قزاقستان از توسعه دهندگان میدان کاشاگان 737 میلیون دلار خسارت خواست

قزاقستان از کنسرسیوم بین‌المللی توسعه ‌دهنده میدان نفتی کاشاگان در دریای خزر 737 میلیون دلار خسارت طلب خواهد کرد. به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، این مساله تازه‌ترین ضربه به پروژه عظیم 50 میلیارد دلاری کاشاگان است. وزارت محیط زیست قزاقستان اعلام کرد: به دلیل خسارت به محیط زیست ناشی از نشت گاز در سپتامبر

قزاقستان از کنسرسیوم بین‌المللی توسعه ‌دهنده میدان نفتی کاشاگان در دریای خزر 737 میلیون دلار خسارت طلب خواهد کرد.

به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، این مساله تازه‌ترین ضربه به پروژه عظیم 50 میلیارد دلاری کاشاگان است.

وزارت محیط زیست قزاقستان اعلام کرد: به دلیل خسارت به محیط زیست ناشی از نشت گاز در سپتامبر گذشته، یک جریمه 737 میلیون دلاری را از کنسرسیوم توسعه‌دهنده میدان کاشاگان که تحت اداره شرکت انی ایتالیا فعالیت می‌کند خواهد گرفت.

میدان نفتی کاشاگان یکی از بزرگترین اکتشافات نفتی جهان در چند دهه اخیر است اما توسعه آن دچار تاخیر، افزایش هزینه و مشکلات فنی شده است.

این میدان در نهایت اولین محموله نفتی را با یک دهه تاخیر در سپتامبر گذشته تولید کرد اما فعالیت آن یک ماه بعد به دلیل نشت گازهای سمی متوقف شد.

وزارت محیط زیست قزاقستان در ماه سپتامبر و اکتبر اعلام کرد که از این میدان 2.8 میلیون مترمکعب گاز سمی نشت کرده که به آلودگی محیط اطراف انجامیده است.

نشت و اشتعال گاز غیرقابل فروش یا پالایش در صنعت نفت امری غیرعادی نیست، اما مقدار نشت باید طبق مقررات زیست محیطی باشد.

این گاز که حاوی سولفات هیدروژن است هنگام سوختن دی ‌اکسید سولفور تولید می‌کند که می‌تواند به اسیدی ‌شدن آب و خاک و لطمه به محیط زیست بینجامد.

دریای خزر بزرگترین دریاچه جهان است که گونه‌های جانوری و گیاهی حفاظت شده در آن وجود دارد.

سهامداران پروژه کاشاگان، شرکت‌های اکسون موبیل، شل، توتال، اِنی، شرکت ملی نفت چین، اینتکس ژاپن و شرکت انرژی قزاقستان موسوم به "کازمونای گاز" هستند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند