط آسانی نبود،‌ اعلام کردیم که مردم باید این مساله را بدانند.

وی یادآور شد: ما حادثه را پذیرفتیم و این خیلی مهم است که اسم آن را بحران یا هر نامی که برای آن بگذارید را قبول کرده بودیم. برخی از کشورها منکر کرونا بودند و می گفتند خبری نیست برخی از کشورها مانند آمریکا و آقایی که رییس جمهور بود و چند هفته دیگر هم رییس جمهور هست،‌ ادعا می کرد که اصلاً خبری نیست و فقط یک عطسه و سرماخوردگی است و نیاز به انجام کار خاصی نیست. یعنی انکار کردن بالاترین سنگ اندازی در روز اول و در مسیر حرکت است.

روحانی با بیان اینکه هیچگاه از سوی ایران انکاری در مورد کرونا صورت نگرفت، تصریح کرد: رویکرد ما  پذیرش مساله بود و بلافاصله پاسخ به هنگام انجام شد. اگر مساله را ما متوجه شدیم ولی در اجرای آن تاخیر روا بداریم و بگویم فردا یا ۱۰ روز دیگر آن را انجام می دهیم که اینگونه نبوده است. البته در همان روزهای اولیه که برای مقابله کار را آغار کردیم، در بعضی از استان ها و شهرها کمی به هم ریختگی ایجاد شد و هر استانی کاری انجام می داد که  نگرانی عمومی ایجاد شده بود.

رییس جمهور با یادآوری اینکه ما در ۶ اسفندماه ۹۸ به صراحت اعلام کردیم که باید به جز مواردی که ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام می کند سایر کارها طبق روال معمول انجام شود، اظهار کرد: در آن زمان در یک تا دو استان همه چیز به هم ریخته بود و اعلام کردیم فقط  یک جا است که می تواند اعلام تعطیلی کند یا مواردی اعلام کند و آن ستاد ملی مقابله با کرونا است. غیر از ستاد ملی مقابله با کرونا،‌ فرد، مقام یا اشخاص دیگری حق مداخله نداشتند و این بر مبنای  مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود که رهبری نیز آن را تایید کردند و همان هم مبنای کار ما بود.

وی تأکید کرد: استراتژی ما نیز از ابتدا مشخص بود. بعضی از کشورها دچار استراتژی سردرگمی شدند و نمی دانستد چه کاری باید انجام دهند ولی اقدامات ما از اول کاملا روشن بود و آمادگی بسیار بزرگی در روزهای اولیه، هم بهداشت درمان و هم نیروهای مسلح داشت و همه به میدان آمدند.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند